Oliwski Budżet Sąsiedzki po raz trzeci - od centrum biznesowego dla mieszkańców dzielnicy

Integracja sąsiedzka, do tego ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjna i warsztaty twórcze dla dzieci - to projekty, które zdobyły dofinansowanie z tegorocznej edycji Budżetu Sąsiedzkiego ufundowanego przez Olivia Business Centre. Wyniki BS ogłoszono 15 września, podczas Festiwalu Olivii.
( Publikacja: 16.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Olivia Business Centre po raz trzeci sfinansuje Oliwski Budżet Sąsiedzki. W tym roku część środków przekaże także miejski radny Andrzej Stelmasiewicz
Olivia Business Centre po raz trzeci sfinansuje Oliwski Budżet Sąsiedzki. W tym roku część środków przekaże także miejski radny Andrzej Stelmasiewicz
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Budżet Sąsiedzki wzorowany na Budżecie Obywatelskim

Oliwski Budżet Sąsiedzki wzorowany jest na gdańskim Budżecie Obywatelskim, i zakłada wsparcie finansowe inicjatyw zaproponowanych przez mieszkańców Oliwy. Mogą to być, podobnie jak w BO, projekty związane np. z rewaloryzacją przestrzeni publicznej, w tym zaniedbanych skwerków, ale też kursy bądź imprezy służące lokalnej społeczności. Od 2019 roku mieszkańcy, placówki oświatowe i organizacje pożytku publicznego zgłaszają swoje inicjatywy, rozwijające tę dzielnicę, a w której swoją siedzibę ma Olivia Business Centre. Budżet został powołany z inicjatywy OBC, ale na jego budżet składa się również miejski radny, i jednocześnie lokalny animator kultury - Andrzej Stelmasiewicz.

Wszystkie dotychczasowe edycje budżetu sąsiedzkiego pozwoliły dofinansować projekty o łącznej wartości blisko 50 tys. złotych.

Zobacz wystawę plenerową z okazji 10-lecia Budżetu Obywatelskiego

W tegorocznej edycji OBS zgłoszone zostały zróżnicowane projekty, które obejmowały takie obszary, jak: integracja, aktywność fizyczna i edukacja. Ich inicjatorami byli zarówno lokalni społecznicy, jak i naukowcy oraz połączeni w grupy mieszkańcy dzielnicy.

Podczas Festiwalu Olivii ogłoszono zwycięskie projektu OBS i wręczono symboliczne czeki
Podczas Festiwalu Olivii ogłoszono zwycięskie projektu OBS i wręczono symboliczne czeki
Fot. Maciej Roszkowski

Jakie projekty zostaną sfinansowane z Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego?

Jury składające się z radnych dzielnicy Oliwa, nauczycieli, twórców kultury, lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli Olivia Centre, w głosowaniu, zdecydowało o dofinansowaniu trzech projektów: Sąsiadowanie w Bramie, Sportowy Gaj i warsztaty tworzenia kukiełek. Pierwszy z nich zakłada organizację integracyjnych spotkań w okresie jesienno-zimowym, zapewniających atrakcję dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, seniorów, jak i gości z Ukrainy, którzy osiedlili się w Oliwie. Drugi dotyczy montażu ogólnodostępnych przyrządów do ćwiczeń fizycznych na terenie Szkoły Podstawowej nr 35, zapewniających przyrządy do treningów zarówno dla uczniów szkoły (w czasie lekcji), jak i pozostałych mieszkańców Oliwy w godzinach pozalekcyjnych. Trzecim projektem, który uzyskał dofinansowanie, są warsztaty tworzenia kukiełek do teatrzyku lalek, które odbędą się w Oliwskiej Bibliotece, Szkole Podstawowej nr 35 i Społecznej Szkole Podstawowej, przy ul. Polanki 11, w okresie od września 2022 r. do maja 2023 r.

- Tegoroczna edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego obfitowała w przemyślane i świetnie przygotowane projekty - zaznacza Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Olivia Centre, członek jury Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego. - W czasie obrad musieliśmy poświęcić sporo czasu na dyskusję o ich znaczeniu dla społeczności lokalnej, gdyż jak co roku zależało nam na dofinansowaniu zróżnicowanych w swoim charakterze projektów, a zarazem istotnych dla samych mieszkańców Oliwy. Wierzę, że wybrane projekty, podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku zostaną dostrzeżone przez mieszkańców i istotnie przyczynią się do realizacji ich potrzeb.