• Start
 • Wiadomości
 • “Fangor. Poza obraz” - wystawa prac malarza w Pałacu Opatów

“Fangor. Poza obraz” - niezwykłe obrazy w Pałacu Opatów. Wystawa czynna aż do 12 marca

W piątek, 7 października, w Pałacu Opatów, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, otwarto wystawę prac Wojciecha Fangora (1922-2015), jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, rysowników i rzeźbiarzy, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i autora znanych na całym świecie abstrakcyjnych obrazów opartych na optycznych eksperymentach. Kuratorem wystawy jest Wojciech Zmorzyński. Ze względu na ogromne zainteresowanie, wystawa potrwa dłużej, aż do 12 mar 2023 roku.
06.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Filmowe zwiedzanie wystawy Wojciecha Fangora:

 

All About Freedom Festival - ważne filmy od 8 października. Poznaj PROGRAM, kup bilety

Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922. Niemal dokładnie w 100 - lecie jego urodzin gdański oddział Muzeum Narodowego zaprasza wielbicieli niezwykłego artysty na retrospektywną wystawę jego dzieł. Na ekspozycji zobaczymy ponad 100 obrazów i 90 rysunków, plakaty i rzeźby - prace pochodzące ze wszystkich okresów twórczości Wojciecha Fangora.

 

czarno białe zdjęcie, szczupły mężczyzna stoi na tle abstrakcyjnych obrazów
Wojciech Fangor, Paryż 1964, AWF
mar. Muzeum Narodowe w Gdańsku

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin i około siedmiu dekadach intensywnej pracy artysty, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana, tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch dekad powstało w Polsce kilka dużych wystaw retrospektywnych. Co nowego zatem może wnieść do recepcji jego twórczości ekspozycja w Muzeum Narodowym w Gdańsku?

Kurator wystawy Wojciech Zmorzyński zapewnia, że dzięki niej i szerokiemu spektrum gdańskiej wystawy, mamy szansę odczytać dorobek Fangora na nowo.

- Bliskiemu oglądowi poddane zostaną najwcześniejsze dzieła artysty oraz te pochodzące z pierwszych dekad jego twórczości, często mniej znane – od późnych lat 30. i okresu wojny, kiedy jako młody chłopak zaczynał naukę rysunku i malarstwa, przez lata powojenne i okres socrealistyczny, aż po radykalne zerwanie z figuratywnością i "Studium przestrzeni" z 1958 roku - tłumaczy kurator.

Wielkoformatowy abstrakcyjny obraz w kolorach niebieski i czerwony. Stoi na sztalugach w zabytkowej sali, obok obrazu stoi robotnik i drabina
Trwa montaż obrazów wystawy „Fangor. Poza obraz”. Ściany Pałacu Opatów powoli się zapełniają
Fot. Wojciech Zmorzyński

Zrozumieć artystę

Ułatwieniem w pełnym zrozumieniu twórczości wybitnego malarza będą obecne na wystawie materiały archiwalne - kroniki filmowe, zdjęcia prywatne i wywiady z artystą. Materiały te pozwolą nam lepiej go poznać, zyskamy niezbędny kontekst historyczny i biograficzny, które są też kluczowe dla narracji wystawy.

 

Obraz artysty: czterech mężczyzn celuje z karabinów na wprost patrzącego
Wojciech Fangor, Rozstrzelanie, 1946, olej na płótnie, 75 × 89 cm, kolekcja prywatna
mat. MN w Gdańsku

Co było źródłem fascynacji i inspiracji Wojciecha Fangora?

Wojciech Zmorzyński wylicza: - Zainteresowanie artysty już od najmłodszych lat i przez całe życie astronomią, doświadczenia II wojny światowej, uratowanie cudem od rozstrzelania, stalinowski reżim, który osadził ojca malarza w więzieniu z wyrokiem śmierci, emigracja na kilka dekad w 1961 roku. Takie dzieła jak "Rozstrzelanie" (1948), "Krzyk", "Proces" czy "Pałac kultury" (powstające w okresie jego socrealistycznej twórczości, ale krytyczne wobec reżimu), czy gest radykalnego zerwania z figuracją po odwilży, by przejść do optycznych eksperymentów z płaszczyzną – pozwalają odczytać twórczość Fangora na nowo.

 

obraz abstrakcyjny - przenikające się koła w kolorach pomarańczowym i niebieskim , żółtym i fioletowym
Wojciech Fangor, M 39, 1969 Fangor, olej na płótnie, 203 x 203 cm, kolekcja prywatna
mat. MN w Gdańsku

Optyczne eksperymenty są jednymi z najbardziej znanych prac Fangora, przyniosły mu również światową sławę. Takie obrazy również znajdują się na gdańskiej wystawie, lecz ich interpretacja nie jest taka prosta.

Jak tłumaczyć sobie tzw. okres abstrakcyjny w rozwoju twórczym artysty, podpowiada kurator: - Może np. ujawnić swoje ukryte związki z zainteresowaniami astronomicznymi lub też objawić się nam jako swoista odwilżowa reakcja na „walec historii” czy forma ucieczki – niemalże zbieżna w czasie z emigracją. Najbardziej znane szerszemu gronu odbiorców abstrakcje z lat 60. zaczną więc tracić swoją formalistyczną niewinność. 

 

portret młodej kobiety z krótkimi włosami, na nim białe kreski pomalowane w poprzek obrazu
Wojciech Fangor, Magdalena, 2004, olej na płótnie, 81 × 66 cm, kolekcja prywatna
mat. MN w Gdańsku

Na wystawie – dzięki współpracy z "Fundacją Promocji Twórczości Wojciecha Fangora" – znajdą się też dzieła mało znane lub wręcz nigdy nie pokazywane, a mające znaczenie dla pełniejszego zrozumienia jego twórczości.

Wystawa do obejrzenia w oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie, Gdańsk ul. Cystersów 18). Pierwotnie miała potrwać od 7 października 2022 do 5 lutego 2023 roku, jednak ze względu na duże zainteresowanie - została przedłużona do 12 marca 2023.

Wernisaż odbył się w piątek, 7 października, o godz. 18.00. 

 

Widok ulicy, pomiędzy domami Pałac Kultury do góry nogami
Wojciech Fangor, Pałac Kultury, 1953, olej na płótnie, 97,5 × 67,5 cm, kolekcja prywatna
mat. MN w Gdańsku

Twórcy wystawy:

 • Kurator: Wojciech Zmorzyński
 • Współpraca kuratorska: Małgorzata Ludwisiak, Piotr Patkowski, Edyta Pawlik
 • Opieka organizacyjna: Agata Abramowicz
 • Koordynacja: Anna Wojdat-Zielińska, Joanna Librowska
 • Projekt aranżacji: Biuro Kreacja - Dorota Terlecka, Krzysztof Wieruszewski
 • Opracowanie graficzne: Anita Wasik
 • Promocja: Klaudia Ficak
 • Edukacja: Kamila Glazer.

“Fangor. Poza obraz”

 • Gdzie: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku, ul. Cystersów 18
 • Godziny otwarcia: od wt. do nd. godz. 10 - 17
 • Czas zwiedzania: ok. 2 godziny
 • Bilety: 15 zł - normalny; 10 zł - ulgowy; 20 zł - bilet rodzinny (do 2 osób dorosłych i dzieci do lat 18); piątek - dzień bezpłatny

 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.