Gdzie w Gdańsku można grillować i rozpalić ognisko, jakie warunki trzeba spełnić? 

Długi weekend majowy to dla wielu osób wypoczynek na powietrzu, często w towarzystwie grilla lub ogniska. Te przyjemne aktywności wymagają jednak przestrzegania pewnych zasad, aby nie naruszyć prawa i nie narazić się na mandat. Gdzie w Gdańsku legalnie rozpalimy grilla i ognisko?
30.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy scenę z letniego grillowania na świeżym powietrzu. W centrum obrazu znajduje się grill na węgiel drzewny, na którym grillowane są kiełbasy w aluminiowej tackę, które już nabrały apetycznego, złotobrązowego koloru. W tle, nieco rozmyta, siedzi osoba w czarnym ubraniu i okularach przeciwsłonecznych, relaksująca się na składanym krześle i czytająca książkę. Scena rozgrywa się w ogrodzie, gdzie widać trawę i zielone krzewy.
Podczas grillowania lub rozpalania ogniska, warto zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć niepotrzebnych problemów
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Grille ogólnodostępne i miejsca na własny ekwipunek. Gdzie je znajdziemy?  

Zbliżająca się majówka to nieformalne otwarcie sezonu grillowego. Koneserzy smakołyków z rusztu i pieczonych na wolnym ogniu znajdą w mieście ogólnodostępne grille, miejsca przystosowane do rozstawienia własnego ekwipunku a także takie, w których można bezpiecznie i zgodnie z przepisami cieszyć się urokami ogniska. 

Patriotyczne uroczystości w Gdańsku od 1 do 9 maja. Wspólna celebracja tradycji i wartości

W administracji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pozostają:

Ogólnodostępne grille stacjonarne z rusztem, które znaleźć można:

 • obok zbiornika wodnego przy ul. Cedrowej w Ujeścisku-Łostowicach
 • na Podleśnej Polanie we Wrzeszczu Górnym
 • na placu sąsiedzkim przy ul. Gdańskiej / PCK w Brzeźnie
 • w Parku św. Barbary w Śródmieściu
 • na Wyspie Sobieszewskiej przy ul. Akwenowej

Latem grillować będzie można również na Wroniej Górce. Postawiono tam już altany, w lipcu pojawi się także stacjonarny grill.

Gdański szlak wodociągowy. Te wyjątkowe miejsca do zobaczenia od 2 maja

Miejsca przystosowane do tego, by rozstawić własnego grilla znaleźć można:

 • obok zbiornika Zielony Staw na Jasieniu
 • obok zbiornika Świętokrzyska II w Ujeścisku-Łostowicach
 • na łące Maternusa przy ul. Elewów na Matarni
 • w rejonie ul. Pomorskiej 82 w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
 • przy ul. Królewskie Wzgórze w Pieckach-Migowie
 • przy ul. Leśna Góra na Brętowie
 • przy ul. Elewów na Matarni
 • w Parku Millenium na Zaspie-Rozstajach
 • w Parku Reagana
Zdjęcie przedstawia spokojny, zielony park z kamiennym, okrągłym miejscem na ognisko na pierwszym planie. Otoczenie tego miejsca tworzą ławki i stół piknikowy z drewna, które zapewniają miejsce do siedzenia i odpoczynku. Na ławce widoczne są również wbudowane lampy, co sugeruje, że przestrzeń ta jest przystosowana do użytkowania także po zmroku. W tle widać zadbane ścieżki parkowe oraz bujną roślinność, która dodaje uroku tej przestrzeni rekreacyjnej. Scena jest pozbawiona ludzi, co podkreśla spokój i ciszę tego miejsca.
Nz. W Parku Reagana paleniska znaleźć można w dwóch wyznaczonych miejscach: w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża i przy stawie na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte

Niekwestionowaną popularnością wśród grillujących cieszy się co roku Park Reagana. Nic dziwnego - oprócz rozległych przestrzeni wypełnionych zielenią i miejsc przystosowanych do grillowania, znaleźć tam można również stoły piknikowe i wyznaczone miejsca do rozpalania ognisk. Paleniska znaleźć można w dwóch wyznaczonych miejscach Parku:

 • w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża
 • przy stawie na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej

Jak grillować legalnie? Wniosek, zgoda i ...rozpalamy 

Obecnie nie ma przepisów prawnych, które zabraniały by grillowania wprost. Ale trzeba pamiętać, że taka forma biesiadowania może wiązać się z zaśmiecaniem, zakłócaniem spokoju, spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym, spalaniem odpadów lub spowodowaniem zagrożenia pożarowego. A w przypadku naruszenia tych zasad, odpowiednie służby mają prawo interweniować i nałożyć mandaty na sprawców wykroczeń. Dlatego też, podczas grillowania lub rozpalania ogniska, warto zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Wronia Górka zyska kolejne atrakcje. Będzie też oświetlenie

Ważne - organizacja ogniska musi być poprzedzona złożeniem odpowiedniego wniosku i otrzymania zgody. Można to zrobić wysyłając maila na adresy: gzdiz@gdansk.gda.pl oraz uz@gzdiz.gda.pl, co najmniej 7 dni przed planowaną imprezą. Rezerwacja paleniska jest darmowa. Po uzyskaniu oficjalnego potwierdzenia należy zawiadomić Straż Miejską, Straż Pożarną oraz Policję.

Na zdjęciu widzimy miejski plac zabaw z widocznym betonowym grillem na pierwszym planie. Grill jest prostokątny i umieszczony na niewielkim podwyższeniu. Tło obrazu to publiczny park lub teren rekreacyjny z huśtawkami, ławkami i innymi urządzeniami rekreacyjnymi, co wskazuje na miejsce przeznaczone do wspólnego spędzania czasu. Teren jest nieco zaniedbany, trawa jest nierówna i miejscami uschnięta. Na ścianie w tle widoczne są graffiti, co dodaje miejski charakter scenie.
Gdańsk Brzeźno, ul. Gdańska 26. Miejsca przeznaczone do grillowania
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Czego unikać, by nie narazić się na mandat?

Przede wszystkim, należy upewnić się, że wybrane miejsce na grillowanie lub rozpalenie ogniska jest bezpieczne i nie stwarza zagrożenia dla otoczenia. Warto wybrać teren oddalony od budynków mieszkalnych i lasów oraz upewnić się, że w pobliżu nie ma łatwopalnych materiałów, które mogą spowodować pożar. Opał do rozpalenia ogniska lub grilla musi być zgodny z prawem (drewno, podpałka itp.). Nie wolno używać do tego celu śmieci lub odpadów zielonych. Pozostałości po pielęgnacji działek i ogródków należy pozbyć się zgodnie z przepisami i umieścić je w pojemniku na bio odpady lub kompostować.

Nie wolno też stawiać gorących tacek na stołach piknikowych i trawie. Palenisko i popiół muszą być ugaszone a śmieci posprzątane. Warto pamiętać o zasadzie „zostaw to miejsce po sobie w takim stanie, w jakim sam chciałbyś je zastać”.TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte