• Start
  • Wiadomości
  • Wyjątkowa wigilia w Oliwie. Unikatowa szopka z piasku i minuta ciszy za ofiary wojny w Ukrainie

Międzywyznaniowa wigilia w Oliwie. Minutą ciszy upamiętniono ofiary wojny w Ukrainie

W Oliwie już na tydzień przed Wigilią zagościła atmosfera Bożego Narodzenia. W sobotę, 17 grudnia 2022 r., po odsłonięciu wyrzeźbionej w piasku szopki, przed Oliwskim Ratuszem Kultury modlili się wspólnie duchowni kilku religii. Minutą ciszy uczczono ofiary wojny na Ukrainie. W Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej uczestniczyła też Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która dziękowała organizatorom, że ukazują tak różnorodny Gdańsk. Po przemówieniach, mieszkańcy i goście uroczystości świętowali przy wspólnym stole.
17.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
odsłonięta w sobotę szopka w Oliwie powstawała od początku grudnia i jest dziełem czwórki artystów z Polski i Ukrainy
Odsłonięta w sobotę szopka w Oliwie powstawała od początku grudnia i jest dziełem czwórki artystów z Polski i Ukrainy
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Niezwykła rzeźba - szopka z piasku stoi przed Ratuszem Oliwskim. Kim są jej twórcy?

Szopka, jakiej zazdrościć może nam cała Polska

To jedyna taka rzeźba w Polsce i w Europie, wykonywana w warunkach zimowych. Za jej projekt odpowiada co roku Ewa Topolan - rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Liczącą kilka metrów wysokości rzeźbę wykonało czworo artystów z Polski i Ukrainy: Małgorzata Korenkiewicz, Bogusław Zen, Gennadij Jerszow i Serhij Stebliuk
 
Do stworzenia szopki zużyto 60 ton piasku. Dzieło wykonano w stylu art deco

Świąteczne życzenia i opłatek. Gdańska Wigilia na Długim Targu - jutro, godz. 16.30

Szopka z piasku w Oliwie to już wieloletnia tradycja. Co roku staje dokładnie w tym samym miejscu - przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata J. Rybińskiego 25), wpisując się na stałe w krajobraz dzielnicy. Można podziwiać do 8 stycznia 2023 r.
 
Artyści za każdym razem starają się nadać szopce oryginalny przekaz. W tym roku symbolika oliwskiej rzeźby nawiązuje do pokoju na świecie. Scenie Bożego Narodzenia towarzyszą aniołowie, gołąb pokoju i dwoje dzieci, które przynoszą w darze jabłko i chleb. 
 
- Kompozycję zwieńcza gołąb, jako symbol pokoju i miłości. W Księdze Rodzaju gołąb wraca do Noego z gałązką oliwną w dziobie, co oznacza, że potop ustępuje i nastanie pokój między Bogiem a ludźmi. I niech tak się stanie - tłumaczyła portalowi gdansk.pl Ewa Topolan. 

Nie traćmy nadziei, przyjdą lepsze czasy

Andrzej Stelmasiewicz, radny miasta Gdańska i prezes Fundacji Wspólnota Gdańska, organizującej spotkanie świąteczne w Oliwie życzył zebranym, aby radzili sobie w dobie kryzysu. 
 
- Żeby udało się wiązać koniec z końcem. Bo łatwo się mówi o wielkich ideach, ale jak nie ma na chleb, to cóż po wielkich ideach. Życzę, żebyście Państwo przetrwali ten trudny czas. I życzę Wam żebyście mieli wokół siebie ludzi, którym możecie zaufać, których darzycie miłością. Nie patrzcie na to, czy są to katolicy, prawosławni, żydzi, muzułmanie czy heretycy dowolnej maści. Najpierw jesteśmy ludźmi, a potem wyznawcami jakiejś religii. Nie traćmy nadziei, jeszcze przyjdą lepsze czasy. Bądźmy razem - mówił Andrzej Stelmasiewicz
 
Autorem chwytającej za serce modlitwy i życzeń był
Autorem chwytającej za serce modlitwy i życzeń do uczestników wigilii w Oliwie był ks. Włodzimierz Kucaj z parafii grekokatolickiej pw. św. Bartłomieja i Opieki NMP. 
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała organizatorom Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej, że udaje im się pokazywać różnorodny Gdańsk. 
 
- Życzę Wam pokoju, nadziei i dużo miłości. Wszystkiego dobrego - powiedziała. 

Wzruszająca modlitwa w intencji Ukrainy

Szczególnie emocjonalne przesłanie do zgromadzonych ponad 100 osób miał ks. Włodzimierz Kucaj z parafii grekokatolickiej pw. św. Bartłomieja i Opieki NMP. 
 
