• Start
  • Wiadomości
  • „Wszystkie Strony Miasta”. Listopadowa sesja RMG. Spokojna czy gorąca?

„Wszystkie Strony Miasta”. Dzisiaj - listopadowa sesja RMG. Spokojna czy gorąca?

LVI sesja rady Miasta Gdańska zaplanowana jest na czwartek, 24 listopada. W przeddzień obrad zaprosiliśmy do programu „Wszystkie Strony Miasta” przedstawicieli wszystkich klubów, żeby zapytać o szczegóły czekających nas obrad. Naszymi gośćmi byli: Kamila Błaszczyk – wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk – radna klubu Prawa i Sprawiedliwości, Bogdan Oleszek – radny klubu Wszystko dla Gdańska.
( 24.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
LVI sesja Rady Miasta Gdańska odbędzie się 24 listopada
LVI sesja Rady Miasta Gdańska odbędzie się 24 listopada
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz przekazała Radzie Miasta Gdańska budżet na rok 2023. Nie będzie on łatwy. Komisje RMG i poszczególni radni zapoznają się z tym dokumentem, ale decyzję w sprawie przyjęcia budżetu podejmą na sesji grudniowej. Co więc czeka nas podczas LVI sesji Rady?

Jest projekt budżetu miasta na 2023 r. "Na ciężkie czasy inflacji, drożyzny i wysokich cen energii" 

W trosce o dzieci

Radni podejmą decyzję w sprawie podniesienia uposażeń dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka. Tu nie należy się spodziewać różnicy zdań.

- Przede wszystkim trzeba docenić ich pracę i trud jaki wkładają, bo dzięki temu zapewniają dzieciom, które z różnych powodów są porzucone i miałyby trafić do domów dziecka, rodzinne ciepło i dom - mówiła Kamila Błaszczyk (KO).

- Ja się przyłączam. To jest oczywiste, że powinniśmy podnieść wynagrodzenie i dla rodzinnych domów dziecka, i dla rodzin zawodowych, i pieczy zastępczej. Podnosimy te wynagrodzenia. Sytuacja jest jaka jest. Mamy inflację, więc myślę, że to jest oczywiste – dodała radna Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Nie mamy chyba żadnych wątpliwości, że to należało zrobić. W każdej takiej sytuacji musimy to robić, bo to jest trud, który spada na te rodziny. Wszystko, co dzieje się na rynku, odbija się na dzieciach – podsumował Bogdan Oleszek (WdG).

Zobacz cały program:

Skwer imienia ks. Stanisława Bogdanowicza

Podczas sesji radni zajmą się też wnioskiem klubu WdG w sprawie nadania imienia ks. Stanisława Bogdanowicza skwerowi, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie obok Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zmarły 5 lat temu kapłan to człowiek zasłużony dla niepodległości i Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Pojawiły się jednak wątpliwości ze strony rodziny księdza, co do lokalizacji...

- Jeszcze dzisiaj trwają rozmowy z rodziną i zobaczymy, jak to wszystko się potoczy, czy decyzja będzie czy też będziemy szukać dalej – powiedział Bogdan Oleszek (WdG).

- Z tego, co wiemy to rodzina chyba na razie nie jest z tego do końca zadowolona. Była, ale teraz nie jest. Nie wiemy, jak się sprawa potoczy. Dzisiaj nasz kolega radny jeszcze z rodziną na ten temat rozmawia – zauważyła Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Myślę, że akurat ten temat nas nie dzieli. Na poprzedniej sesji Radni Wszystko dla Gdańska i Prawa i Sprawiedliwości apelowali, żeby przyspieszyć tę procedurę, żeby jakiś skwer otrzymał imię księdza Bogdanowicza – dodała Kamila Błaszczyk (KO).

Goście w studiu zadeklarowali, że bardzo zależy im na godnym uhonorowaniu pamięci ks. Bogdanowicza.

Oświadczenie w sprawie odszkodowań za II WŚ

Radni klubu PiS wnioskują, żeby na najbliższej sesji przyjąć oświadczenie w sprawie poparcia dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy i ZSRS w czasie II wojny światowej. Tu, jak można było zauważyć w studiu, mogą pojawić się różnice zdań. Radna Kamila Błaszczyk nie negowała odszkodowań, ale zauważyła, że do tej pory PiS w Radzie Miasta krytykował zajmowanie się przez władze Miasta sprawami ogólnopolskimi.

- Mamy teraz przykład tego, że temat ogólnopolski PiS nam daje na Radę Miasta. Pytanie, czy to jest najlepszy możliwy moment na podejmowanie takich reparacji. Czy mamy przygotowany konkretny plan działania z harmonogramem postępowania? - pytała wiceprzewodnicząca klubu KO.

- To jest przygotowane - odpowiedziała Elżbieta Strzelczyk (PiS). - To trwało tak długo, bo trzeba było wykonać olbrzymia pracę, żeby wszystko dokładnie podliczyć i tak są to tylko szacunkowe nasze roszczenia, które jest oczywiste i, jak koleżanka powiedziała, powinniśmy otrzymać.

- Myślę, że to jest wrzutka, żeby zająć się czymś innym niż należy, czyli inflacją, drożyzną i pomocą dla samorządów. Mnie brakuje oświadczenia w sprawie jednego, gdzie pieniądze są na wyciągnięcie ręki. Chodzi o pieniądze z KPO – powiedział Bogdan Oleszek (WdG).

Radni podczas listopadowej sesji podejmą też uchwały w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także wydadzą 11 opinii dotyczących możliwych lokalizacji kasyn w mieście. Goście programu wyjaśniali, że do samorządu należy tu jedynie akceptacja bądź nie dla wskazanej lokalizacji kasyna.

Porządek LVI sesji RMG (67.65 KB)

Transmisję obrad listopadowej sesji Rady Miasta Gdańska nadamy na portalu gdansk.pl – początek w czwartek 24.11 o godz. 9.00. Zapraszamy!