Weekend w Gdańsku: bezpłatne koncerty, spektakle

W Gdańsku nie zabraknie atrakcji weekendowych dla każdego: coś dla siebie znajdą miłośnicy muzyki, teatru, opery, tańca oraz kina. W swoje progi zapraszają m.in. Opera Bałtycka, Teatr Miniatura i Gdański Teatr Szekspirowski, będzie też okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu parkowej zieleni i wśród dźwięków muzyki!
13.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia wieczorną scenę kina plenerowego na tarasie budynku w Gdańsku. W tle widać zabytkowe budowle miasta, w tym bazylikę Mariacką i kościół św. Katarzyny, a także ruchliwą ulicę oświetloną latarniami
Kino na Szekspirowskim zaprasza na aż dwa pokazy filmowe: w piątek i sobotę
fot. Jacek Klejment / SHB

Zjazd Hanzy w Gdańsku: do 16 czerwca mnóstwo atrakcji

Piątek, 14 czerwca

Miłośnicy Kina na Szekspirowskim, którego 9. sezon trwa i odbywa się tradycyjnie na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), w ten weekend mogą liczyć na dwa pokazy. Pierwszy z nich, przełożony z 5 czerwca, odbędzie się w piątek - w ramach najpiękniejszego kina plenerowego w Gdańsku z widokiem na dachy gdańskich kamienic, zobaczymy film otwarcia ubiegłorocznego festiwalu w Berlinie: „Miłość bez ostrzeżenia”.

To błyskotliwa komedia romantyczna o wszystkich odcieniach miłości, w magicznej scenerii tętniącego życiem Nowego Jorku, w której występują Anne Hathaway, Peter Dinklage, Joanna Kulig, Marisa Tomei i Brian d'Arcy James. Pełna humoru opowieść przypomni nam o tym, że w wielkim mieście nie ma rzeczy niemożliwych, a wszystkich mieszkańców łączy jedno: nadzieja, że wyczekiwana miłość w końcu nadejdzie.

Głównym bohaterem jest mieszkający w najbardziej inspirującym mieście świata kompozytor przechodzący kryzys. Musi napisać operę, która zachwyci cały Nowy Jork, a sprawa nie jest prosta, bo zblazowana śmietanka towarzyska widziała już prawie wszystko. Za radą żony, która, choć prowadzi popularną klinikę terapeutyczną, sama zmaga się z nerwicą natręctw, postanawia poszukać natchnienia w najmniej oczekiwanym miejscu. Jego muzą okaże się seksoholiczka, kapitan statku rybackiego dryfującego wokół Manhattanu.

Początek seansu o godzinie 21:30. Bilety: 19-21 zł, do kupienia na kinonaszekspirowskim.pl.

Kino na Szekspirowskim zaprasza. Filmy z najwyższej półki do końca sierpnia

Sobota, 15 czerwca

Natomiast w sobotę w ramach Kina na Szekspirowskim wyświetlony zostanie film „Bracia ze stali”. To najnowszy przebój studia A24, stanowiący rozpisaną na dekady, widowiskową sagę mierzącą się z amerykańskim snem, a także o cenie, jaką płacą dzieci, gdy rodzina zmienia się w nastawioną na zysk korporację.

W centrum tej opartej na faktach historii wielkich ambicji, triumfów i rodzinnej klątwy, znajduje się amerykańska rodzina wrestlerów, w której króluje surowe wychowanie, miłość podszyta rywalizacją i kult sukcesu, którego nie unieśli na swoich barkach niepokonani na ringu bracia Von Erich. Za tym epickim widowiskiem stoi filmowa drużyna marzeń: wyspecjalizowany w thrillerach psychologicznych Sean Durkin („Gniazdo”), operator „Syna Szawła” Mátyás Erdély i fantastyczne aktorskie trio: łamacz nastoletnich serc Zac Efron („Podły, okrutny, zły”), Jeremy Allen White - gwiazda serialu „The Bear”, oraz Harris Dickinson („W trójkącie”).

Początek seansu o godzinie 21:30. Bilety: 19-21 zł, do kupienia na kinonaszekspirowskim.pl.

21. Fląder Festiwal. Od piątku do soboty Brzeźno wypełni muzyka na żywo

Zdjęcie przedstawia występ w teatrze, gdzie na scenie stoi mężczyzna z rozłożonymi rękami, a za nim na ekranie wyświetla się napis Opera? Si! . Publiczność siedzi w rzędach czerwonych foteli, uważnie obserwując przedstawienie
„Opera? Si!” to autorski projekt Jerzego Snakowskiego. Sobotni odcinek będzie obfitować w podsumowania i jeszcze więcej muzyki
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

W sobotę w samo południe warto zajrzeć do Opery Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15), gdzie można wziąć udział w kolejnym muzycznym spotkaniu w ramach 15. odsłony popularnego cyklu pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego, „Opera? Si!”. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

W trakcie wydarzenia widz jak zawsze będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja gospodarza przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami. 

- W swoim piętnastym sezonie „Opera? Si!” stanie się scenicznym magazynem operowym. Opowiemy o różnych aspektach opery – kto i jak ją tworzy, jak jej słuchać, jak wyglądała jej historia, a czym jest współcześnie. Zaproszeni artyści – śpiewacy, tancerze, realizatorzy – pokażą co robią, by zachwycić widza. Jak zwykle operowe historie opowiemy nie tylko słowami i multimediami, ale i muzyką wykonywaną na żywo. W magazynie widz odnajdzie wszystkie formy teatru muzycznego: operę, operetkę, musical, balet i teatr tańca. A wszystko to z żartem, inteligentnym mrugnięciem do widza, z pasją, z klasą - zaprasza Jerzy Snakowski, popularyzator teatru muzycznego, a także autor scenariuszy teatralnych, spektakli dla dzieci i programów edukacyjnych dla dorosłych.

Wystąpią: Julia Iwaszkiewicz (sopran), Magdalena Poronin (mezzosopran), Aleksander Zuchowicz (tenor), Remigiusz Łukomski (bas), Gento Yoshimoto (tancerz), Dorota Artykiewicz-Skrla (akompaniatorka), Jerzy Snakowski (prowadzący).

Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. Bilety: w kasie teatru 35 zł, online: 38 zł na opera-baltycka.bilety24.pl.

Lotto Challenge Gdańsk. Zawody triathlonowe od piątku do niedzieli, zmiany w organizacji ruchu

Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w sobotę zaprasza na swoją najnowszą premierę na Dużej Scenie: spektakl „Charlie zmienia się w kurczaka” w reżyserii Roberta Drobniucha, na podstawie przetłumaczonej na 26 języków powieści Sama Copelanda.

To przeznaczone dla widzów od 6. roku życia przedstawienie, które pochyla się nad emocjami najmłodszych, szczególnie chłopców. Tytułowy bohater najnowszej, przygotowanej specjalnie z okazji Dnia Dziecka premiery Teatru Miniatura, ma 9 lat. Kiedy się stresuje, niepokoi lub boi, zmienia się nieoczekiwanie w różne zwierzęta. Nigdy nie jest w stanie przewidzieć, w co się zmieni – czy to będzie gołąb, pchła czy nosorożec, co powoduje wyjątkowo zabawne sytuacje. Całe szczęście ma w szkole dobrych przyjaciół, którzy pomagają mu zrozumieć tę osobliwą przypadłość i szukać sposobu na jej opanowanie. Ale ma też swojego antagonistę – Dylana, który zrobi wszystko, żeby Charliego ośmieszyć przed całą szkołą.

- Premiera o Charliem jest już zapowiedzią nowego sezonu pod hasłem #chłopaki – chcemy się przyjrzeć, jak to jest być chłopakiem w obecnych czasach. Zmienia się podejście do tradycyjnych ról, zarówno wobec dziewczynek, jak i chłopców rzeczywistość stawia nowe wymagania, które często są niejasne i sprzeczne. Z mediów docierają do nas komunikaty o słabym stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Co możemy zrobić w tej sprawie? Czego potrzebują teraz chłopcy, żeby dobrze funkcjonować w społeczeństwie, radzić sobie w życiu i relacjach? – mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

W sobotę premiera w Miniaturze. O emocjach i problemach dzieci, ale z humorem

Występują: Kamil Marek Kowalski (Charlie), Jakub Ehrlich (Autor), Magdalena Żulińska (Flora), Piotr Kłudka (Piącha), Dariusz Czarniecki/Krzysztof Kozak (Wogan), Krystian Wieczyński (Dylan), Edyta Janusz-Ehrlich (Pani Wynd, Pani Fyre), Wioleta Karpowicz (Inspicjent, Gołąb, Przewodniczący Miau).

Spektakl w ten weekend zostanie zagrany w sobotę o godzinie 12:00. Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 33 zł, do nabycia online na sklep.teatrminiatura.pl, lub w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc, kasa czynna od wtorku do piątku: 9:00-15:00, sobota-niedziela: na godzinę przed spektaklem).

Mobillon 2024. W czerwcu i lipcu wiele atrakcji

W sobotę odbędzie się także zakończenie III edycji Festiwalu Kultury Utraconej. Ostatniego dnia, w Studiu Solidarity of Salsa (ul. Elektryków 4) odbędzie się Potańcówka z Małą Orkiestrą Dancingową. Wystąpi dwunastoosobowy skład, który zaprezentuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem czasów. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory takich kompozytorów jak: Schutz Alfred, Melodyst Fred czy Wars Henryk.

Początek o godzinie 20:00. Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, do kupienia na bilety.muzeum1939.pl.

W sobotę Gdański Spływ Kajakowy rzeką Motławą

Niedziela, 16 czerwca

Scena Muzyczna – oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, zaprasza na drugą odsłonę cyklu bezpłatnych, niedzielnych koncertów fortepianowych „Romantyka Fryderyka”, w samym sercu Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene.

Do zaprezentowania się podczas tegorocznej edycji zaproszeni zostali artyści między innymi z Polski, Hiszpanii, Francji i Chin. W tę niedzielę odbędzie się recital Michała Mossakowskiego, który wystąpi z następującym programem: Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Ballada g-moll op. 23, Mazurki op. 33: gis-moll, C-dur, D-dur, h-moll, Ballada As-dur op. 47, Polonez As-dur op. 53.

Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie jest odpowiednie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Udział we wszystkich koncertach w ramach cyklu jest bezpłatny. Bezpłatny parking znajduje się przy ulicy Nowiny.

Stocznia pod lupą: Kobiety w stoczni. Dla dzieci w wieku 6-10 lat

Zdjęcie przedstawia scenę teatralną, na której dwie osoby w nietypowych kostiumach odgrywają swoje role. Postać po lewej stronie, ubrana w zielony strój, wygląda na zaskoczoną, podczas gdy postać po prawej, w czarnym stroju i z czarną peruką, trzyma się za głowę, sprawiając wrażenie zmartwionej lub zamyślonej
„Zmień się!” to opowieść o pragnieniu zmiany, która zachwyca strojami i dojrzałym podejściem
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Cały weekend: piątek-niedziela, 14-16 czerwca

Na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16) przez cały weekend można oglądać przedstawienie „Zmień się!”, przeznaczone dla dzieci od 4. roku życia. To spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich na podstawie tekstu Agnieszki Kochanowskiej, w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich. Opowiada o pragnieniu zmiany, pogoni za zmianą i zmianie perspektywy na zmianę. Ale też o wartości bycia tu i teraz, przyjaźni i akceptacji tego, co jest. 

Jako scenograf przy spektaklu zadebiutował malarz Marcin Zawicki, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, któremu inspiracje czerpane z przyrody są szczególnie bliskie. Za scenografię otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska w marcu 2023 roku. Muzykę skomponował Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Występują: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich, Jakub Ehrlich, Kamil Marek Kowalski.

W ten weekend spektakl zostanie zagrany: w piątek o godzinie 10:00 i 11:30, w sobotę o godzinie 10:00 i 15:00, w niedzielę o godzinie 12:00 i 15:00. Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 33 zł, do nabycia online na sklep.teatrminiatura.pl, lub w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc, kasa czynna od wtorku do piątku: 9:00-15:00, sobota-niedziela: na godzinę przed spektaklem).

W niedzielę Gry Parkowe na Orientację - na Przeróbce

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku (al. Zwycięstwa 15) można oglądać najnowszą premierę w reżyserii Pawła Szkotaka: „Carmen” Georgesa Bizeta, będącą jedną z najsłynniejszych oper na świecie. To już piąta realizacja „Carmen” w historii Opery Bałtyckiej (wcześniejsze premiery: 1963, 1973, 1994, 2012) – i bardzo dobrze przyjęta przez publiczność.

Paweł Szkotak postanowił, zgodnie z oryginałem, umieścić akcję w Hiszpanii. Zmienił jednak czas, w którym historia się rozgrywa, decydując się historię Carmen pokazać na tle rozgrywającej się w latach 30. wojny domowej, w efekcie której do władzy doszedł generał Franco. Pomysł na takie osadzenie akcji podkreślone zostało w scenografii Damiana Styrny i kostiumach Sylwestra Krupińskiego. Kierownikiem muzycznym jest Yaroslav Shemet.

W tytułowej partii występują Katarzyna Nowosad i Joanna Motulewicz, jako Don Josè zobaczymy Arnolda Rutkowskiego i Rafała Bartmińskiego, a jako Escamillo Viktora Yankovskyi'ego i Tomasza Raka.

W ten weekend operę można oglądać: w piątek o godzinie 19:00, w sobotę o godzinie 18:00, oraz w niedzielę o godzinie 17:00. Bilety od 65 zł, do kupienia w kasie Opery (w miarę dostępności miejsc).

Wkrótce 13. edycja Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Muzyka poważna w całym mieście

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy