• Start
  • Wiadomości
  • Wielkie sprzątanie w trzech dzielnicach miasta. Jest czyściej

Wielkie sprzątanie w trzech dzielnicach miasta. Jest czyściej

Wielkie sprzątanie odbywało się na Jasieniu, Ujeścisku-Łostowicach i Chełmie. Mieszkańcy, dzieci, nauczyciele ruszyli w workami w poszukiwaniu śmieci. - Najwięcej jest plastikowych siatek, butelek i opakowań po chipsach - mówili zbierający. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz otworzył uroczyście ekologiczną klasę w szkole podstawowej nr 12.
22.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uczniowie SP 12 w ekologicznej klasie dzielili się swoimi wiadomościami m.in. z dziedziny recyklingu

Zbórka odpadów w sobotę, 22 kwietnia, została zlokalizowana w trzech miejscach:

  • przy Szkole Podstawowej 12 nr, ul. Człuchowska 6
  • przy SP nr 85, ul. Stolema 59
  • w zespole parkowo-rekreacyjnym Jar 

Mimo niesprzyjającej aury (zimno, silny wiatr) nie brakowało chętnych do zbierania śmieci. Mieszkańcy, dzieci i młodzież szkolna już o godz. 10.00 wyruszili w teren. Chętni do udziału w „Wielkim Sprzątaniu Gdańska-Południa” otrzymali od koordynatorów worki na odpady, rękawice oraz mapy z zaznaczonym terenem do uporządkowania. Poza uprzątaniem terenów miejskich będzie można włączyć się również w nasadzania krzewów, drzew i kwiatów.- Najwięcej jest plastikowych siatek, butelek i opakowań po chipsach - mówili zbierający.

Najpoważniejszym problemem okazały się plastikowe siatki.

- Są w koronach drzew, zaplątane między gałęziami. Trudno je stamtąd wyciągnąć - zaznaczała Marta, uczennica szkoły podstawowej nr 12 na Ujeścisku-Łostowicach. 


W akcji „Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południa” brały udział m.in. 
Zakład Utylizacyjny, Rady Dzielnic Jasień, Ujeścisko-Łostowice i Chełm, pracownicy Urzędu Miasta, GZDiZ, Straży Miejskiej, Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, a także szkoły i spółdzielnie mieszkaniowe. Honorowy patronat nad Wielkim Sprzątaniem Gdańska-Południa objął Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Około godz. 13.00 wszyscy wrócili do miejsc zbiórek, gdzie robiono wspólne zdjęcia, odbyły się też: losowanie nagród, piknik, eko gry i zabawy dla dzieci.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przecina wstęgę i uroczyście otwiera ekologiczną klasę w SP 12

Paweł Adamowicz około godz. 11.00 w szkole podstawowej nr 12 otworzył - mieszczącą się na świeżym powietrzu - klasę ekologiczną. Z tej okazji uczniowie najpierw sprawdzili wiedzę praktyczną prezydenta, dotyczącą segregacji śmieci (zdał celująco) a potem podzielili się swoją wiedzą na temat m.in. recyklingu. 

- Trzeba co roku mobilizować uczniów szkół podstawowych, młodzież, ale i dorosłych, i przekonywać do udziału w takich przedsięwzięciach - mówi prezydent Gdańska. - To uwrażliwia później w życiu codziennym, gdzie ważne jest, abyśmy po pierwsze nie śmiecili, po drugie, zwracali uwagę innym, żeby tego nie robili, a po trzecie - jeśli już widzimy śmieci, to podnieśmy je i wyrzućmy do kosza. Nie przechodźmy obojętnie. Takie działania, jak to, uczą dyscypliny i społecznej odpowiedzialności, która polega na tym, że nie tylko prezydent, wójt czy burmistrz, ale wszyscy współodpowiadamy za stan czystości w naszym mieście, dzielnicy i na ulicy.

Rok temu do akcji włączyło się blisko 2 tys. osób, które zebrały łącznie 18 ton odpadów. Dane dotyczące tegorocznej zbórki będą znane najwcześniej w poniedziałek, 24 kwietnia. TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024