Zawody triatlonowe Lotto Challenge Gdańsk

W weekend 14-16 czerwca w Gdańsku odbędą się zawody triathlonowe Lotto Challenge Gdańsk 2024. Zawodnicy będą startować w trzech konkurencjach: pływanie, jazda na rowerze oraz bieg na dystansie sprint oraz olimpijskim. W związku z wydarzeniem w sobotę i w niedzielę część gdańskich ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego. Nastąpią też czasowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
11.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę pływaków uczestniczących w zawodach na otwartym morzu, nad którymi czuwają osoby na pontonie i kajakach. W tle można dostrzec kilka dużych statków.
Uczestnicy gdańskich zawodów zaczną od pływania przy plaży w Brzeźnie ...
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Trzy dystanse, ponad tysiąc uczestników

Lotto Challenge Gdańsk powered by PGE to jedne z najatrakcyjniejszych zawodów triathlonowych w Europie. Zarówno zawodowe sportsmenki i sportowcy oraz zawodniczki i zawodnicy uprawiający triathlon amatorsko będą mieli do wyboru start na dystansie sprinterskim, olimpijskim oraz średnim (1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km biegu) - najbardziej prestiżowym, zaliczanym do cyklu Challenge Family.

W ramach wydarzenia odbędą się także zawody dla dzieci Trefl Aquathlon Gdańsk oraz charytatywny bieg rekreacyjny dla kobiet Challenge Women by Brooks.

– Po raz pierwszy w historii przekroczyliśmy próg tysiąca uczestników i uczestniczek. To najlepsze potwierdzenie, że dbałość o najwyższe standardy organizacji zawodów i zapewnienie przyjaznej, rodzinnej atmosfery podczas imprezy przynosi efekty – mówi Adam Greczyło, dyrektor LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE.

Challenge Family doceniony

Challenge Family w Gdańsku od pierwszej edycji w 2021 r. jest bardzo dobrze oceniane zarówno przez zawodników, jak i kibiców. 

– Nasze zawody to jedno z najważniejszych wydarzeń w triathlonowym kalendarzu. Potwierdzeniem tego są liczne wyróżnienia, które dostajemy. W całym cyklu Challenge Family nasza impreza została w 2021 roku nagrodzona tytułem Race of The Year, a w 2022 za najlepszą uznano naszą strefę finiszera. W ubiegłym roku zostaliśmy za to nominowani do nagród Challenge Family Awards aż w siedmiu kategoriach: najlepsza trasa pływacka, najlepsza miejscówka, najlepsza strefa mety, najlepsza strefa finiszera, najbardziej ekologiczna impreza, impreza roku oraz najlepsi kibice – dodaje Greczyło.

Atutem imprezy jest niezwykle malownicza trasa – triathloniści i triathlonistki rozpoczną zmagania od wyścigu pływackiego w Bałtyku, wokół mola w Brzeźnie, a następnie będą ścigać się na niedostępnej na co dzień dla kolarzy i kolarek trasie w tunelu pod Martwą Wisłą oraz obok imponującego stadionu piłkarskiego Polsat Plus Arena Gdańsk. Ostatni etap biegowy prowadzi przez Park Reagana tuż obok plaży, z finiszem na gdańskim molo. 

Na zdjęciu widać grupę kolarzy wyścigowych jadących po szerokim moście, skupionych na intensywnym wysiłku. Na pierwszym planie znajduje się zawodnik w niebiesko-pomarańczowym stroju, z białym kaskiem i niebieskimi butami, a za nim w oddali widoczni są pozostali kolarze.
... potem rowerami przejadą kilkoma ulicami Gdańska, w tym tunelem pod Martwą Wisłą ...
fot. Materiały prasowe

Na starcie znane osoby

Między innymi dlatego w gdańskiej imprezie chętnie uczestniczą też aktorki i aktorzy, dziennikarki i dziennikarze, czy sportowcy kojarzeni z innymi dyscyplinami sportowymi. W tym roku na starcie zobaczymy m.in. aktorkę Joannę Moro, prezenterkę pogody Karolinę Filipkowską, dziennikarkę Karolinę Berezę, a także byłych lekkoatletów: halowego mistrza świata w 7-boju Sebastiana Chmarę oraz Marka Plawgo, wciąż aktualnego rekordzistę Polski w biegu na 400 m przez płotki.

W piątek dzieci, potem dorośli

LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE rozpocznie się już w piątek, 14 czerwca, zawodami Trefl Aquathlon Gdańsk, w których dzieci i młodzież w wieku 7-17 lat rywalizować będą na dystansach pływackich i biegowych dostosowanych do swojego wieku.

W weekend od godziny 8.00 rano zaplanowano rywalizację na trzech dystansach.

W sobotę, 15 czerwca, zawodnicy i zawodniczki mogli wybierać pomiędzy sprintem (0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu), a dystansem olimpijskim (1,5 km / 40 km / 10 km).

Z kolei w niedzielę, 16 czerwca, odbędą się zawody na dystansie średnim, zwanym “połówką”, ponieważ rywalizacja odbywa się na połowie długości pełnego dystansu (3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i bieg maratoński).

Na obu dłuższych trasach rywalizować będą także trzyosobowe sztafety, w których każdy zawodnik i zawodniczka startować będą w jednej z triathlonowych dyscyplin.

Biegnące kobiety wesprą hospicjum

W tym roku po raz kolejny odbędzie się rekreacyjny, 5-kilometrowy bieg charytatywny Challenge Women by Brooks. Oprócz popularyzacji aktywnego spędzania wolnego czasu wśród kobiet ma on na celu także wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku, któremu organizatorzy przekażą całość opłat startowych. Na pierwszych 100 zapisanych i opłaconych uczestniczek czekają pamiątkowe koszulki. Trzy pierwsze na mecie zawodniczki otrzymają vouchery na sprzęt sportowy od marki Brooks Running.

Ambasadorem i ambasadorką biegu są słynny trener i twórca sukcesów żeńskiej sztafety 4×400 metrów Aleksander Matusiński oraz jedna z jego najbardziej utytułowanych zawodniczek, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4×400 metrów oraz wicemistrzyni olimpijska i świata w sztafecie 4×400 metrów Małgorzata Hołub-Kowalik.

Na zdjęciu widać osobę biorącą udział w zawodach sportowych, najprawdopodobniej triathlonie, ubranej w kolorowy strój sportowy i ciemne okulary przeciwsłoneczne. W tle widać rozproszoną wodę, co sugeruje, że osoba ta właśnie przechodzi przez strefę zraszaczy, prawdopodobnie w celu schłodzenia się.
... na koniec bieg przez Park Reagana tuż obok plaży
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Lotto Challenge Gdańsk - ograniczenia w ruchu

W związku z organizacją wydarzenia część gdańskich ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego. Orientacyjny czas wyłączania lub ograniczania ruchu na poszczególnych ulicach:

Sobota 15 czerwca 2024, w godzinach 6.30-14.00

 • Czarny Dwór – całkowite zamknięcie od al. Jana Pawła II do al. Gen. Hallera
 • Płażyńskiego - całkowite zamknięcie (w obu kierunkach) od al. Gen. Hallera do dojazdu do Tunelu pod Martwą Wisłą.
 • Tunel pod Martwą Wisłą – zamknięcie nitki w stronę Stogów
 • Trasa Sucharskiego w kierunku Warszawy poprzez Węzły:
  • Wosia Budzysza
  • Elbląska
 • nawrót przed Węzłem Błonia (Olszynka, Rudniki)
 • Trasa Sucharskiego – powrót nitką w kierunku Warszawy
 • Tunel pod Martwą Wisłą – nitka w kierunku Warszawy
 • Płażyńskiego - całkowite zamknięcie od Tunelu pod Martwą Wisłą do al. Gen. Hallera.
 • Czarny Dwór - całkowite zamknięcie od al. Gen. Hallera do al. Jana Pawła II

Niedziela 16 czerwca 2024, w godzinach 6.30-14.00

 • Czarny Dwór – całkowite zamknięcie od al. Jana Pawła II do al. Gen. Hallera
 • Płażyńskiego - całkowite zamknięcie (w obu kierunkach) od al. Gen. Hallera do dojazdu do Tunelu pod Martwą Wisłą.
 • Węzeł Harfa do ul. Pokoleń Lechii Gdańsk (całkowite zamknięcie w obu kierunkach).
 • Tunel pod Martwą Wisłą im. Abp. Tadeusza Gocłowskiego – zamknięcie nitki w stronę Stogów
 • Trasa Sucharskiego w kierunku Warszawy poprzez Węzły:
  • Wosia Budzysza
  • Elbląska
  • Błonia (Olszynka, Rudniki)
 • nawrót na Węźle Gdańsk Port
 • Trasa Sucharskiego – powrót nitką w kierunku Warszawy
 • Tunel pod Martwą Wisłą im. Abp. Tadeusza Gocłowskiego – nitka w kierunku Warszawy
 • Płażyńskiego - całkowite zamknięcie od Tunelu pod Martwą Wisłą do al. Gen. Hallera.
 • Czarny Dwór - całkowite zamknięcie od al. Gen. Hallera do al. Jana Pawła II.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

W związku z wydarzeniem w sobotę, 19 czerwca oraz w niedzielę, 20 czerwca, nastąpią czasowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Tramwaje

 • Linia 3

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. W sobotę od 08.00 do 12.30 i w niedzielę od 08.00 do 14.00 linia funkcjonować będzie w obu kierunkach na trasie Łostowice Świętokrzyska – al. Hallera – Zaspa.

 • Linia 5

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. W sobotę od 08.00 do 12.30 i w niedzielę od 08.00 do 14.00 linia działać będzie w obu kierunkach w relacji Oliwa – Strzyża – Wrzeszcz – Letnica – Nowy Port – Brzeźno Dom Zdrojowy.

W kierunku Brzeźna

Między przystankami Politechnika 02 a Brzeźno Dom Zdrojowy 03 tramwaje pojadą objazdem : al. Zwycięstwa - al. Hallera – Kliniczną – Marynarki Polskiej – Wolności – Władysława IV – Oliwską – Krasickiego – Mazurską – al. Hallera – al. Płażyńskiego – Gdańską.

W kierunku Oliwy

Od przystanku Brzeźno Dom Zdrojowy 03 do przystanku Politechnika 01 obowiązywał będzie objazd ulicami: Gdańską – Krasickiego – Oliwską – Rybołowców – Wolności – Marynarki Polskiej – Kliniczną – al. Hallera – al. Zwycięstwa - i dalej po stałej trasie.

 • Linia 93

Uruchomiona zostanie tramwajowa linia zastępcza. Będzie funkcjonować w sobotę w godz. 08.00–12.30 i w niedzielę w godz. 08.00–14.00, wahadłowo na trasie między przystankami Mickiewicza 03 a al. Płażyńskiego 01, po torze w kierunku Brzeźna.

Autobusy

W sobotę i w niedzielę od około godz. 06.30 do około godz. 14.00 wprowadzone zostaną zmiany na niektórych liniach.

 • Linia 124

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Autobusy z przystanku Zaspa – Szpital 01 (w kierunku Wrzeszcza PKP) do przystanku Grudziądzka 05  pojadą ulicami: al. Jana Pawła II – Czarny Dwór – Kaczyńskiego - Kołobrzeską – Olsztyńską – Meissnera – Leszczyńskich – Chrobrego – al. Hallera - … i dalej po stałej trasie. Zamiast na przystanku Czarny Dwór 02 autobusy zatrzymają się na przystanku Czarny Dwór 01. Na trasie objazdowej obowiązywać będą dodatkowe przystanki stałe: Biały Dwór 02, Olsztyńska 03, Meissner 01, Korczaka 02 oraz Drzewieckiego 02.

 • Linia 148

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. W kierunku Żabianki, pomiędzy przystankami Dworska 04 a Czarny Dwór 01, autobusy pojadą objazdem ulicami: … - Dworską - zawrócą na al. Hallera (przy dawnej „Balladynie”)  – Dworską – PCK - Gdańską – Uczniowską – Kochanowskiego – Kościuszki – al. Rzeczypospolitej – al. Jana Pawła II – Czarny Dwór - … i dalej po stałej trasie.

Na trasie objazdowej obowiązywać będzie obsługa przystanków: Nowa Gdańska 01, Wrzeszczańska 01, Klonowicza 01, Kościuszki 03, Chrobrego 01, Legionów 03,  Żwirki i Wigury 03, Rzeczypospolitej 1, Leszczyńskich 01, Zaspa - Szpital 01.

W kierunku Nowego Portu pomiędzy przystankami Przymorze Wielkie 02 a Dworska 03, objazd ulicami: … - Czarny Dwór – al. Jana Pawła II – al. Rzeczypospolitej – Kościuszki – Kochanowskiego - Uczniowską (będzie zmieniona organizacja ruchu) - Gdańską - PCK – Chodkiewicza – Dworską – … i dalej po stałej trasie.

Na trasie objazdowej autobusy zatrzymają się na przystankach: Czarny Dwór 03, Zaspa - Szpital 02, Leszczyńskich 02, Rzeczypospolitej 02, Bajana 03, Legionów 04, Chrobrego 02, Ostroroga 01 , Klonowicza 02, Wrzeszczańska 02, Nowa Gdańska 02.

 • Linia 149

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Pomiędzy przystankami Meissnera 01 a Kościuszki 03 autobusy pojadą ulicami: Leszczyńskich – Chrobrego - skrzyżowanie Chrobrego/Hallera – al. Hallera … i dalej po stałej trasie. Na trasie objazdowej autobusy zatrzymają się na przystankach: Korczaka 02, Drzewieckiego 02, Grudziądzka 05 oraz Lwowska 01.

 • Linia 158

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Linia rozpocznie funkcjonowanie dopiero około godz. 14.00.

 • Linia 249

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Pomiędzy przystankami Chrobrego 02 a Leszczyńskich 03 autobusy pojadą ulicami: al. Hallera – (zawracanie na wysokości zajezdni GAiT) – al. Hallera – Grudziądzką - Leszczyńskich … i dalej po stałej trasie. Na trasie objazdowej zatrzymają się na przystankach: Kościuszki 05, Grudziądzka 05, Drzewieckiego 01, Korczaka 01.

 • Linia 606

Kursy o godz. 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30 z przystanku Westerplatte 01 w kierunku Wałów Piastowskich pomiędzy przystankami Ku Ujściu 02 a Brama Wyżynna 03, zostaną skierowane trasą objazdową ulicami: „starą” Sucharskiego – Lenartowicza – Siennicką – Podwalem Przedmiejskim – Okopową – Wały Jagiellońskie, bez obsługi dodatkowych przystanków na trasie.

Kierunek przeciwny bez zmian.

 • Linia 658

Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy. Linia nie będzie funkcjonowała do godz. 14.00. Pierwszy kurs odbędzie się o godz. 14.09 z przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk 04.

Autorzy:
Grzegorz Pawelec, Gdański Ośrodek Sportu
Paulina Chełmińska, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?