• Start
  • Wiadomości
  • Świąteczne życzenia i opłatek. Gdańska Wigilia na Długim Targu - niedziela godz. 16.30

Świąteczne życzenia i opłatek. Gdańska Wigilia na Długim Targu - jutro, godz. 16.30

Jak co roku, w niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie na Długim Targu odbędzie się Gdańska Wigilia. 18 grudnia o godz. 16.30 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekaże mieszkańcom świąteczne życzenia. Warto jednak pojawić się wcześniej, bo już od 15.30 w magiczny nastrój uczestników Gdańskiej Wigilii wprowadzi orszak aniołów i świątecznych postaci. Zaplanowano także występy artystyczne i carillonowy koncert kolęd w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej.
16.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W wydarzeniu wezmą udział szczudlarze z Teatru GAK
W wydarzeniu wezmą udział szczudlarze z Teatru GAK
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańska Wigilia to już tradycja

- Gdańska Wigilia na stałe wpisała się w świąteczne kalendarium miasta. To nasza piękna tradycja i także w tym roku zapraszam wszystkich, aby tego dnia przy wspólnym stole, choć na chwilę zatrzymać się w codziennej pogoni - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdanska. - Ten rok jest jednak szczególny, bo w Gdańsku od końca lutego gościmy także naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, wiec przy stole nie zabraknie akcentów z tradycji prawosławnej.

W świąteczny klimat wprowadzą uczestników aktorzy Teatru GAK. Kolędy polskie i ukraińskie zabrzmią w wykonaniu dwóch zespołów artystycznych GAK – chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk” oraz Ukraińskiego Chóru Vyrij.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy drugi wśród najpiękniejszych w Europie

Nie zabraknie także przedstawicieli kościołów chrześcijańskich, którzy wraz z prezydent Gdańska, przybyłym mieszkańcom złożą świąteczne życzenia i podzielą się z nimi opłatkiem.

Gdańska Wigilia na Długim Targu to już tradycja
Gdańska Wigilia na Długim Targu to już tradycja
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Harmonogram Gdańskiej Wigilii


Godz. 15.30 – 16.00

Z Targu Węglowego ulicą Długą przejdzie grupa kolędników i pasterzy z gwiazdą, turoniem, i aniołami na szczudłach.

Godz. 16.00

kolęd carillonu Ratusza Głównego Miasta
występ Teatru GAK
Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” GAK
ukraiński chór Vyrij

Godz. 16.30

Przekazanie życzeń przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz oraz zaproszonych gości, przedstawicieli kościołów chrześcijańskich w Gdańsku.

Godz.16.40

Wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, który aniołowie rozdadzą wśród mieszkańców Gdańska.
Na miejscu będzie tłumacz języka ukraińskiego.

Długa historia gdańskiego świętowania

Wspólne przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Gdańska sięga korzeniami epoki średniowiecza. W nowożytnym, wielowyznaniowym Gdańsku, świętowano je na różne sposoby. Luteranie np. organizowali koncerty organowe, katolicy procesje, a niektórzy kalwińscy burmistrzowie Gdańska, jak Bartłomiej Schachmann stawiali horoskopy. W przedwojennym Gdańsku tradycja zanikła, a Święta kontemplowano w gronie rodziny, przyjaciół i stowarzyszeń. Do tradycji wspólnego świętowania powrócono ok. 30 lat temu.

oprac. MW

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE