• Start
  • Wiadomości
  • Zbigniew Zamachowski w Manhattanie, warsztaty z projektantem, ciekawe spektakle

Zbigniew Zamachowski w Manhattanie, warsztaty z projektantem, ciekawe spektakle

W ten weekend czeka nas wiele atrakcji. W piątek gościem spotkania w Bibliotece Manhattan będzie aktor Zbigniew Zamachowski, a w sobotę w Galerii Morena pojawi się projektant mody Jackob Buczyński. Warto zajrzeć też m.in. do Projektorni i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
23.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wyjątkowe spotkanie ze śpiewającym aktorem filmowym i teatralnym Zbigniewem Zamachowskim odbędzie się w piątek, 23 września, w Bibliotece Manhattan
Wyjątkowe spotkanie ze śpiewającym aktorem filmowym i teatralnym Zbigniewem Zamachowskim odbędzie się w piątek, 23 września, w Bibliotece Manhattan
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Fundacja Wspólnota Gdańska świętuje 15. urodziny. Warto zajrzeć w ten weekend do Oliwy

Centrum Handlowe Manhattan oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają w piątek, 23 września, do Biblioteki Manhattan (al. Grunwaldzka 82) na wyjątkowe spotkanie z aktorem Zbigniewem Zamachowskim.

Za pracę artystyczną został doceniony licznymi nagrodami. Ma na swoim koncie około 150 ról filmowych. Debiutował rolą Ryśka w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Regulskiego w 1981 roku. Następnie zagrał w kultowych filmach najlepszych reżyserów: Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Jacka Borowskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona, Wojciecha Marczewskiego i innych. Jego najbardziej znane role to m.in.: książę Bulbo w filmie „Pierścień i róża”, Seweryn w „Zabij mnie glino”, Artur w „Dekalogu X”, Behemot w „Mistrzu i Małgorzacie”, Karol w „Trzech kolorach”, Dudek w „Pułkowniku Kwiatkowskim”, Michał Wołodyjowski w „Ogniem i mieczem”, Jaskier w filmie „Wiedźmin” czy Jasiek w „Zmruż oczy”.

Jest także cenionym aktorem teatralnym. Przez wiele lat związany był z Teatrem Studio w Warszawie, a obecnie pracuje w Teatrze Narodowym. W stołecznej Akademii Teatralnej wykłada piosenkę aktorską. Oprócz aktorstwa jest kompozytorem i autorem tekstów piosenek.

Początek spotkania z aktorem o godzinie 17:30. Wstęp wolny.

Partnerem spotkania oraz cyklu „Spotkanie w Manhattanie" jest Centrum Handlowe Manhattan.

W swoim filmie Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą historię do opowiedzenia
W swoim filmie Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą historię do opowiedzenia
mat. dystrybutora

Także w piątek, 23 września, GAK Projektornia w Brzeźnie (ul. Dworska 29 A) zaprasza na przedostatni pokaz plenerowy na trawie w ramach 10. edycji Kina w Blokowisku. Zobaczymy francuski film dokumentalny „Twarze, plaże”, w reżyserii fotografki i reżyserki, przedstawicielki francuskiej Nowej Fali, Agnès Vardy, i ukrywającego się pod pseudonimem JR francuskiego fotografa, ulicznego artysty i graficiarza. 

Obraz został pokazany poza konkursem na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2017 roku, gdzie zdobył nagrodę filmu dokumentalnego Złote Oko (fr. L'Œil d'or - Le Prix du documentaire). Film opowiada o tym, jak Varda i JR podróżują po wiejskich obszarach Francji, tworząc portrety napotkanych ludzi. (Czas trwania: 89')

Film prezentowany będzie z oryginalną ścieżką dźwiękową oraz polskimi napisami. Wzorem ubiegłych lat, na fanów kina pod chmurką, będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszego wieczoru. W razie załamania pogody, organizatorzy zaproszą na seans do środka. Początek seansu o godzinie 19:30. Wstęp wolny. 

W trzech budynkach Centrum oprócz nowoczesnego, całodobowego, miejsca pobytu dla chorych dzieci i dorosłych, objętych opieką wytchnieniową, będzie również oddział stacjonarnego Hospicjum Dutkiewicza oraz pobyt dzienny dla dzieci i dorosłych
W trzech budynkach Centrum oprócz nowoczesnego, całodobowego, miejsca pobytu dla chorych dzieci i dorosłych, objętych opieką wytchnieniową, będzie również oddział stacjonarnego Hospicjum Dutkiewicza oraz pobyt dzienny dla dzieci i dorosłych
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W sobotę, 24 września, od południa aż do wczesnego wieczora w kilku lokalizacjach Śródmieścia Gdańska odbędzie się Festiwal Sztuki Ulicznej z okazji pożegnania lata. Będzie to okazja, by ciekawie spędzić czas wolny, ale także wesprzeć szlachetny cel - budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Fundacja Hospicyjna rozpoczyna budowę Centrum Wytchnieniowego w Gdańsku

- Koniec lata kojarzy nam się z odchodzącym sezonem urlopowym, jednak pamiętajmy, że nie każdy był na urlopie. Są osoby, które nie miały nawet jednego dnia urlopu od 20 lat. To właśnie im chcemy pomóc - zapraszają organizatorzy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Atrakcje w ramach Festiwalu Sztuki Ulicznej odbywać się będą w godzinach 12:00 - 18:00 w okolicach Bramy Wyżynnej, Mostu Zielonego, Baszty Łabędź i Fontanny Neptuna. Oprócz niezwykłego show, w powyższych lokalizacjach spotkać będzie można dziesiątki wolontariuszy w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach.

V Bieg Charytatywny PÓŁNOCNY POMAGA

Gościem ostatniego przystanku Mobilnego Domu Kultury GAK w Galerii Morena będzie Jackob Buczynski
Gościem ostatniego przystanku Mobilnego Domu Kultury GAK w Galerii Morena będzie Jackob Buczynski
mat. Jackob Buczynski

Na pożegnanie najcieplejszej pory roku zaprasza też Gdański Archipelag Kultury. W sobotę, 24 września, w Galerii Morena (ul. Franciszka Schuberta 102A) pod hasłem „Zrobię sobie lato” odbędą się wydarzenia w ramach ostatniego tegorocznego Mobilnego Domu Kultury - jedynego w swoim rodzaju domu kultury, którego nie tworzy budynek, a ludzie. Będzie okazja do rozmowy, do wspólnego tworzenia i do zadbania o swoją urodę. Wstęp wolny.

Program:

- godz. 11:00 - 11:30 -  Autoekspresja w nurcie zero waste czyli panel dyskusyjny z Jackobem Buczyńskim - jednym z najbardziej znanych projektantów młodego pokolenia. Jego projekty pokochały miliony, a jeansowe kurtki ze wstążkami stały się znakiem rozpoznawczym jego marki. Podczas spotkania opowie o swoich pierwszych krokach w świecie sztuki i o tym, jak stał się ikoną mody, nie mając wykształcenia w tym kierunku.

- godz. 11:30 - 14:00 - Akcja: Customizacja! warsztaty z Jackobem Buczyńskim. Customizacja jest świetnym pomysłem dla osób, które chcą podkreślić swój styl i nadać swoim ubraniom niepowtarzalny wygląd. Pozwala zmienić swoją bluzę lub kurtkę w prawdziwe dzieło sztuki.

Uwaga! Obowiązują zapisy (zapisz się tutaj: https://app.evenea.pl/event/customizacja). Pamiętaj, aby na warsztaty zabrać ze sobą swoją bluzę lub kurtkę jeansową (bez podszewki), którą poddasz procesowi customizacji.

- godz. 14:30 - 15:00 - Ekologiczne kosmetyki - czyli jakie? Panel dyskusyjny z Patrycją Léonard-Pawluk, współzałożycielką Ziemiosfery - sklepo-kawiarni zero-waste znajdującej się we Wrzeszczu. Opowie, co to znaczy „ekologiczny kosmetyk”, czym takie kosmetyki różnią się od „nieekologicznych”, i jak dopasować je do swojej skóry.

- godz. 15:00 - 16:30 - Domowe SPA. Warsztaty tworzenia soli do kąpieli i maseczki do twarzy. Uczestniczki i uczestnicy będą korzystać tylko z naturalnych składników, dowiedzą się, jak wykorzystywać dobroczynne właściwości, jak mieszać je ze sobą i jakie połączenia przynoszą zupełnie nowe rezultaty. Warsztaty są dawką praktycznej wiedzy i inspiracją do wprowadzenia swoim domowym SPA zdrowych pielęgnacyjnych rytuałów.

- godz. 16:30 - 17:00 - Od szuflady do wystawy czyli panel dyskusyjny z młodymi artystami oraz Młodzieżową Radą Miasta Gdańska. Dla większości młodych artystów wzięcie udziału w profesjonalnej wystawie jest marzeniem. Co zrobić aby zabłysnąć w świecie sztuki? Od czego zacząć? Do kogo zwrócić się o pomoc? O swoich doświadczeniach opowiedzą młodzi trójmiejscy artyści oraz Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska, która wspiera promocję nastoletnich twórców.

Działania dofinansowane przez Miasto Gdańsk i w ramach programu Edukacja do Kultury.

„Przerwany sen” to spektakl gościnny - prezentowany będzie w sobotę i niedzielę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
„Przerwany sen” to spektakl gościnny - prezentowany będzie w sobotę i niedzielę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
fot. materiały promocyjne Zuni Icosahedron

Trwa 3. edycja InlanDimensions International Arts Festival 2022 - ogólnopolskiego wydarzenia pozwalającego się zapoznać z wybitnymi twórcami Euroazjatyckimi przy okazji prezentacji spektakli teatralnych, pokazów filmowych, koncertów, warsztatów oraz spotkań. Festiwal organizowany jest we Wrocławiu, Radomiu oraz Gdańsku - odbywa się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1).

W ten weekend zobaczymy spektakl „Przerwany sen” w reżyserii Danny'ego Yunga - pioniera sztuki eksperymentalnej, jednego z najbardziej wpływowych artystów w Hongkongu, członka-założyciela i dyrektora artystycznego Zuni Icosahedron.

Podstawą spektaklu jest starochiński dramat „Pawilon Peonii” Tanga Xianzu (1550-1616), tworzącego w czasach dynastii Ming, określanego mianem „chińskiego Szekspira”. W dramacie ważną rolę odgrywa wątek balansowania na granicy życia i śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem zwycięstwa miłości nad śmiercią. Danny Yung bierze na warsztat jedną ze scen - tytułowy „Przerwany sen”, którą łączy z konwencją opery pekińskiej z elementami performatywnymi i instalacją wideo.

Spektakl zobaczymy w języku kantońskim z polskimi i angielskimi napisami, w sobotę i niedzielę, 24-25 września. Początek o godzinie 19:00. Bilety:45-60 zł.

24 i 25 września odbędzie się XXI Festiwal Smaków Food Trucków w Gdańsku
24 i 25 września odbędzie się XXI Festiwal Smaków Food Trucków w Gdańsku
mat. Festiwal Smaków FOOD Trucków

Także w sobotę i niedzielę, 24-25 września, na dziedzińcu Forum Gdańsk (Targ Sienny 7) odbędzie się XXI Festiwal Smaków Food Trucków.

Blisko dwadzieścia food trucków zabierze gości w kulinarną podróż dookoła świata. Będą gruzińskie chinkali, meksykańskie burrito, ukraińskie pielmieni i węgierskie langosze. Nie zabraknie klasyków, czyli soczystych burgerów, belgijskich frytek czy kanapek z szarpaną wieprzowiną. Oczywiście będą też pyszne desery, m.in. hiszpańskie churrosy z gorącą nutellą lub świeże, gorące donuty.

- Festiwal Smaków Food Trucków to nie tylko dużo pysznego jedzenia, ale też atrakcje dodatkowe. Starszych i młodszych zapraszamy do udziału w grze terenowej oraz do głosowania na najsmaczniejszego food trucka wydarzenia. Na najmłodszych czekać będzie strefa z kolorowankami - zapraszają organizatorzy: Festiwal Smaków Food Trucków i Forum Gdańsk.

Restauracje: Nood-Lee - azjatyckie makarony z woka, U Wędzonych - burgery, Poszarpani - bajgle z szarpanym mięsem, Wheel Meal - kuchnia meksykańska ,Food Cab - zapiekane buły, Surf Burger - burgery, Pan Baozi - chińskie bułeczki baozi, Chinkali - gruzińskie pierogi, Kultowe Zapiekanki - zapiekanki, Mała Odessa - ukraińskie pielmieni, Świnki Trzy - kanapki z szarpaną wieprzowiną, Burger Shop - burgery, Węgierska FaBryczka - węgierskie langosze, Słodka FaBryczka - węgierskie ciastka kominkowe, Fresh Donuts - donuty, Churros Amigos - hiszpańskie pączki, Belgijki - frytki belgijskie, Wyciskamy - lemoniada.

Godziny: sobota 12:00 - 21:00, niedziela 12:00 - 20:00. Wstęp wolny.

Targi Bakalie skupiają najzdolniejszych projektantów i marki z całej Polski, a przede wszystkim rzemieślników działających lokalnie.
Targi Bakalie skupiają najzdolniejszych projektantów i marki z całej Polski, a przede wszystkim rzemieślników działających lokalnie.
fot. Maciej Kosycarz / KFP

A na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1) w niedzielę, 25 września, odbędą się największe trójmiejskie targi mody, designu i młodej sztuki - Bakalie. Aż 70. wystawców przygotowało swoje najnowsze kolekcje. 

- Nie zabraknie ciepłych płaszczy, wełnianych czapek, jesiennych sukienek. Będzie można również kupić wyjątkową biżuterię, torebki, akcesoria. Bakalie to również dodatki do wnętrz, tym razem zagości m.in. nowa marka z pięknymi abażurami oraz wiele innych projektów do domu - zachęcają organizatorzy. 

Nie zapomniano też o naturalnych kosmetykach i ręcznie robionych świecach, prezenty znajdą się ponadto dla najmłodszych i łasuchów.

Wydarzenie odbywa się w godzinach 11:00 - 19:00. Wstęp wolny.

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku oficjalnie zainaugurowany. Są ostatnie wolne miejsca - udział jest bezpłatny

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole