Jubileusz 15-lecia Fundacji Wspólnota Gdańska

Fundacja Wspólnota Gdańska została założona w 2007 roku przez gdańskiego przedsiębiorcę Andrzeja Stelmasiewicza, który od kilku lat sprawuje też mandat Radnego Miasta Gdańska. W jej ramach działa m.in. Oliwski Ratusz Kultury i Galeria Sztuki Warzywniak. W dniach 23-25 września fundacja będzie świętować 15-lecie działalności. Do wspólnego świętowania zaprasza wszystkich mieszkańców Gdańska.
21.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oliwski Ratusz Kultury tętni społeczno-kulturalnym życiem
Oliwski Ratusz Kultury tętni społeczno-kulturalnym życiem
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Działalność Wspólnoty Gdańskiej jest znana chyba każdemu mieszkańcowi naszego miasta. To za sprawą m.in. kolorowych lwów, które przed kilku laty pojawiły się w przestrzeni Gdańska czy festiwalu piaskowych rzeźb, które powstawały na gdańskiej plaży. Ale projektów fundacji jest dużo więcej. Prowadzi ona także Galerię Sztuki Warzywniak oraz Galerię Jednego Dzieła. Fundacja była organizatorem także wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych, m.in. Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART i Plenerów Rzeźby z Kamieni Kaszubskich. Wśród aktualnych projektów wymienić należy Międzynarodowy Festiwal Form Przestrzennych Rozdroża Wolności, Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną, Oliwską Akademię Sztuki, Viva Oliva - cykl działań plenerowych integrujących społeczność Oliwy, a także Akademię Gdańskich Lwiątek - projekt edukacyjny obejmujący ponad 7 tys. dzieci z klas I-III szkół podstawowych. 

Oliwski Budżet Sąsiedzki po raz trzeci

Andrzej Stelmasiewicz założył fundację Wspólnota Gdańska w 2007 roku
Andrzej Stelmasiewicz założył fundację Wspólnota Gdańska w 2007 roku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Rozmowa z Andrzejem Stelmasiewiczem, założycielem i fundatorem Fundacji Wspólnota Gdańska

Kamila Grzenkowska: Gdańszczanie na pewno kojarzą Gdańskie Lwy, spektakularne piaskowe rzeźby na plaży, ale też - prężnie działający - Oliwski Ratusz Kultury. Z którego projektu, realizowanego przez fundację, Pan jest najbardziej dumny?

Andrzej Stelmasiewicz: Z Akademii Gdańskich Lwiątek, który jest projektem edukacyjnym. Uważam, że edukacja jest najważniejsza ze wszystkiego, i to już od przedszkola. Nie namawiamy ludzi, żeby kochali Gdańsk, ale żeby wiedzieli o Gdańsku więcej. Bardzo nam na tym zależy. Akademia Gdańskich Lwiątek to projekt, który rozpoczął się 13 - 14 lat temu. W jego ramach dzieci, całymi klasami, odwiedzają gdańskie muzea, najbliższy dom kultury i bibliotekę. Uważam, że ma to kapitalne znaczenie dla kształtowania gdańskości. Chodzi o to, żeby wiedziały, że są te muzea i gdzie one są. A jak dzieci się dowiedzą, to przekazują to rodzicom, bo nie wszyscy dorośli przecież wiedzą, gdzie jakie muzeum w Gdańsku działa. W tym projekcie wzięło udział już kilkadziesiąt tysięcy dzieci. Mam nadzieję, że jakiś ślad w ich młodych rozumkach to zostawiło.

Cieszy mnie też Gdańska Akademia Przedszkolaków, chociaż ona ma zupełnie inną formułę. Tam dzieci śpiewają piosenki o Gdańsku. Zasada jest taka, że muszą tam śpiewać wszyscy, całą grupą, a nie tylko te dzieci, które mają ładny głos. Tu chodzi o zespołowe śpiewanie. Polska to kraj indywidualistów, a tu zależy nam na tym, by słowo "wspólny" było równie ważne co "ja". Dlatego stosujemy taką formułę. W związku z tym, że jeszcze kilka lat temu było niewiele piosenek o naszym mieście, zorganizowaliśmy konkurs na "piosenki o Gdańsku do śpiewania dla dzieci". Wydaliśmy też śpiewnik i nagraliśmy to na płytach. Wszystkie te piosenki można znaleźć obecnie także w internecie. Ten śpiewnik dostarczyliśmy każdej wychowawczyni przedszkolnej i każdej nauczycielce klas I-III, by miały materiał do pracy z dziećmi.

Oliwski Ratusz Kultury już otwarty i z planami na przyszłość

Jestem również dumny z działań Oliwskiego Ratusza Kultury. To jest miejsce, w którym różni ludzie, którzy mają jakieś pomysły, mogą znaleźć przyjazną przestrzeń do ich realizacji, pod warunkiem, że oni sami się w tę realizację pomysłów angażują. Dla przykładu, w każdy czwartek w Ratuszu spotykają się młodzi mężczyźni, którzy grają w strategiczne gry. Przynoszą m.in. własne żołnierzyki, konie, ale też łączą się w tym czasie przez internet z inną grupą graczy. W domu każdego z nich nie mieliby wystarczająco dużo miejsca. Spotykają się też u nas "czarownice", jak same siebie nazywają - to naprawdę fajne towarzystwo. Jest to organizacja Soroptimist International, działająca na podobnej zasadzie jak Lions czy Rotary, ale mogą do niej należeć wyłącznie kobiety.

W Ratuszu jest też, oczywiście, mnóstwo wystaw, koncertów. To miejsce jest otwarte na lokalną społeczność, tak oliwską, jak i wykraczającą poza Oliwę, a nawet Gdańsk.

Jednym z bardziej znanych przez gdańszczan projektów fundacji Wspólnota Gdańska były gdańskie lwy, pomalowane przez artystów i lokalne społeczności. Pojawiły się na ulicach Gdańska w 2007 roku
Jednym z bardziej znanych przez gdańszczan projektów fundacji Wspólnota Gdańska były gdańskie lwy, pomalowane przez artystów i lokalne społeczności. Pojawiły się na ulicach Gdańska w 2007 roku
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Pamięta Pan początki fundacji? Jak to się stało, że przedsiębiorca, którym Pan nadal jest, prowadzący firmę z branży teletechnicznej, zajął się działalnością społeczno-kulturalną?

Uważam, że każdy człowiek ma coś, czym może się podzielić z innymi. Jeden ma pieniądze, drugi ma dużo czasu, trzeci ma rozum. Co należy tu podkreślić, to że przedsiębiorcy przede wszystkim są ludźmi, a dopiero potem są przedsiębiorcami. Taką grają społeczną rolę. Jakoś tak zawsze byłem dość wrażliwy na porządne traktowanie pokrzywdzonych.

A jak to się zaczęło? To było w Szwajcarii, w Zurychu, w 2005 roku. Pojechałem tam na spotkanie przedsiębiorców z całego świata, do jednej z fabryk. Były rozmowy biznesowe, ale był też czas wolny. Wtedy właśnie w Zurychu odbywała się wystawa kolorowych misiów. Niektóre miały dwa metry wysokości, inne połowę tego. Pomalowane były przez artystów. Stały na ulicach, po pewnym czasie przeznaczone zostały na aukcje. Każdy chciał mieć wówczas zdjęcie z takim misiem, także ci poważni przedsiębiorcy, którzy zjechali do Zurychu. Pomyślałem, że to fajne i dobrze byłoby zrobić coś podobnego w Gdańsku. Tyle, że nie misie, a lwy - bardzo gdańskie zwierzęta w znaczeniu symbolicznym. Są w końcu w herbie naszego miasta. Tak narodził się pomysł kolorowych lwów na głównych ulicach Gdańska. Stały przy nich przez dwa lata. W sumie było ich 50. Następnie zostały przeniesione w inne miejsca. Stoją obecnie m.in. przy niektórych szkołach i przedszkolach.

Widać też, i to od wielu lat, że Polacy mają kłopot ze wspólnotowością. A ja uważam, że wspólnie można odnieść dużo większy sukces niż w pojedynkę. W kategorii wzajemnego zaufania społecznego jesteśmy chyba na ostatnim miejscu w Europie, jeden drugiemu nie ufa. To jest problem, więc pomyślałem, że trzeba coś z tym zrobić. Świata oczywiście nie zbawię, ale "róbmy swoje, może to coś da". Stąd powstał pomysł założenia fundacji, która nazywa się Wspólnota Gdańska, a której celem jest łączenie ludzi za pomocą narzędzi ze sfery kultury, sztuki i edukacji. To właśnie misja naszej fundacji.

Oliwa. Historyczny mural przy pętli gotowy

Co Pana kręci w tej pracy?

Na to pytanie nie ma mądrej odpowiedzi. Nie dość, że pracuję jak głupi, na okrągło, jestem wręcz przygnieciony robotą dla fundacji, to jeszcze... często i gęsto sam za to płacę.

Nie wiem, po co to robię. Na pewno mam z tego satysfakcję. Czasami świetnie się tym bawię, a czasem po prostu odczuwam satysfakcję, że - mam nadzieję - robimy coś dobrego. To ważne. To są dwie różne emocje. Co bardzo istotne, w fundacji działa nie tylko sam Stelmasiewicz, ale cały 11-osobowy zespół, zatrudniony na etatach.

Akademia Gdańskich Lwiątek to jeden z projektów edukacyjnych fundacji Wspólnota Gdańska
Akademia Gdańskich Lwiątek to jeden z projektów edukacyjnych fundacji Wspólnota Gdańska
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Za kilka dni świętujecie 15. urodziny Wspólnoty Gdańskiej. Co zaplanowaliście z tej okazji?

Sporo będzie się działo w najbliższy weekend. Naszym gościem będzie m.in. pan prof. Jerzy Bralczyk, erudyta, bardzo dowcipny człowiek, który wygłosi wykład. Będzie też, być może jedyny taki na całym świecie, tort wykonany z warzyw i owoców, wysoki na około 1,5 metra, zbudowany z 500 kilogramów tych owoców i warzyw. Tort będą tworzyć nasi goście, a potem go rozbierzemy. Każdy dostanie torebkę i będzie mógł wziąć to, co będzie chciał. To, co zostanie, zawieziemy zwierzątkom do oliwskiego ogrodu zoologicznego - żeby też poświętowały razem z nami. Będzie także spotkanie załogi naszej fundacji z naszymi przyjaciółmi, zwłaszcza z wolontariuszkami. Jest bowiem spora grupa pań, które nam towarzyszą i pomagają. Będziemy dziękować im, a także innym naszym partnerom.

Śpiewacy operowi zaśpiewają z kolei, z okien ratusza, hymn Unii Europejskiej. Odwiedzi nas też prezydent Aleksandra Dulkiewicz, by wręczyć Medale Prezydenta Gdańska trzem, wskazanym przez naszą fundację, osobom. Jedną z nich będzie wolontariuszka, drugą - osoba zasłużona w promowaniu i edukowaniu dzieciaków i młodzieży z obszaru muzyki klasycznej, a trzecią - jedna z naszych fundacyjnych koleżanek. Będzie także wystawa na ogrodzeniu Parku Oliwskiego, w części naprzeciwko Ratusza Oliwskiego. To będzie 30 plansz, przedstawiających 15-letnią historię fundacji, i tego, co się dzięki niej wydarzyło.

Oliwa jest miejscem magicznym, więc zachęcam do spędzenia piątkowego wieczoru, a także całej soboty i niedzieli, w tej dzielnicy. A jak już tu będziecie, to zajrzyjcie do Oliwskiego Ratusza Kultury.

Program wydarzeń w i przy Oliwskim Ratuszu Kultury w dniach 23-25 września

PIĄTEK 23 września

 •  17.00 kuratorskie oprowadzanie po wystawie Mariusza Sładczyka „Plakaty z szuflady”
 •  18.00 Wernisaż wystawy „15 lat minęło…” na ogrodzeniu Parku Oliwskiego
 •  19.00 „O co chodzi w tej współczesnej sztuce?”, rozmowa z autorami wystaw, prowadzi Małgorzata Paszylka - Glaza
 •  20.00 „Adama Mickiewicza próba odnalezienia się w branży rozrywkowej”, monodram komediowy Wojciecha Tremiszewskiego

SOBOTA 24 września

 •  12.00 Dzieci śpiewają o Gdańsku (występ laureatów IX Przeglądu Piosenek „Dzieci śpiewają o Gdańsku”)
 •  12.00-15.00 Gry i zabawy dla każdego. Gra dzielnicowa - zaproszenie do udziału w grze terenowej, pełnej oliwskich sekretów, ciekawych miejsc i ludzi. Do wyboru kilka wariantów tras, a na pierwszych 20 osób, które powróci z rozwiązaniami, czekają nagrody - Złote Lwy! Przejście jednej trasy zajmie ok. 1,5 - 2 godzin. Gra odpowiednia dla osób w różnym wieku, przejście indywidualne lub grupowe. Trasy są dostępne dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Ponadto: gry stolikowe, czyli integracja przy planszówkach, malowanie twarzy, rysowanie/pisanie życzeń, gra w oliwskie memory.

 •  13.00 Warsztaty „Jak stworzyć znak graficzny?” - warsztaty dla młodzieży i dorosłych (zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl). Projektowanie logotypu będzie głównym tematem warsztatów. Uczestnicy poznają etapy pracy koncepcyjnej nad logotypem, dowiedzą się, co sprawia, że znak jest atrakcyjny wizualnie, wyróżnia się i łączy czytelny przekaz z artystyczną kreacją. Tak przygotowani, wykorzystując różnorodne techniki i materiały, stworzą własne, unikalne projekty. To zajęcia dla wszystkich chętnych, bez względu na doświadczenie w dziedzinach artystycznych.
 •  15.00 Oda do radości! - wspólne śpiewanie, tort warzywny i słodki oraz rodzinne zdjęcie
 •  17.00 Spotkanie dla przyjaciół (wydarzenie zamknięte)
 •  18.00 „Uderz w serce - tam mieszka geniusz!” Koncert muzyki operowej i operetkowej. Znakomite arie, lekkie i zabawne utwory, w sam raz na urodzinową okazję, by bawić się i zapomnieć o troskach tego świata. Wykonanie: Maria Malinowska - sopran, Łukasz Wroński - tenor, Witalij Wydra - tenor, Emilia Grażyńska - fortepian. Opracowanie i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt. (rezerwacja miejsc: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl)

NIEDZIELA 25 września

 •  12.00 „Jesienna przygoda w kuchni” - spektakl dla dzieci, Teatr MagMowcy (zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl)
 •  13.00 Warsztaty „Niezwykła kartka urodzinowa”, dla dzieci w wieku 8-10 lat (zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl) Zapraszamy na warsztaty, podczas których dzieci nauczą się, jak stworzyć oryginalną kartkę urodzinową, wykorzystując jedną z popularnych technik plastycznych - scrapbooking. To technika precyzyjnego ozdabiania kartek okolicznościowych, pudełek i innych przedmiotów użytkowych za pomocą kolorowych papierów, wzorów, stempli itp. Podczas zajęć dzieci stworzą wyjątkową kartkę warstwową oraz zapoznają się z zasadami kompozycji, sposobami mocowania, klejenia i metodami użycia różnorodnych materiałów dekoracyjnych.
 •  14.00 „Jak się starzeć bez godności” - spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką (zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl)
 •  16.00 „A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy” - spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, prowadzi ks. Krzysztof Niedałtowski - brak wolnych miejsc!

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

TV

Wręczenie kluczy do mieszkań przy ulicy Piotrkowskiej