- Kościół grekokatolicki jest związany z narodem ukraińskim. I jego serce jest w tej chwili rozdarte. Ale jednocześnie patrzy z nadzieją, bo Bóg zwycięży największe nawet zło. Szokujące są obrazy, które pokazuje telewizja i nie chcę o nich mówić, bo mamy inne okoliczności. Ale nie możemy o tym zapomnieć o tym, co dzieje się za granicą państwa polskiego. To sąsiad. I dobry sąsiad - mówił ks. Włodzimierz Kucaj.

Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan

Poprosił jednocześnie o minutę ciszę za tych, którzy zginęli podczas wojny w Ukrainie, a w szczególności za dzieci. 
 
- Gdy przyjdzie Wigilia Bożego Narodzenia niech ten dodatkowy talerz przypomni nam, że ktoś stracił swoich bliskich: dziecko, brata, siostrę, matkę, żonę, męża. Wojna przynosi krwawe żniwo - mówił kapłan z parafii grekokatolickiej pw. św. Bartłomieja i Opieki NMP
  
Na koniec odmówił wraz z zebranymi modlitwę “Ojcze nasz” za polski i ukraiński naród oraz wszystkich tych, którzy dążą do pokoju i pojednania.
 
- Proszę was o modlitwę za Ukrainę, bo z nią będziemy coraz bardziej silni wiarą, nadzieją i miłością. Bo jak mówi apostoł Paweł: “jeżeli Bóg z nami, to kto przeciwko nam”. Z Bogiem zwyciężymy wszystko, przejdziemy najtrudniejszy czas - podkreślił ks. Włodzimierz Kucaj.
 
Smakołyki świąteczne m.in. barszcz, pierogi i bigos rozdawano uczestnikom wigilii w ogródku Oliwskiego Ratusza Kultury
Smakołyki świąteczne m.in. barszcz, pierogi i bigos rozdawano uczestnikom wigilii w ogródku Oliwskiego Ratusza Kultury
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
W międzywyznaniowej modlitwie uczestniczyli też: ks. kanonik dr Krystian Kletkiewicz, proboszcz rzymskokatolickiej parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej; ks. dr Rafał Michalak, proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Bożego Ciała; Karol Kołodziej z synagogi Beit Trójmiasto, Związek Postępowych Gmin Żydowskich; Hani Hraisz, imam z Gdańskiego Centrum Kultury Muzułmańskiej oraz Jakub Kędryna, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.  

Świąteczne dania dla mieszkańców Oliwy

Po modlitwie, w ogródku Oliwskiego Ratusza Kultury można było posmakować świątecznych potraw, przygotowanych przez oliwskich gastronomików i restauratorów. Na stole pojawiły się potrawy z takich lokali jak, m.in.: Jak się masz? bistro, Classic Restaurant, Stary Rynek Piekarnia & Cafe, Pierogarnia Mandu i brasserie Tu Można Marzyć. Organizatorzy zachęcali też do przynoszenia własnych dań, którymi można się dzielić. 
 
- Jestem tu co roku. Przede wszystkim ściąga mnie tu szopka. Co roku jest fajna i inna. I spotkanie z ludźmi. Choć jest ciemno, to parę osób znajomych widzę - opowiada Leszek Stępień, mieszkaniec Oliwy, który uczestniczył we wspólnym stole. - Bardzo smaczny barszczyk. To wspaniale, że Fundacja Wspólnota Gdańska dba o integrację różnych kultur. Jestem tym zachwycona, że tyle ludzi tutaj przychodzi - wyznała Barbara Skarżyńska, która mówi o sobie, że jest oliwianką z urodzenia i zamiłowania.    
 
Ponadto, przez kilka godzin we wnętrzu Oliwskiego Ratusza Kultury odbywał się świąteczny kiermasz, gdzie można było kupić prezenty dla rodziny i znajomych. 
 
Dużą atrakcją był także spektakl muzyczny z udziałem dzieci z Polski i Ukrainy, wykonujących autorskie aranżacje utworów poetyckich z obu krajów. Przedstawienie powstało w ramach projektu „Śpiewamy z Sąsiadami|Cпіваємо з Cусідами”. W Oliwskim Ratuszu Kultury wystąpił także z kolędami chór Olivii Centre
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA WIGILIJNEGO W OLIWIE: 


 
Uczestnikom wigilii w Oliwie rozdano również okolicznościowy, międzywyznaniowy kalendarz ścienny, wydawany od kilku lat przez Fundację Wspólnota Gdańska.
 
Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska została dofinansowana z budżetu Miasta Gdańska
 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask