• Start
  • Wiadomości
  • Zobacz wystawę plenerową z okazji 10-lecia Budżetu Obywatelskiego

Budżet Obywatelski zmienia gdańską przestrzeń. Zobacz wystawę plenerową z okazji 10-lecia BO

20 plansz ze zdjęciami, a na nich: boiska, drogi rowerowe, projekty prozdrowotne i wiele innych - wszystkie zrealizowano dzięki środkom z gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Można je obejrzeć na wystawie plenerowej, którą właśnie zainstalowano w Parku Oruńskim.
05.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na pierwszym planie mężczyzna stojący tyłem do kadru, ogląda planszę wystawy, na której jest zdjęcie kotów na wybiegu
Wystawę dokumentującą dekadę Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku oglądać można do 19 września w Parku Oruńskim, potem w innych lokalizacjach
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

17 plansz przedstawia zwycięskie projekty BO

Na 17 planszach zobaczyć można zrealizowane projekty dzielnicowe, ogólnomiejskie, a także te związane z tzw. zielonym BO. Wszystkie powstały dzięki inwencji gdańszczan i przy poparciu tych mieszkańców, którzy wskazali je podczas głosowania. Na pozostałych trzech planszach przeczytać można informacje dotyczące gdańskiego Budżetu Obywatelskiego.

W 2022 roku już po raz dziesiąty przygotowywany jest gdański Budżet Obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć wyznaczoną pulę publicznych środków. Z tej okazji Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, które organizuje kolejne edycje BO, przygotowało wystawę poświęconą właśnie okrągłej rocznicy tego budżetu. Można ją będzie zobaczyć w trzech lokalizacjach Gdańska do 10 października. Pierwszą z nich jest Park Oruński w pobliżu fontanny (5-19 września). O kolejnych lokalizacjach Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami będzie informować na bieżąco na swoim profilu na Facebooku

- Prezentujemy na niej kilkanaście wybranych projektów Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu Obywatelskiego, które zrealizowano w dzielnicach Gdańska na przełomie ostatniej dekady - mówi Marta Dzierżawska z Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. - Zachęcamy do jej obejrzenia. Może zainspiruje gdańszczanki i gdańszczan do kolejnych pomysłów i projektów, które zaproponują w kolejnych edycjach BO.

Jak Budżet Obywatelski widzą dzieci? Rozstrzygnięto konkurs

Weryfikacja projektów BO zakończona

Zakończyła się już weryfikacja projektów Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych przez mieszkańców w marcu i kwietniu 2022 r. Do głosowania dopuszczono w sumie 305 projektów, w tym 211 w tradycyjnym BO i 94 w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Losowanie numerów projektów na listach do głosowania odbędzie się w piątek, 9 września, o godz. 12 w studio portalu gdansk.pl - transmisję z tego wydarzenia będzie można śledzić na żywo na www.gdansk.pl.

 

Plansze wystawy o historii Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku ustawiono w Parku Oruńskim przy fontannie
Plansze wystawy o historii Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku ustawiono w Parku Oruńskim przy fontannie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańszczanie mają do wydania ponad 22 mln złotych

Przypomnijmy, w tegorocznej puli BO gdańszczanie mają do wykorzystania dokładnie 22 063 118‬ złotych. W tym na:

- projekty ogólnomiejskie - 4 250 700 zł

- projekty dzielnicowe - 17 812 418 zł

W tej puli mieści się także kwota Zielonego Budżetu Obywatelskiego, która wynosi 4 977 944 złote, z czego:

- projekty ogólnomiejskie ZBO - 1 259 100 zł

- projekty dzielnicowe ZBO - 3 718 844 zł

Harmonogram BO 2023

  •  23 marca - 20 kwietnia 2022 r. - zgłaszanie projektów
  •  23 marca - 18 maja 2022 r. - weryfikacja formalna i wstępna projektów
  •  12 kwietnia - 31 lipca 2022 r. - weryfikacja projektów przez jednostki organizacyjne Miasta / wydziały Urzędu Miejskiego
  •  do 2 września 2022 r. - weryfikacja projektów przez zespół konsultacyjny 
  •  do 9 września 2022 r. - losowanie numerów projektów do głosowania 
  •  26 września - 10 października 2022 r. - głosowanie 
  •  do 14 października 2022 r. - ogłoszenie wyników głosowania


ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYSTAWY

Dekada gdańskiego Budżetu Obywatelskiego

BO w Gdańsku został ogłoszony w 2013 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i radnych Gdańska. Dziewięć milionów złotych z miejskiego budżetu zostało wówczas przekazanych w ręce mieszkańców. Od tego czasu w naszym mieście odbyło się już dziewięć edycji BO.

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy Gdańska mogą bezpośrednio współdecydować o mieście. Od 2014 do 2022 roku przeznaczono na Budżet Obywatelski  w sumie 135 mln zł. Wybrano 704 projekty, a zgłoszonych było niemal 4 tysiące. Powstały nowe, bądź wyremontowano dotychczasowe, drogi, a także tereny sportowo-rekreacyjne i place zabaw. Zrealizowano też wiele projektów sportowych, kulturalnych, prozdrowotnych i integracyjnych.

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA