Festiwal Literatury dla Dzieci

Od wtorku do niedzieli, 20-25 września, w Gdańsku trwa 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. W ciekawym i bogatym programie znalazły się warsztaty oraz spotkania z pisarzami i ilustratorami. Udział we wszystkich atrakcjach jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca.
19.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inauguracja 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci odbyła się we wtorek, 20 września. Obecni byli m.in. zastępczyni prezydent Monika Chabior oraz językoznawca i tłumacz Michał Rusinek
Inauguracja 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci odbyła się we wtorek, 20 września. Obecni byli m.in. zastępczyni prezydent Monika Chabior, dziennikarka Katarzyna Stoparczyk oraz językoznawca i tłumacz Michał Rusinek
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Sukces 4. Gdańskich Targów Książki: „Odwiedziło nas minimum 30 tysięcy osób. To największa frekwencja z dotychczasowych”

„Na językach!” - to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbywa się od wtorku do niedzieli, 20-25 września, w Gdańsku. W programie zaplanowano rozmowy i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy spotkają się m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej, Nowym Muzeum Sztuki NOMUS i Nadbałtyckim Centrum Kultury. 

- Języki ciągle mieszają, plączą, szeleszczą, skrzypią i skrzeczą. Porozmawiamy z gośćmi, jak to jest z tymi językami - i co zrobić, żeby się dogadać. Poza językiem polskim na Festiwalu usłyszycie z pewnością i ukraiński, i wietnamski, a nawet psi i koci - zaprasza Kinga Kowalska z zespołu organizatorów Festiwalu Literatury dla Dzieci. 

Michał Rusinek podczas spotkania odpowiadał na pytania z publiczności, których nie brakowało
Michał Rusinek podczas spotkania odpowiadał na pytania z publiczności, których nie brakowało
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

100 lat temu powstało Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki w Wolnym Mieście Gdańsku

Pierwszy dzień festiwalu z Michałem Rusinkiem

We wtorek, 20 września, w wypełnionej książkami sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy Długim Targu odbyła się oficjalna inauguracja 9. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Gości powitała zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior.

Gwiazdą wieczoru był Michał Rusinek - znany i ceniony językoznawca, który chętnie odpowiadał na pytania publiczności, także tej najmłodszej - spotkanie było przeznaczone dla dorosłych, młodzieży i dzieci już od 5. roku życia. Ekspert podpowiadał co zrobić, żeby się dogadać w świecie, w którym języki się mieszają. Towarzyszyła mu dziennikarka i autorka książek Katarzyna Stoparczyk.

Zobacz fotorelację z pierwszego dnia:

Na czym polegała praca suwnicowej? O czym rozmawiają psy? Co czytał pradziadek?

Program tegorocznego, 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci wypełniony jest wydarzeniami skierowanymi zarówno dla rodzin z najmłodszym pokoleniem czytelników i młodzieży, jak również dla nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą. Będzie okazja, by zapoznać się z nowościami z najwyższej półki, ale i nieśmiertelną klasyką literatury dziecięcej. 

Będzie można spotkać twórców nagradzanych i nominowanych do najważniejszych literackich wyróżnień, w tym Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i Nagrody Literacka Podróż Hestii - do Gdańska zawitają Justyna Suchecka, Michał Rusinek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tina Oziewicz, Ton Van Anh oraz wybitni ilustratorzy: m.in. Piotr Socha, Daniel de Latour, Susie Hammer, Grażka Lange i Agata Królak.

Oprócz spotkań z pisarzami i warsztatów odbędą się różne inne ciekawe atrakcje. Podczas spaceru po Stoczni Gdańskiej z cyklu „Metropolitanka” dowiemy się m.in na czym polegała praca suwnicowej, jaką rolę odgrywały kobiety podczas strajków, i kim jest Matka Chrzestna Statku.

9. Festiwal Literatury dla Dzieci zakończy koncert zespołu Czereśnie! Dorosłej publiczności znany może być pod nazwą Hańba! W roku 2018 kwartet nagrodzono Paszportem „Polityki” w kategorii muzyka popularna. Z przebojowym instrumentarium - mandola, banjo, ukulele i tuba - oraz autorskim setem muzyki dla dzieci z trzech wydanych jak dotąd płyt („Ale wrzawa!”, „Pestki” oraz „Sport to zdrowie”) Czereśnie poderwą do tańca nawet najbardziej nieprzekonanych.

 

Piotr Socha to ceniony grafik, projektant i ilustrator, który słynie z dużego poczucia humoru. W Instytucie Kultury Miejskiej opowie m.in. o tym, ...jak kąpano się w starożytności
Piotr Socha to ceniony grafik, projektant i ilustrator, który słynie z dużego poczucia humoru. W Instytucie Kultury Miejskiej opowie m.in. o tym, ...jak kąpano się w starożytności
mat. organizatora

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku „Na językach!”

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy. 

Wtorek, 20 września

- godz. 18:00-19:30 - Na językach! Inauguracja 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci z udziałem Katarzyny Stoparczyk i Michała Rusinka, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 5+. Rozmowa o tym, jak to jest z tymi językami - i co zrobić, żeby się dogadać.

Środa, 21 września

- godz. 10:00-11:00 - ABC obsługi wihajstra w Wytrzyszczce - czyli jak gadać, żeby się dogadać? - spotkanie z Michałem Rusinkiem, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 6+.

Słowa bywają nieposłuszne. Trudno ich upilnować - czasem mają szemraną przeszłość, przekraczają granice, a nawet zmieniają znaczenie! Niektóre słowa pomagają nam się porozumiewać, a inne zupełnie w tym przeszkadzają. W takich sytuacjach najlepiej zapytać o radę specjalistę - Michała Rusinka, którego znamy jako brawurowego językoznawcę i tłumacza - to człowiek, który o języku wie chyba wszystko. 

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 10:00-14:00 - O gustach się dyskutuje! - konferencja dla Nauczycieli i Bibliotekarzy, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku (Aleja Generała Józefa Hallera 14).

Festiwal Literatury dla Dzieci stanie się platformą współpracy dla tych, dla których edukacja literacka najmłodszych to chleb powszedni. We współpracy z Pomorską Biblioteką Pedagogiczną powstała konferencja, podczas której nauczyciele i bibliotekarze z regionu poznają najnowsze trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz wymienią się wiedzą i doświadczeniami. Program konferencji: Justyna Suchecka: O polskich nastolatkach 2022, czyli kiedy jesteś „young”, ale skończył się „power”; Michał Zając: Kontrowersyjne książki dla dzieci w bibliotekach publicznych: cień cenzury?; Marcin Hamkało: Performatywny wymiar promocji książki; Michał Rusinek: O dwóch językach literatury polskiej.

Zapisz się: O gustach się dyskutuje! Konferencja dla Nauczycieli i Bibliotekarzy.

- godz. 11:30-12:30 - Dojrzewanie non-fiction – spotkanie z Justyną Suchecką, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 10+.

Jak radzić sobie z kryzysem i stresem wieku dojrzewania? Gdzie szukać pomocy? I jak udzielać jej innym? Tym razem na te pytania nie odpowiedzą tak często oddaleni od doświadczenia dorastającego człowieka rodzice i opiekunowie, ale pedagodzy młodzieży, z którymi rozmawia w swoich książkach Justyna Suchecka. Opowiadają, czym zajmuje się pedagog, psycholog i psychiatra i jak ważna jest empatia. Nie obiecujemy, że odpowiemy na wszystkie ważne pytania - ale postaramy się przynajmniej je zadać.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 12:00-13:00 - Принц у місті / Królewicz w mieście - warsztaty polsko-ukraińskie z Tatianą Czykałową, Nadbałtyckie Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35), wiek 5+.

Pewnego dnia królewicz ucieka do miasta. W końcu nawet mieszkanie we wspaniałym zamku może się czasem znudzić! Razem z naszym bohaterem pięciolatki będą podróżować pociągiem i samolotem, odwiedzą kawiarnię i muzeum, będą jeździć na hulajnodze i puszczać latawce. Czeka też na nie wiele pomysłowych i zabawnych ćwiczeń plastycznych pomagających rozwijać sprawność ręki, spostrzegawczość i wyobraźnię i zachęcających do twórczej odwagi – a to wszystko podczas warsztatów na podstawie zeszytu do ćwiczeń “Królewicz w mieście”. / Під час майстер-класу за книгою Домініки Черняк-Хойнацької «Принц у місті» учасники вирушать в уявну подорож разом з головним героєм! Всі знають, що кожна подорож приховує багато несподіванок. Такою несподіванкою буде для наших п’ятирічних учасників пляшка скарбів, яку вони самостійно виготовлять. А ще весела зарядка принца, релаксаційні вправи, обговорення – все це в ігровому форматі сприяє розвитку сенсорної системи та творчої уяви. 

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 16:00-17:00 - -Miau! -Hau! -Co? - rozmówki kocio-piesko-ludzkie - warsztaty ilustratorskie z Grażką Lange i Moniką Hanulak, Nadbałtyckie Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35), wiek 4+.

O czym rozmawiają psy kiedy nie ma nas w domu? O czym plotkują koty na parapecie? I najważniejsze pytanie - co one czytają?! Razem z wybitnymi ilustratorkami, Grażką Lange i Moniką Hanulak, stworzymy wielkoformatowe dzieła z graficznym pazurem. 

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 19:00-20:00 - Czytanki po zachodzie słońca. „Co też prapradziadek czytał pradziadkowi?” - antologia wierszy z zamierzchłej przeszłości czyta Małgorzata Polakowska, Błękitny Baranek - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (ul. Chmielna 53), wiek 4+.

Po zachodzie słońca jest czas na spotkanie z poezją - o tym wiemy nie od dziś. Zapraszamy na wieczorna dawkę liryki dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Małgorzaty Polakowskiej. Posłuchamy również niezwykłych opowieści o samym Muzeum.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

Czwartek, 22 września

- godz. 9:30-10:30 - W dorosłość bez trwogi w sercu - spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 12+.

Testy, egzaminy, dodatkowe punkty, trudne wybory oraz ogromna presja - z tym co raz częściej mierzą się dziś ósmoklasiści. Gdzie są granice wyścigu szczurów, w którym chcąc nie chcąc uczestniczymy? I czy wszystko da się wyliczyć średnią ważoną? Roksana Jędrzejewska-Wróbel opowie jak powstał pomysł na powieść, w której losy trójki nastolatków niespodziewanie kierują ich do… domu spokojnej starości. Książka Stan splątania jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com.

- godz. 11:00-12:00 - Świat Adeli - spotkanie z Agnieszką Wolny-Hamkało, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 14+.

Adelka czy Adela, a może Adelajda? Dziewczynka czy dziewczyna? A może już kobieta? Kim jest, jak się zmieniła i dlaczego nagle zniknęła? Franek i Julek przemierzają całą Polskę, próbując odnaleźć Adelę po niewyraźnych, zatartych często śladach. To powieść drogi, którą śledzi się jak najlepszy amerykański film, zamknięta w prozie poetyckiej – wciągająca od pierwszych stron. Poznajmy jej autorkę. Książka Po śladach jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com.

- godz. 12:30-13:30 - Czy grając w gry żyjemy podwójnie? - spotkanie z Katarzyną Wasilkowską, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 10+.

W swoim słynnym powiedzeniu Umberto Eco dał nam do zrozumienia, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Czy gry wideo dają podobne doświadczenie - i na ile jest to doświadczenie warte przeżycia? Lula to prawdziwa prymuska, świetnie się uczy, nie zaniedbuje obowiązków, a przy tym jest miła i życzliwa. Nagle w jej życiu pojawia się coś, co zmienia ją nie do poznania. Podczas spotkania Katarzyna Wasilkowska opowie między innymi, co pomogło jej w tak precyzyjny sposób opisać fenomen FOMO (Fear of Missing Out), oznaczający obawę gracza przed przegapieniem czegoś, co dzieje się w grze. Dowiemy się też, co skłoniło ją do napisania książki o cyberprzestrzeni i przenoszeniu swojego życia do Internetu. Książka Już, już! jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

Zapisz się!

- godz. 16:00-17:00 - Misie, zwierzcież mi się! - czyli wszystkie uczucia niedźwiadków– warsztaty z ilustratorką Agatą Królak, Nadbałtyckie Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35), wiek 4+.

Misie, tak jak przedszkolaki, mają mnóstwo różnych uczuć. I tak jak przedszkolaki, nie zawsze wiedzą jak je nazwać. Dlatego opisują je tak jak potrafią, czyli za pomocą konkretnych sytuacji. Czuję się tak, jakbym potrafił fruwać. Czuję się tak, jakbym zgubił ulubiony kamyk. A Wy, jak się czujecie? Razem z ilustratorką Agatą Królak przepytamy Misie z ich życia emocjonalnego i narysujemy wszystkie uczucia niedźwiadków.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 19:00-20:00 - Czytanki po zachodzie słońca. Mamo, chodźmy stąd! - antologię poezji grozy czyta Maciej Salamon, wokalista i gitarzysta zespołu Nagrobki. NOMUS Nowe Muzeum Sztuki - Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Jaracza 14), wiek 4+. 

W otoczeniu dzieł artystów z kolekcji NOMUS Nowego Muzeum Sztuki swój autorski wybór klasyki poezji dziecięcej zaserwuje nam lider jednego z ciekawszych polskich zespołów nurtu muzyki alternatywnej, którego część z Was zna z katowickiego OFF Festival. Sami staniemy się artystami i artystkami i razem stworzymy przerażająco ogromne dzieło sztuki.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com.

Piątek, 23 września

- godz. 9:30-10:30 - Sam na sam z Barbarą Rabarbar - spotkanie z Kasią Huzar-Czub, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 6+.

Czarny sweter w czachy trupie czy carny sweter w cachy trupie? Nie wszystkim od razu tak łatwo jest wymówić te najbardziej szeleszczące, szumiące i dźwięczące głoski. Pomóc w tym mogą bohaterowie serii logopedycznych rymowanek, którzy mają swoje sposoby na wyzwania językowe. Z kapustą i sałatą poćwiczymy „S”, Barbara Rabarbar pomoże nam z „R”, ziemniak z „Ź”, a to dopiero początek. Kasia Huzar-Czub stworzyła melodyjne i proste w formie rymowanki, które są doskonałym ćwiczeniem logopedycznym dla małych i trochę starszych dzieci. 

Zapisz się!

- godz. 11:00-12:00 - Nie idę dziś do szkoły. Bajo! - spotkanie z Marcinem Przewoźniakiem, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 10+.

Czy życie nastolatki zawsze musi być nudne i przewidywalne? Nie w przypadku Estery Parzymięs, która z lekką nadwagą i ogromnym dystansem do siebie wpada w sam środek kryminalno-detektywistycznej zagadki zabójczych pierogów. Towarzyszyć będzie jej mama – Katrina Vege - gwiazda programów kulinarnych, ekipa filmowa i tajemniczy chłopak… Książka Mama w occie. Zabójcze pierogi jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

Zapisz się!

- godz. 12:00-13:00 - Історія дракона / Smocza historia - warsztaty polsko-ukraińskie z Tatianą Czykałową, Nadbałtyckie Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35), wiek 4+.

Rozpoznaj ślady smoka! Zmień swoją rękę w pazurzastą smoczą łapę! Wymyśl, jak wspiąć się na szczyt góry! Pewnego razu smok z gęstego lasu i nieustraszona królewna wybrali się razem na wędrówkę. Zobacz, kogo spotkali po drodze – a przy okazji rysuj, maluj, wydzieraj i naklejaj. Pomysłowe i zabawne warsztaty na podstawie ćwiczeń Smocza historia pomogą czterolatkom rozwijać sprawność ręki, spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zachęcą je do zabaw plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych technik. / Під час майстер-класу «Історія дракона» маленькі учасники зануряться до світу драконів, які їм так подобаються. За допомогою релаксаційного етюду та рольової гри на деякий час вони перетворяться на справжніх драконів. Створять власного дракона Роберта та навчаться драконячому диханню! Такий цікавий творчо-інтегрований формат взаємодії з чудовою книгою Домініки Черняк-Хойнацької сприяє розвитку пізнавальних процесів у дітей 4-х років: наочно-дійового та наочно-образного мислення, креативності, а також сенсорної системи, мовного дихання тощо.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 12:30-13:30 - Tam, gdzie naprawdę pieprz rośnie - spotkanie z Ton Van-Anh, autorką książki „Xin chao! Wietnam dla dociekliwych”, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 8+.

Usiądźcie wygodnie, zamknijcie oczy i dajcie się ponieść opowieściom z dalekich krain. Ton Van-Anh autorka książki „Xin chao! Wietnam dla dociekliwych” przeniesie Was do krainy smoków i myszojeleni, pól ryżowych i pływających wiosek. Dowiecie się więcej o kraju, w którym gra się na kamieniach, spektakle wystawia się w wodzie, a mieszkańcy piszą wiersze na kapeluszach, jedzą smocze oczy i świętują Nowy Rok przez dwa tygodnie. Po spotkaniu mamy dla Was taneczną niespodziankę!

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com.

- godz. 16:00-17:00 - La bestia, czyli jak oswoić potwora - warsztaty z ilustratorką Susie Hammer, Nadbałtyckie Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35), 4+.

To będzie historia o kocie, żółwiu i …bestii. Ale czy ta bestia jest naprawdę taka straszna? Razem z uznaną ilustratorką Susie Hammer spróbujemy narysować różne przerażające potwory i sprawdzimy czy nadal się ich boimy. Kto wie, może ten wilk nie będzie tak straszny, jeśli namalujemy go sami?

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 19:00-20:00 - Czytanki po zachodzie słońca. Poezja 3D - multisensoryczny wybór wierszy czyta Dorota Androsz. Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Zielona Brama (ul. Długi Targ 24), wiek 4+.

Kolejną odsłonę wieczornych czytanek zaplanowaliśmy tym razem w oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zapraszamy na wieczorną dawkę poezji dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Doroty Androsz, aktorki Teatru Wybrzeże. Scenerią czytanki będzie nietypowa wystawa rzeźby multisensorycznej z drewna, kamienia, metalu i gliny zorganizowana przez Muzeum, a tematyka wierszy będzie krążyć wokół zmysłów. Po czytance zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Raz, dwa trzy, rzeźba patrzy”.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com.

Sobota, 24 września

- godz. 10:00-11:00 - У царстві Каракуль / W Królestwie Bazgraju - warsztaty polsko-ukraińskie z Tatianą Czykałową. Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek +3.

Czym ozdobić sukienkę? Jak królewicz przedostanie się przez rzekę? Co utknęło w smoczej paszczy? Niezdecydowana królewna Emilia zaprasza dzieci do wspólnego rysowania linii i prostych kształtów, odwzorowywania, malowania, kolorowania, bazgrania, wydzierania i wyklejania. Dzięki różnorodności technik plastycznych te zabawne i urozmaicone ćwiczenia pomogą każdemu trzylatkowi rozwijać ważne umiejętności grafomotoryczne, wrażliwość estetyczną i wyobraźnię, zachęcając jednocześnie do samodzielnego myślenia i twórczej odwagi. / Інтегрований майстер-клас «У царстві каракуль» для дітей 3-х років в ігровому форматі поєднує різні прийоми розвитку пізнавальних процесів та навичок образотворчої діяльності, певної самостійності, дрібної моторики. І в цьому маленьким учасникам допоможе принцеса Емілія, яка після закінчення зустрічі помандрує з кожним із них додому! Отже, весела рухлива гра, самостійне виготовлення поробки з подальшим використанням для сюжетно-рольової гри – це лише частина цікавих видів взаємодії, які чекають учасників.

Zapisz się!

- godz. 11:30-13:00 - Wewnętrzne życie Skarpetek - warsztaty z Danielem de Latourem. Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 6+.

Wydana w 2015 roku książka „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek zapoczątkowała uwielbiany przez dzieci i rodziców, złożony już z pięciu części cykl, który dowodzi, że bohaterkami dobrych książek mogą być nawet prozaiczne skarpetki z naszych szaf. Podczas warsztatów z Danielem de Latour, autorem ilustracji do tej wyjątkowej serii poznamy świat ciekawskich skarpet… od podszewki. Policzymy lewe i prawe skarpetki z rozbitych par i zastanowimy się, czy mają jeszcze szanse, żeby do siebie wrócić. Poćwiczymy też wyobraźnię - bo ile skarpetek, tyle opowieści. Kto by pomyślał, że wszystkie mieszczą się w szufladzie!

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com.

- godz. 13:30-14:30 - Przed Państwem uczucia! - warsztaty z Tiną Oziewicz, autorką książki „Co robią uczucia?”, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 4+.

Radość, współczucie, zachwyt, złość, niepokój, smutek… Wszyscy znamy te uczucia - i wiele innych. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak one wyglądają i co robią, kiedy mają wolne? Kto zbiera ślimaki z chodnika? Kto siedzi pod parasolem i częstuje znajomych herbatką z termosu? Kto otula się kocem? Tina Oziewicz i Aleksandra Zając stworzyły książkę, która działa na wyobraźnię i zaprasza do rozmowy i rozmyślań o tym, co kryje się w każdym z nas. 

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 15:00-16:30 - Brud na języku! - warsztaty z Piotrem Sochą, autorem książki „Brud. Cuchnąca historia higieny”, Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 10+.

Jak kąpano się w starożytności, a dlaczego w średniowieczu prawie wcale? Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Jak dbają o czystość dżiniści w Indiach, jak Himbowie w Nanibii, a jak radzą sobie z tym uniwersalnym problemem kosmonautki? W książce jednego z najdowcipniejszych polskich grafików znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań na temat obyczajów, przesądów i wynalazków związanych z brudem, higieną i medycyną. Piotr Socha zabierze nas w różne epoki i na różne kontynenty, opowie też o dekoracyjnych perukach rodem z Wersalu, które sami przygotujemy - sprawdzając wcześniej, czy nie zalęgły się w nich pchły i myszy.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 17:00-18:00 - Od Basi po Jamnika Drania - bestiariusz Zofii Staneckiej. Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), wiek 5+.

Czy są na sali fani Basi, królowej serc polskich przedszkolaków? A ci którzy zaczytują się w pieskich historiach Jamnika Drania czy Lotty? A może ci, którzy wakacje spędzili z „Księgą Ludensona”? Wszystkich Was zapraszamy na spotkanie z jedną z najbardziej cenionych autorek książek dla dzieci. Każde pytanie się liczy!

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com.

Niedziela, 25 września

- godz. 11:00-12:30 - Dziewczyny na maszyny! Spacer po Stoczni Gdańskiej szlakami przodowniczek pracy z Anną Zielińską-Fedoruk, brama Stoczni nr 2, wiek 6+. Podczas spaceru z cyklu „Metropolitanka” zobaczymy Stocznię Gdańską i jej bogatą historię z perspektywy dziewczyn, i dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Usłyszymy historie pracownic, buntowniczek, zwykłych i niezwykłych bohaterek.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

- godz. 17:00-18:00 - Nie jesteś za mały, żeby zmieniać świat! - koncert zespołu Czereśnie i zakończenie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku. Aula Koncertowa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2, czerwony budynek), wiek 4+.

Brak wolnych miejsc. ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com.

Wydarzenia towarzyszące

- Plenerowa wystawa polsko-ukraińska „Co robią uczucia?” na podstawie książki Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając. Pałac Młodzieży (ul. Ogarna 56). 

Radość, zachwyt, miłość, złość, nienawiść, wstyd… Na pewno znacie te uczucia - i wiele innych. Ale czy wiecie, co robią, kiedy mają wolne? Koniecznie wybierzcie się na spacer do Pałacu Młodzieży - spotkacie tam bohaterów książki „Co robią uczucia?”, którzy odpowiedzą na to pytanie. / Радість, захоплення, любов, злість, ненависть, сором… Ви точно знаєте ці почуття – як і ще багато інших. Але чи знаєте Ви, що вони роблять у свої вихідні? Чудова можливість про це дізнатися! Запрошуємо на зустріч із героями книжки „Що роблять почуття?” Тіни Озєвіч з ілюстраціями Алєксандри Зайонц.

Współpraca: Wydawnictwo Dwie Siostry. Wystawę można oglądać bez dokonywania wcześniejszej rezerwacji - ekspozycja trwa do 24 września, czynna jest w godzinach: pon-pt 8.00-18.00, sobota: 9.00-15.00.

Czwartek, 22 września / Rumia

- godz. 10:00-11:00 - Nie idę dziś do szkoły. Bajo! - spotkanie z Marcinem Przewoźniakiem - autorem książki „Mama w occie. Zabójcze pierogi”, nominowanej do nagrody Literacka Podróż Hestii. Biblioteka Rumia (ul. Starowiejska 2), wiek 10+.

Czy życie nastolatki zawsze musi być nudne i przewidywalne? Nie w przypadku Estery Parzymięs, która z lekką nadwagą i ogromnym dystansem do siebie wpada w sam środek kryminalno-detektywistycznej zagadki zabójczych pierogów. Towarzyszy jej mama - Katrina Vege - gwiazda programów kulinarnych, ekipa filmowa i tajemniczy chłopak. Zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Rumi: zapisy@bibliotekarumia.pl.

Piątek, 23 września / Rumia

- godz. 12:00-13:00 - Świat Adeli - spotkanie z Agnieszką Wolny-Hamkało, autorką książki „Po śladach”, nominowanej do nagrody Literacka Podróż Hestii. Biblioteka Rumia (ul. Starowiejska 2), wiek 14+. 

Adelka czy Adela, a może Adelajda? Dziewczynka czy dziewczyna? A może już kobieta? Kim jest, jak się zmieniła i dlaczego nagle zniknęła? Franek i Julek przemierzają całą Polskę, próbując odnaleźć Adelę po niewyraźnych, zatartych często śladach. To powieść drogi, którą śledzi się jak najlepszy amerykański film. Zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Rumi: zapisy@bibliotekarumia.pl.

- godz. 17:00-18:30 - Brud na języku! - warsztaty z Piotrem Sochą, autorem książki „Brud. Cuchnąca historia higieny”. Biblioteka Rumia (ul. Starowiejska 2), wiek 10+. 

Jak kąpano się w starożytności, a dlaczego średniowieczu prawie wcale? Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Jak dbają o czystość dżiniści w Indiach, jak Himbowie w Nanibii, a jak radzą sobie z tym uniwersalnym problemem kosmonautki? Piotr Socha zabierze nas w różne epoki i na różne kontynenty, opowie też o dekoracyjnych perukach rodem z Wersalu, które sami przygotujemy - sprawdzając wcześniej, czy nie zalęgły się w nich pchły i myszy. Zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Rumi: zapisy@bibliotekarumia.pl.

Piątek, 23 września / Słupsk

- godz. 10:00-11:00 - W dorosłość bez trwogi w sercu - spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel - autorką książki „Stan splątania”, nominowanej do nagrody Literacka Podróż Hestii. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku (ul. Grodzka 3), wiek 12+. 

Testy, egzaminy, dodatkowe punkty, trudne wybory oraz ogromna presja - z tym co raz częściej mierzą się dziś ósmoklasiści. Gdzie są granice wyścigu szczurów, w którym chcąc nie chcąc uczestniczymy? Roksana Jędrzejewska-Wróbel opowie, jak powstał pomysł na powieść, w której losy trójki nastolatków niespodziewanie kierują ich do… domu spokojnej starości. Zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Słupsku: k.dziwisz@mbp.slupsk.pl.

- godz. 11:30-12:30 - Czy grając w gry żyjemy podwójnie? - spotkanie z Katarzyną Wasilkowską, autorką książki „Już, już!”. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku (ul. Grodzka 3), wiek 10+. 

Podczas spotkania Katarzyna Wasilkowska opowie m.in. o fenomenie FOMO (Fear of Missing Out), oznaczającym obawę gracza przed przegapieniem czegoś, co dzieje się w grze. Dowiemy się też, co skłoniło ją do napisania książki o cyberprzestrzeni i przenoszeniu swojego życia do internetu. Zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Słupsku: k.dziwisz@mbp.slupsk.pl.

Więcej o Festiwalu Literatury dla Dzieci TUTAJ.

Festiwal w Gdańsku i w Krakowie

Gdańska edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci jest jedną z dwóch zaplanowanych na ten rok. Druga odbędzie się w dniach 16-20 listopada w Krakowie, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku.

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Burza Mózgów, Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Województwo Pomorskie. Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury.