• Start
  • Wiadomości
  • W sobotę premiera w Miniaturze. Ważna problematyka dziecięca, a przy tym dużo humoru

W sobotę premiera w Miniaturze. O emocjach i problemach dzieci, ale z humorem

„Charlie zmienia się w kurczaka” - to najnowszy spektakl, na który zaprasza Teatr Miniatura. Twórcy, w tym reżyser Robert Drobniuch, pochylają się w nim nad dziecięcymi emocjami, a także stresem, którego doświadczają najmłodsi. A to wszystko w dowcipnym duchu i w atmosferze szalonych przygód. Przedstawienie, które zostało specjalnie przygotowane na Dzień Dziecka, jest światową prapremierą bestsellerowej powieści Sama Copelanda.
28.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
troje aktorów w młodzieżowych stylizacjach na tle szkolnych szafek
W gdańskim przedstawieniu występują m.in. (od lewej) Kamil Marek Kowalski, Magdalena Żulińska i Dariusz Czarniecki
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Gdańsk czaruje muzyką organową. Rozmowa z Andrzejem Szadejko, dyrektorem ORGANy PLUS+®

Stres lub lęk zmienia bohatera... w zwierzęta

„Charlie zmienia się w kurczaka” to przeznaczone dla widzów od szóstego roku życia przedstawienie w reżyserii Roberta Drobniucha, w którym twórcy pochylają się nad emocjami najmłodszych, szczególnie chłopców. Tytułowy bohater tej najnowszej, przygotowanej specjalnie z okazji Dnia Dziecka premiery Teatru Miniatura, ma dziewięć lat. Kiedy się stresuje, niepokoi lub boi, zmienia się nieoczekiwanie w... różne zwierzęta. 

Co gorsza, nigdy nie jest w stanie przewidzieć, w co się zmieni – czy to będzie gołąb, pchła czy może nosorożec, co powoduje wyjątkowo zabawne sytuacje. Na szczęście nie jest z tym wszystkim sam: ma w szkole dobrych przyjaciół, którzy pomagają mu zrozumieć osobliwą przypadłość i odszukać sposób na jej opanowanie. Ale oczywiście nie może być zbyt łatwo, więc Charlie ma też swojego antagonistę – Dylana, który zrobi wszystko, żeby chłopca ośmieszyć przed całą szkołą.

- Premiera o Charliem jest zapowiedzią naszego nowego sezonu pod hasłem #chłopaki – chcemy się przyjrzeć, jak to jest być chłopakiem w obecnych czasach. Zmienia się podejście do tradycyjnych ról, zarówno wobec dziewczynek, jak i chłopców rzeczywistość stawia nowe wymagania, które często są niejasne i sprzeczne. Z mediów docierają do nas komunikaty o słabym stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Co możemy zrobić w tej sprawie? Czego potrzebują teraz chłopcy, żeby dobrze funkcjonować w społeczeństwie, radzić sobie w życiu i relacjach? – mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

troje aktorów w młodzieżowych stylizacjach na tle szkolnych szafek
Charlie, Flora i Wogan to ekipa przyjaciół. Wspólnie stają przed problemem Charliego, który znienacka zaczął się zmieniać w zwierzęta
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Polska prapremiera książki znanej na świecie

Premiera „Charlie zmienia się w kurczaka” w Teatrze Miniatura to pierwsze przedstawienie na podstawie przetłumaczonej na 26 języków powieści Sama Copelanda - brytyjskiego agenta literackiego, wydawcy i autora. Seria o Charliem, którą w Polsce wydało wydawnictwo Media Rodzina, jest jego debiutem i składa się z trzech książek „Charlie zmienia się w kurczaka”, „Charlie zmienia się w T-Rexa” i „Charlie zmienia się w mamuta”. 

– Książka Sama Copelanda jest pełna dowcipu i abstrakcyjnego humoru, ma bardzo ciekawe i wyraziste postacie, ale niesie też mądre treści, dotyka problemów ważnych nie tylko dla dzieci. Przywiązałem się do głównego bohatera od pierwszego momentu, a nawet trochę się z nim utożsamiam – opowiada znany z ciekawych poszukiwań teatralnych reżyser Robert Drobniuch. – Ta powieść ma duży potencjał teatralny, zwłaszcza dla teatru lalek. Mam nadzieję, że szalone przygody Charliego pokazane na scenie będą dla odbiorców frajdą, ale też, że widzowie wyniosą z tej historii coś wartościowego i wspierającego. 

mężczyzna w czarnym mundurku
Czarny charakter - Dylan, grany przez Krystiana Wieczyńskiego
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Uznani twórcy zadbali o estetykę i muzykę

Przy spektaklu pracuje duże grono znakomitych artystów - kostiumy projektuje kolektyw artystyczny Grupa Mixer, który działa w przestrzeniach sztuki, mody i teatru od 2002 roku i ma na swoim koncie prace do ponad stu spektakli w całej Polsce, wielokrotnie nagradzane. Za scenografię i wideo jest odpowiedzialny multimedialny duet artystyczny Magdalena Łazarczyk – absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – i Łukasz Sosiński, absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Muzykę komponuje muzyk, multiinstrumentalista Piotr Kurek, poza świetnymi płytami solowymi i w kolaboracjach znany ze swoich kompozycji dla teatru i filmu, współpracował m.in. z Lubelskim Teatrem Tańca, warszawskim Teatrem Rozmaitości i krakowskim Teatrem Starym.

Występują: Kamil Marek Kowalski (Charlie), Jakub Ehrlich (Autor), Magdalena Żulińska (Flora), Piotr Kłudka (Piącha), Dariusz Czarniecki/Krzysztof Kozak (Wogan), Krystian Wieczyński (Dylan), Edyta Janusz-Ehrlich (Pani Wynd, Pani Fyre), Wioleta Karpowicz (Inspicjent, Gołąb, Przewodniczący Miau).

Premiera 1 czerwca. A kolejne pokazy...

Premiera odbędzie się w sobotę, 1 czerwca, o godzinie 17.00, na Dużej Scenie Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16) a spektakl będzie można oglądać do 15 czerwca. W piątek, 14 czerwca, o godzinie 17.00, pedagodzy teatru Monika Tomczyk i Adam Gibki poprowadzą bezpłatne warsztaty inspirowane spektaklem pod hasłem „#czułość – poszukiwana, poszukiwania”. Zapisywać można się mailowo: warsztaty@teatrminiatura.pl

Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie sklep.teatrminiatura.pl. Bilety na premierę: 50 zł, do kupienia na tydzień przed premierą. Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl.  

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów