Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Siekiera lub piła w dłoń i do lasu. W niedzielę ścinamy świerki na święta

Nadleśnictwo Gdańsk zaprasza w niedzielę, 17 grudnia, do wzięcia sprawy w swoje ręce i samodzielnego wybrania oraz wycięcia drzewa na święta prosto z lasu. Niezbędne jest posiadanie własnych atrybutów drwala: piły lub siekierki. - Drzewka są różnej wielkości, od małych do 2,5-metrowych - mówi Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. Koszt 40 zł.

Siekiera lub piła w dłoń i do lasu. W niedzielę ścinamy świerki na święta
A
A
data publikacji: 16 grudnia 2017 r.

Las, śnieg, choinka - prawdziwa idylla, tylko gdzie ten śnieg?
Las, śnieg, choinka - prawdziwa idylla, tylko gdzie ten śnieg?
Nadleśnictwo Gdańsk

To już nie pierwszy raz, kiedy Nadleśnictwo Gdańsk organizuje akcję samodzielnego pozyskania świerków na święta prosto z lasu. Ostatnia edycja odbyła się kilka lat temu i została wznowiona w tym roku, ponieważ kolejne drzewka zdążyły już podrosnąć.

Plantacja Nadleśnictwa Gdańsk znajduje się przy leśniczówce Sopot na gruntach porolnych, nad którymi biegnie linia wysokiego napięcia. W takich miejscach nie wolno sadzić lasu, więc stworzono plantację świerków.

Jak szacuje Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk, na chętnych do spróbowania swoich sił w roli drwala czeka około 2,5 tysiąca drzewek: - Są różnej wysokości, od małych do 2,5. metrowych, przy czym więcej jest tych najwyższych.

Z dotychczasowych doświadczeń leśników wynika, że mieszkańcy Trójmiasta całkiem dobrze radzą sobie z samodzielnym ścięciem świątecznego drzewka. - Wystarczy chwila przyuczenia i na ogół ludzie radzą sobie sami. W razie czego pomożemy - zachęca Łukasz Plonus.

Warunkiem koniecznym wzięcia udział w akcji jest posiadanie własnego sprzętu: piły do drewna bądź siekierki. Uwaga! Piły mechaniczne są zabronione ze względów bezpieczeństwa.

Każde drzewo, bez względu na wielkość kosztuje 40 zł, trzeba mieć odliczone pieniądze w gotówce. Pracownicy leśnictwa zapakują choinki w odpowiednią siatkę.

- Samodzielne wybieranie i wycięcie choinki to świetna przygoda dla całej rodziny. Pozostają po niej wyjątkowe wspomnienia, a przy tym będziemy mieć pewność, że wypełni nasz dom świątecznym zapachem i nie zgubi igliwia jeszcze przed wigilią - zapewnia Jacek Szulc, szef Nadleśnictwa.

Akcja odbywać się będzie w niedzielę, 17 grudnia, godzinach 9.00-14.00. Jeśli wcześniej zabraknie choinek, leśnicy poinformują o tym na stronie wydarzenia “Sam wybierz i wytnij sobie choinkę” na FB.

Leśniczkówka Sopot znajduje się na sopockiej Pętli Reja, do której prowadzi dojazd asfaltową drogą. Uwaga! Organizatorzy spodziewają się wielu chętnych i żeby uniknąć korków w niedzielę od godz. 7 rano do 16 wprowadzili specjalną organizację ruchu:

  • WJAZD do leśniczówki będzie możliwy od strony ul. Spacerowej. Jadąc od Oliwy, jeszcze przed obwodnicą, skręcić trzeba w prawo przy kierunkowskazie “Leśnictwo Sopot” i “Borodziej”.
  • WYJAZD prowadzić będzie natomiast od leśniczówki w kierunku Sopotu.

Leśnicy proszą o przestrzeganie zasad ruchu i o niezabieranie przyczepek samochodowych, na parkingu przed leśniczówką nie będzie miejsca, żeby z nimi wykręcić.

Warto zapoznać się z mapką na stronie NG.-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl