Wystawa nowości w PAN Bibliotece Gdańskiej. Od XVI-wiecznej mapy po zdjęcia z 1934 roku

Kilkadziesiąt rękopisów, starodruków, map, grafik, dokumentów życia społecznego oraz fotografii pokazanych zostanie na wystawie „Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych” w PAN Bibliotece Gdańskiej. Wśród najciekawszych i najcenniejszych eksponatów jest trzyczęściowa XVI-wieczna mapa obejmująca m.in. obszar Pomorza od Rostocku i Rugii po Gdańsk i Hel oraz album fotograficzny z 1934 roku z podróży pary drezdeńczyków po Prusach Wschodnich.
23.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stara rycina przedstawiająca mapę i statki
Jednym z eksponatów na wystawie będzie grafika z 1838 r. przedstawiająca tor wodny do Portu Gdańskiego
mat. PAN Biblioteka Gdańska

Biblioteka bogatsza o ponad 3 tysiące eksponatów

Otwarcie wystawy „Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych” odbędzie się we wtorek 24 stycznia, o godz. 13.00, w historycznym gmachu biblioteki przy ul. Wałowej 15

Wspólny projekt Miasta Gdańska i PAN Biblioteki Gdańskiej

Wystawa prezentuje wybrane eksponaty, które PAN Biblioteka Gdańska nabyła w 2022 roku. Ogółem, zbiory specjalne gdańskiej placówki wzbogaciły się o 3256 obiektów. Eksponaty te trafiły do zbiorów biblioteki jako darowizny, a także zostały nabyte na aukcjach lub platformach zakupowych, czy też wytropione na Jarmarku św. Dominika

XVI-wieczna mapa, rycina i relacja z podróży 

Z kilkudziesięciu nowych zabytków zgromadzonych na wystawie na szczególną uwagę zasługuje m.in. trzyczęściowa mapa z 1573 r. 
 
- Mapa powstała w Antwerpii. Na jednym arkuszu pokazuje obszary: od Rostocku i Rugii po Gdańsk i Hel, Grudziądz oraz ujście Warty do Odry, Półwysep Jutlandzki oraz tereny od Lęborka przez Gdańsk do Kłajpedy - mówi Stefania Sychta, koordynatorka wystawy „Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych”. 
 
 
Stara rycina przedstawiająca wiwatujący tłum ludzi na ulicy zabytkowego miasta
XIX-wieczna rycina ilustrująca spotkanie w Gdańsku 9 września 1881 r. Wilhelma I Hohenzollerna - cesarza niemieckiego i Aleksandra III - cara Rosji
mat. PAN Biblioteka Gdańska
Bardzo ciekawa jest również rycina przedstawiająca iluminację wystawioną w Elblągu na cześć króla Polski Augusta III 3 sierpnia 1735 r
 
- Wydarzenie na cześć monarchy z udekorowanymi trzema kamienicami zainicjował, a także sfinansował, Leon Raczyński, dowódca regimentu królewskiego stacjonującego w Elblągu. Sam miedzioryt powstał ok. 1740 r. Jego autorem jest Peter Böse - tłumaczy Stefania Sychta.  

“Fangor. Poza obraz” - niezwykłe obrazy w Pałacu Opatów. Wystawa czynna aż do 12 marca

Interesującym nowym nabytkiem PAN Biblioteki Gdańskiej, który znajdzie się na wystawie, jest też drukowana relacja z podróży wydana w 1779 r. w Lipsku, autorstwa szwajcarskiego matematyka Johanna Bernoulliego. Uczony zwiedzał m.in. Brandenburgię, Pomorze, Prusy i Rosję w latach 1777-1778. W tym czasie dwukrotnie zawitał do Gdańska, gdzie gościł m.in. w siedzibie Towarzystwa Przyrodniczego

Jakie zdjęcia wkleiła do albumu para z Drezna?

Ciekawostką na wystawie będzie też album fotograficzny z 1934 r., zawierający ok. amatorskich 200 zdjęć. Jego autorami jest para pochodząca z Drezna. Oboje byli prawdopodobnie małżeństwem. 
 
 
Stara grafika przedstawiająca aleję z drzewami z domkami po obu stronach
Przedstawienie Sopotu z II poł. XIX wieku
mat. PAN Biblioteka Gdańska
- Wybrali się w podróż sentymentalną do Prus Wschodnich. Odwiedzili m.in. Królewiec. Byli też w Gdańsku i Sopocie. Z pobytu w kurorcie zamieścili ciekawe zdjęcia z wnętrza Grand Hotelu, gdzie nocowali. Na jednym ze zdjęć z Sopotu jest bohater albumu z sarkastycznym podpisem: “Typowy Polak”. Para dotarła też samochodem do Tannebergu (dzisiejszy Grunwald przyp. red.), gdzie w 1914 r. odbyła się zwycięska dla Niemców bitwa nad wojskami rosyjskimi. Zwiedzili mauzoleum poświęcone temu wydarzeniu, a z  rosnących na miejscu dębów zerwali liście i wkleili do albumu - opowiada Marta Pawlik-Flisikowska z PAN Biblioteki Gdańskiej. 
 
Dodaje, że pamiątka z podróży drezdeńskiej pary może być ciekawym tematem dla badaczy hitlerowskiej i nacjonalistycznej myśli politycznej. 

Jubileusz 425-lecia Biblioteki Gdańskiej. Ponad 20 medali i nagród Prezydenta Miasta - zobacz kto otrzymał

Wystawa „Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych” w PAN Bibliotece Gdańskiej będzie czynna do 3 marca, w godzinach pracy instytucji: poniedziałek, wtorek, czwartek: 9.00-19.00; środa i piątek: 9.00-15.00. 

 

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo