21. Fląder Festiwal w Brzeźnie

W piątek i sobotę, 14 i 15, czerwca w Parku Haffnera w Gdańsku-Brzeźnie odbędzie się 21. edycja Fląder Festiwal, gdzie po raz kolejny zaprezentują się jedne z ciekawszych polskich zespołów. Wstęp jak zawsze wolny. Na koncerty będzie można bezpłatnie dotrzeć zabytkowym tramwajem Konstal 105Na.
11.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dużą scenę plenerową podczas festiwalu muzycznego, który odbywa się 17-18 czerwca 2022 roku. Przed sceną zgromadziła się liczna publiczność, a w tle widać drzewa
Fląder Festiwal to dwudniowe muzyczne wydarzenie odbywające się w Gdańsku Brzeźnie od 2003 roku (wcześniej na plaży)
fot. Tomasz Cieślikowski

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski od 25 lipca do 4 sierpnia. PROGRAM

Fląder Festiwal to organizowany już od ponad 20 lat plenerowy, niebiletowany festiwal polskiej sceny niezależnej i alternatywnej. Program co roku łączy wiele muzycznych gatunków i stylów, odpowiadając na zapotrzebowanie słuchaczy w różnym wieku. Różne jest też doświadczenie zapraszanych do udziału artystów – dzięki czemu można zobaczyć na scenie zarówno dobrze znane niezależne zespoły z dorobkiem, jak i ciekawych debiutantów.

Tegoroczna, 21. edycja Fląder Festiwal odbędzie się w piątek i sobotę, 14 i 15 czerwca. W Parku Haffnera w Gdańsku-Brzeźnie staną dwie sceny, na których zaprezentuje się ponad 20. wykonawców. Wstęp jest bezpłatny.

Czytałeś już nowy numer „teraz!”? Bezpłatny dwumiesięcznik kulturalny dostępny online i w wersji papierowej

Poznaj artystów 21. Fląder Festiwal 2024

W tym roku wystąpią:

Black Mynah - zespół Asi Kucharskiej, basistki i wokalistki znanej z projektów Lonker See i Kiev Office. Porusza się w ramach takich gatunków, jak noir shoegaze, garage rock czy noise. Ich piosenki są osobiste, melodyjne i melancholijne, z jazzowym groovem, ubrane w hałaśliwą, gitarową formę, gdzie eteryczny wokal miesza się z przesterowanym basem, niczym ścieżka dźwiękowa do współczesnego kryminału noir. Jest to trzecia odsłona tego projektu, z nowym, poszerzonym składem (bas, perkusja, gitara, synth). W 2024 roku grupa planuje premierę trzeciego albumu.

Głupi Komputer – debiutująca z nowym projektem grupa doświadczonych muzyków: Daniel Karpiński - perkusja , Jakub Królikowki - instrumenty klawiszowe, Michał Fetler - saksofon basowy i altowy i polivoks. Królikowski z Karpińskim i Fetlerem grywają wspólnie w różnych konfiguracjach - jako Fanfara Awantura lub jako Polmuz. Fetler z Królikowskim grywają także jako Koń. Ponadto Karpiński grał Snowmanie, Mikrobi.t i Armii. Królikowski robi swoje Organic Techno, a Fetler występuje z Jazzbandem Młynarski Masecki. Jako Głupi Komputer właśnie nagrali debiutancki album.

Heima - łódzko-pabianicki zespół, którego muzyczna wrażliwość płynnie porusza się między różnymi gatunkami, jak indie pop, art rock czy shoegaze. Ujmujący wokal, nastrojowe partie gitar, oraz ciekawa warstwa rytmiczna tworzą połączenie o intrygującej aurze. Zespół ma na koncie kilkadziesiąt koncertów i festiwali. Wystąpili między innymi na Soundedit Festival, Stay Wild Festiwal, czy Songwriter Łódź Festiwal. W 2020 zostali laureatami nagrody Soundedit Spotlight, a w 2021 finalistami Jarocińskich Rytmów Młodych. W roku 2022 zostali laureatami Wiosła Kultury w kategorii debiutant oraz zajęli 2. miejsce w plebiscycie Sanki „Gazety Wyborczej”. 

Human Analog - zespół z Trójmiasta, który w odrębny sposób nawiązujący do tradycji rocka, nie boi się elementów groove, jazzowych skojarzeń czy alternatywnego zanurzenia w emocje. Tworzą go: Zbigniew Wiszniewski (gitara, głos), Michał Miegoń (gitara basowa) oraz Szymon Burnos (perkusja). Starają się odnajdować nowe konteksty muzyczne i liryczne dla opowiadanych historii. Nagrał dwie EP: piosenkową „Human Analog” oraz instrumentalną „Instant Ghost”.

Gdańsk czaruje muzyką organową. Rozmowa z Andrzejem Szadejko, dyrektorem ORGANy PLUS+®

Na zdjęciu znajduje się dwóch muzyków występujących na scenie podczas koncertu. Perkusista w koszulce z napisem Komety  gra na perkusji, podczas gdy basista w okularach przeciwsłonecznych i krótkich spodenkach gra na gitarze basowej, stojąc obok
Udział w wydarzeniu biorą ciekawe zespoły niezależne z całej Polski
fot. Tomasz Cieślikowski

Kryształ - gatunkowo muzyka tego warszawskiego zespołu odwołuje się do zimnej fali. Usłyszeć w niej można post-punkową transowość, ale agresywne brzmienie stoi tu na równi z przestrzennymi, melancholijnymi utworami przywołującymi shoegaze czy brzmienia spod znaku 4AD. Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania drugiej płyty.

Loveworms - świeży, post-punkowy zespół z Gdańska zafascynowany brexitcore'owym odrodzeniem tego gatunku. Inspirują ich Dry Cleaning, Viagra Boys, Shame, Protomatyr. W składzie młodość i energia w osobie Kasi Kowalskiej, a także doświadczenie i charyzma Vreena na basie (Kevin Arnold, Czechoslovakia, Where is Jerry), Miłosza (Gars, Aporia, Calm the fire) na bębnach i Adaha (Czechoslovakia, Gars) na gitarze. Zespół jest w trakcie nagrywania swojego debiutanckiego albumu. 

Maczety - przemierzają gatunkowe równiny od punka po grunge z elementami stonera. Nadal przed debiutanckim albumem. Powstali i tworzą na gdyńskich Działkach Leśnych.

Marie†Laveau - warszawska grupa, która ma na swoim koncie występy na takich wydarzeniach, jak festiwal Return to the Batcave, sporo koncertów w Warszawie i innych polskich miastach m.in. w Gdyni oraz w Berlinie. Grają deathrock/goth punk. Raz żałobne, raz jazgotliwe wokale w połączeniu z energetycznymi i niepokojącymi gitarami tworzą atmosferę batcave’u z lat 80.

morze – na koncie mają debiutancką EP „zgrzyty” oraz płytę „orka”, na której znalazło się sześć utworów, spójnych energetycznie i brzmieniowo, ale odmiennych stylistycznie. Odnajdziemy tu plemienne bębny, transowy bas, gitarowy brud, psychodeliczną przestrzeń, metalowe riffy, shoegaze, stoner, czy echa math- i postrocka, jak również rozbłyski jazzu.

Nameless Creations - stołeczny kwartet grający psychodeliczny, noise'owy post-punk, zabarwiony okultystyczno-gotycką estetyką. Muzycznie nawiązuje do takich twórców, jak Bauhaus, Christian Death, The Birthday Party czy The Fall. Niedawno wydali swój drugi album zatytułowany „Plague Party”, który ukazał się w niezależnym labelu Antena Krzyku. W obecnym składzie oprócz dwóch oryginalnych członków Doriana Wiseblooda (wokal) i Harry'ego Throata (bass) - którzy także współtworzą warszawski skład Moron's Morons - znajdują się perkusista James Anomalous, który nagrywał ostatni album, oraz zupełnie nowy gitarzysta Vyvyann Eastwood, który poprzednio uczestniczył w wielu innych projektach - m.in. Warsaw Dolls.

Oskar Mir - wokalista śpiewający w nurcie alternatywnego popu. Lubi Niemena i techno, kocha sztuki wizualne, chętnie współpracuje z malarzami, performerkami czy filmowcami. Charakteryzuje go wigor i energia. Współpracuje z 33 Records oraz SmoothSail Music. Gra koncerty na terenie całego kraju, wystąpił także na festiwalach Bunda Rokas (Litwa). Na jego muzykę składa się polski tekst, hipnotyczność podobna muzyce elektronicznej, oraz spotykana wyłącznie w muzyce gitarowej dynamika i emocjonalność.

Moc atrakcji wakacyjnych dla dzieci w ramach Akcji Lato 2024

Na zdjęciu widać grupę ludzi zgromadzonych na plenerowym koncercie, stojących i siedzących przed sceną, na której artysta gra na instrumentach perkusyjnych
Co roku Fląder Festiwal przyciąga dużą publiczność w każdym wieku
fot. Tomasz Cieślikowski

RAT KRU – polski duet muzyczny, założony w 2016 roku w Poznaniu. Tworzą go producent i autor muzyki Rat One, oraz wokalista i autor tekstów Lew Winogradzki. W swojej twórczości łączą gatunki, takie jak rave, rap, techno, electropop i dub.

SexyCutts - psychoromantyczne trio z Warszawy, które zanurza standardowe brzmienia końca lat 60. w kwasowym melanżu współczesnego brudu i energii. Muzyka pozbawiona barier i schematów, emocjonalne i melodyczne wokale, gitarowe spazmy i organowe plamy oblane transowym pulsem. Garage i chaos, spokój i melancholia – to najlepiej opisuje ich twórczość.

SNAKES SNAKES SNAKES - zespół tworzony przez łódzkich artystów. Grają muzykę alternatywną inspirowaną psychodelią, transem, shoegazingiem i post-punkiem. Zagrali kilkadziesiąt koncertów z polskimi i zagranicznymi zespołami. Aktualnie grupa jest w trakcie pracy nad pierwszą płytą, której owocem jest promujący ją, dostępny już singiel ,,Eyes'' - kosmiczna podróż po przesterach, fakturach i pogłosach.

SOMA - trójmiejski kwartet wykonujący eklektyczną muzykę metalową zainspirowaną takimi brzmieniami, jak sludge czy mathcore, a jednocześnie czerpie z muzyki jazzowej i innych, nieoczywistych dźwięków.

Steve Martins - to pozycja obowiązkowa dla fanów gitarowej alternatywy przełomu tysiącleci. Twórczość zespołu dla tych, którzy cenią surowość sceny Seattle, kontrastowość Pixies, motorykę Queens of The Stone Age i zabawy dysonansami typowe dla post-hardcorowych weteranów. Pierwszy album grupy pod tytułem „19:11” został nagrany w Perlazza Studio i wydany przez Antenę Krzyku w 2023 roku. Od premiery płyty, pochodzący z Opola i z Poznania zespół intensywnie koncertuje, jednocześnie pracując nad nowym materiałem.

Tekla Goldman - hałaśliwa garażowo-punkowa mikstura podlana psychodelicznym krautowym sosem. Prosto z Otwocka.

Vermona Kids - zespół muzyków z Wołowa, Ostrzeszowa oraz Rybnika (składający się z członków takich formacji, jak Turnip Farm, Blue Raincoat, OvE, Fueling The Fire. Ich styl to muzyka gitarowa, której tęskno do lat 90., grunge'u, emo, post punka i klimatów rodem z wytwórni Sub Pop. W 2019 zadebiutowali albumem „Very Sorry”, a rok później wydali kolejny materiał, zatytułowany „RSVP”. Podczas 21. Fląder Festiwal 2024 zaprezentują się z nowym wydawnictwem „Keepsake”, inspirowanym muzyką zespołów od Sunny Doy Real Estate po Sonic Youth, sięgającym też do jaśniejszych, bardziej melodyjnych brzmień w stylu Jimmy Eat World i Braid.

Worms Of Senses - zespół grający muzykę, w której mieszają się takie gatunki, jak: rock, mathrock, pop, psychodelia, jazz, elektronika czy eksperyment. Grupa założona została przez muzyków znanych z m.in. Searching For Calm, Fair Weather Friends, ARRM, 52um, czy Æther Ctrl.

Wszy - szczeciński siedmioosobowy konglomerat zbudowany z doświadczonych muzyków, z orientacją muzyczną w okolicach space rocka, yassu, shoegaze'u i szeroko rozumianej psychodelii. Łączy brzmienie instrumentów tradycyjnych ze słuszną porcją elektroniki. Grają muzykę instrumentalną, łącząc dźwięki gitarowe i elektroniczne z sekcją dętą. 

Na zdjęciu znajduje się muzyk grający na gitarze akustycznej na scenie w altanie, otoczonej drzewami. Altana jest ozdobiona prostymi dekoracjami świetlnymi, a na scenie ustawiony jest sprzęt nagłaśniający
Do dyspozycji artystów i słuchaczy będą dwie sceny - nz. Scena Belweder w altanie
fot. Tomasz Cieślikowski

Program 21. Fląder Festiwal

Piątek, 14 czerwca

  • SCENA KOLUMNADA
    • godz. 16.00 - DJ set
    • godz. 18.15 - Black Mynah
    • godz. 19.45 - S O M A
    • godz. 21.15 - SNAKES SNAKES SNAKES
    • godz. 22.45 - Vermona Kids
    • godz. 00.15 - RAT KRU
  • SCENA BELWEDER/ ALTANA
    • godz. 16.00 - DJ set
    • godz. 17.30 - Oskar Mir
    • godz. 19.00 - SexyCutts
    • godz. 20.30 - Głupi Komputer
    • godz. 22.00 - Wszy
    • godz. 23.30 - Marie†Laveau

Sobota, 15 czerwca

  • SCENA KOLUMNADA
    • godz. 17.00 - DJ set
    • godz. 18.15 - Loveworms
    • godz. 19.45 - Steve Martins
    • godz. 21.15 - Worms of Senses
    • godz. 22.45 - Nameless Creations
    • godz. 00.15 - Tekla Goldman
  • SCENA BELWEDER/ ALTANA
    • godz. 16.00 - DJ set
    • godz. 17.30 - Human Analog
    • godz. 19.00 - MACZETY
    • godz. 20.30 - Heima
    • godz. 22.00 - Kryształ
    • godz. 23.30 - morze
Na zdjęciu widoczny jest czerwony tramwaj, który stoi na torach w otoczeniu zieleni i drzew. Na jednym z wagonów znajduje się oznaczenie ŚRÓDMIEŚCIE
Zabytkowy tramwaj Konstal 105Na
fot. Piotr Żagiell

Zabytkowym tramwajem na Fląder Festiwal

Tradycyjnie na koncerty będzie można bezpłatnie dotrzeć tramwajem z historycznej floty Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Trasa zabytkowego tramwaju Konstal 105Na powiedzie z Siedlec, przez Hucisko, Dworzec Główny, al. Zwycięstwa i al. Hallera do pętli Brzeźno Dom Zdrojowy. Przejazdy nim będą bezpłatne. Na podróżnych czekać będą pamiątkowe bilety.

Do skorzystania z dojazdu na koncerty w formie wyjątkowej przejażdżki zabytkowym tramwajem zapraszają Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG oraz organizator koncertów, Stowarzyszenie Grupa Fląder.

Rozkład jazdy do pobrania

21. Fląder Festiwal 2024 dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

To plakat promujący 21. Festiwal Flądry, który odbędzie się 14-15 czerwca 2024 roku w Gdańsku Brzeźnie w Parku Haffnera. Na plakacie widnieje duża ilustracja flądry oraz innych ryb na tle kolorowych promieni, co nadaje mu dynamiczny wygląd.
Plakat 21. Fląder Festiwal
autor: Jacx Staniszewski

Wkrótce 13. edycja Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Muzyka poważna w całym mieście

TV

Nowa droga rowerowa ze Śródmieścia na Chełm w 2025 roku - briefing