• Start
  • Wiadomości
  • W ten weekend: Imany, Kino na Szekspirowskim, „Rigoletto”, Targ Miejski

W ten weekend: Imany, Kino na Szekspirowskim, „Rigoletto”, Targ Miejski

W Gdańsku w ten weekend odbędzie się wiele atrakcji - warto zajrzeć na Ołowiankę, gdzie organizowane są wydarzenia w ramach 2. edycji Gdańskich Dni Kaszubskich, i do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie na dachu czeka kino, a na scenie - koncert gwiazdy światowego formatu.
09.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na pierwszym planie leżaki, na nich ludzie, w tle scena, na niej skrzypek
Na tej scenie na Ołowiance w sobotę odbędą się koncerty w ramach Kaszëbë Music Festival
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kaszubska muzyka i kultura

Sobotę, 10 czerwca, warto spędzić na Ołowiance, gdzie w ramach 2. edycji Gdańskich Dni Kaszubskich odbędzie się niezwykły kaszubski festiwal muzyczny: Kaszëbë Music Festival.

Gdańskie Dni Kaszubskie od 8 do 14 czerwca. Jarmark, koncerty, wystawy i inne atrakcje

Będzie to okazja, by poznać bogate kaszubskie dziedzictwo i zachwycić się różnorodnością regionalnej muzyki, tańca i kultury. Na scenie wystąpią utalentowani artyści z Pomorza, którzy ukażą zarówno tradycyjną, jak i nowoczesną odsłonę kaszubskiej muzyki. Ich energetyczne występy i pasja do grania przeniosą nas w magiczny świat kaszubskich dźwięków. 

Program koncertów w sobotę, 10 czerwca:

godz. 13:45 - Otwarcie Kaszëbë Music Festiwal

godz. 14:00 - KZPiT Sierakowice

godz. 15:15 - Zofia Muchowska

godz. 16:30 - Jastarnicka Orkiestra Dęta

godz. 18:00 - Kiev Office

Wstęp wolny. Przy okazji warto skorzystać z trwającego do niedzieli Jarmarku Kaszubskiego: Jarmark Kaszubski na Ołowiance do niedzieli. Pierwszego dnia tłumy.

kobieta w stroju cyrkowym i mężczyzna w stroju króla
W „Bajce o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi” występują m.in. Edyta Janusz Ehrlich i Dariusz Czarniecki
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Cyrkowy musical dla małych i dużych

W ten weekend Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) zaprasza także małych i dużych na ostatnią premierę sezonu pod hasłem #podróżemałeiduże: na Dużej Scenie zobaczymy „Bajkę o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”.

Reżyserka Agnieszka Płoszajska i dramaturg Emil Płoszajski zaadaptowali na scenę książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, a jednocześnie zainspirował ich broadwayowski musical „Pippin” Stephena Schwartza. W powstałej w wyniku ich połączenia teatralnej opowieści o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie, młody książę Pipo rusza w podróż wraz z wiernym koniem o tym samym imieniu - trafia do wnętrza wulkanu, spotyka czarownice i czarodziejki, smoka, a nawet Białego Szczura, po drodze ucząc się siebie, życia i relacji międzyludzkich.

Co ciekawe, miejscem akcji spektaklu są... kulisy cyrku, więc pojawi się wiele cyrkowych motywów - zarówno w scenografii, jak i choreografii. Oprócz zespołu aktorskiego Teatru Miniatura na scenie występują dzieci oraz gościnnie akrobata Sergiusz Regent i dziesięcioletnia gimnastyczka Zofia Perfikowska.

Szalony cyrkowy musical w Miniaturze. Spodoba się młodszym, rozbawi dorosłych

Spektakl zobaczymy w ten weekend w sobotę i niedzielę, 10-11 czerwca, o godz. 12:00. Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie teatrminiatura.pl lub teatrminiatura.interticket.pl oraz w kasie teatru. 

„Last Dance” - gościnny spektakl w Starej Aptece

kilkudziesięciu aktorów na scenie w kolorowych, kiczowatych, imprezowych strojach
Uwspółcześniona wersja „Rigoletto” to propozycja Opery Bałtyckiej na ten weekend
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich

W Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) można oglądać najświeższą premierę: operę „Rigoletto” Giuseppe Verdiego.

Tytułowy Rigoletto to książęcy błazen - postać, jak często bywa w dziełach Verdiego, wymykająca się jednoznacznej ocenie. Niezwykle dynamiczna historia, która skupiona jest według tej postaci, jest ponadczasową opowieścią o międzyludzkich relacjach - o poświęceniu, miłości, tęsknocie, ale również o odrzuceniu i zemście. Niezwykle sugestywna i nasycona emocjami muzyka Verdiego sprawia, że gorzka refleksja o świecie i naturze ludzkiej staje się jeszcze wyraźniejsza.

Realizatorzy gdańskiej inscenizacji zdecydowali się przenieść akcję opery w bliżej nieokreślony czas i miejsce, skupiając uwagę na mechanizmach, według których działają małe społeczności - nieuniknionej hierarchizacji, wykształcania się wzajemnych zależności. Przede wszystkim skupiają się jednak na problemie moralności i systemie wartości, który każda jednostka wnosi do powstającej społeczności, a która nie zawsze odpowiada tradycyjnym normom społecznym.

Twórcy: kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet, reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski, II reżyser: Tomasz Podsiadły, scenografia i kostiumy: Hanna Wójcikowska-Szymczak, choreografia i ruch sceniczny: Sayaka Haruna-Kondracka, Bartosz Kondracki, reżyseria świateł: Paulina Góral-Stykowska, przygotowanie Chóru: Agnieszka Długołęcka-Kuraś, współpraca muzyczna: Michał Krężlewski, asystentka scenografki i kostiumografki: Karolina Kociołkowska.

Obsada: Rigoletto - Leszek Skrla, Adam Zaremba; Książę Mantui - Szymon Rona, Łukasz Załęski; Gilda, córka Rigoletta - Joanna Kędzior, Hanna Okońska; Sparafucile - Szymon Kobyliński, Remigiusz Łukomski; Maddalena - Karolina Sikora, Iwona Wall; Giovanna - Magdalena Nanowska, Iwona Wall; Hrabia Monterone - Wojciech Dowgiałło, Mariusz Godlewski; Paź - Marzena Ostryńska, Elina Storozhuk; Borsa - Krzysztof Brzozowski, Artem Storozhuk; Hrabina Ceprano - Magdalena Nanowska, Zoia Rozhok; Marullo - Wojciech Dowgiałło, Leszek Kruk; Strażnik - Paweł Faust, Adam Siebiera; Hrabia Ceprano - Rafał Sambor.

W ten weekend „Rigoletto” zobaczymy w sobotę, o godzinie 18:00, i w niedzielę, o godzinie 17:00. Bilety od 65 zł, do kupienia online: www.bilety24.pl.

brodaty mężczyzna w jasnej koszuli mówi do trzymanego w ręce mikrofonu
Jerzy Snakowski to znawca i miłośnik opery, który zna największe muzyczne ciekawostki i najbardziej niespotykane operowe fakty
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Opera? Si!” 

W Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędzie się w ten weekend ponadto kolejne muzyczne spotkanie w ramach odsłony popularnego cyklu pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”. 

W trakcie wydarzenia, widz jak zawze będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami. 

- Czternasty sezon „Opera? Si!” jest sezonem „NAJ" - sezonem rekordów, zjawisk ekstremalnych, skrajnych emocji. Ten pomysł zrodził się z propozycji samych widzów, których w ubiegłym sezonie pytaliśmy o to, co w operze interesuje ich najbardziej. Do naszych opowieści jak zwykle dokładamy sporą dawkę muzyki, śpiewu i tańca - oczywiście - w jak najlepszym wykonaniu - zaprasza Jerzy Snakowski, gospodarz imprezy.

Cykl jest okazją, by dowiedzieć się m.in., które opery są najciekawsze, kto jest najlepszym śpiewakiem, do napisania której arii użyto największej ilości nut, kto śpiewa najwyżej, i kto zrobił największą karierę, a kto zaliczył najgorsze wpadki.

Na wydarzenie „Opera? Si!” Jerzy Snakowski zaprasza w sobotę, 10 czerwca. Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. Bilety: 38 zł, do kupienia online www.bilety24.pl, i 35 zł - do kupienia w kasie opery.

kobieta i mężczyzna stoją obok siebie z kwaśnymi minami
„Kłopoty małżeńskie” to bardzo prawdziwa komedia napisana przez Mariusza Więcka i Jerzego Wójcickiego, na dwójkę aktorów: Annę Kociarz i Macieja Konopińskiego
fot. Asia Świder

Na kłopoty małżeńskie... „Kłopoty małżeńskie”

W Zakładzie Kulturalnym (al. Rzeczypospolitej 8) w sobotę, 10 czerwca, zobaczymy gościnny spektakl „Kłopoty małżeńskie”, w którym występują aktorzy Teatru Wybrzeże: Anna Kociarz i Maciej Konopiński.

To komedia składająca hołd tym, którzy nie bacząc na trudy codziennego życia, mają odwagę wstąpić w związek małżeński, co często wiąże się z niekończącymi się wyrzeczeniami i emocjonalnymi kryzysami. Czym jest kamień filozoficzny, który sprawia, że ludzie chcą być razem? O co naprawdę kłócimy się, kiedy kłócimy się o niepościelone łóżko?

Odpowiemy sobie na to pytanie oglądając dwójkę bohaterów: Kingę i Roberta - typowe małżeństwo z kilkunastoletnim stażem. To doświadczeni zawodnicy w małżeńskim sparingu, mistrzowie w swoich dziedzinach. Kłótnia, awantura, burda, czasem domowy cyrk, to ich chleb powszedni. Spotykamy naszych bohaterów w momencie przejściowym, kiedy codzienność, rutyna, niewyjaśnione sprawy i zamiecione pod dywan problemy doprowadziły oboje do ostateczności - do decyzji o rozwodzie. W feerii wzajemnych oskarżeń, kpin i złośliwości usiłują przeciągnąć sąd i widzów na swoją stronę, a argumenty mają coraz cięższy kaliber. 

Autorzy, nie stroniąc od żartu i dystansu pokazują nam odwieczną damsko-męską walkę o dominację, o równouprawnienie, o to, kto więcej w związek inwestuje, kto dla niego więcej poświęcił, czyje oczekiwania ważniejsze, czyje zaspokojone, a czyje zawiedzione.

Reżyseria i Scenografia: Maciej Konopiński, muzyka: Paweł Zagańczyk, światło i dźwięk: Martyna Janczewska. Koordynacja projektu: Dorota Sadowska.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16. roku życia. Początek o godzinie 19:00. Bilety: 50 zł.

Festyn Rodzinny na Rudnikach w sobotę

widok z góry na kino na dachu, w tle panorama miasta
Wraz z początkiem czerwca po raz ósmy wystartowało najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku - na dachu Teatru Szekspirowskiego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kino z widokiem na Gdańsk

Także w sobotę, 10 czerwca, w jednym z najpiękniejszych kin plenerowych w Polsce - na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) odbędzie się kolejna odsłona cyklu Kino na Szekspirowskim, inspirowanego słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. 

W sobotę zobaczymy „Sundown” (Francja, Szwecja, Meksyk, 2021) - najnowszy film Michela Franco - reżysera m.in. filmów „Opiekun” czy „Nowy porządek” - który był objawieniem festiwalu w Wenecji. 

„Sundown” w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje.

Widzowie podążają za dwójką bohaterów: Alice (Charlotte Gainsbourg) i Neilem (Tim Roth), którzy spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią życia i jego zachodem „Sundown” stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może ich brak?

Początek seansu o godzinie 21:30. Bilety: 18-20 zł, do kupienia online: kinonaszekspirowskim.interticket.pl.

miasteczko kontenerowe
100cznia w ten weekend zaprasza na targi, podczas których będzie można zarówno kupić niespotykane przedmioty i odzież, jak i wziąć udział w ciekawych warsztatach
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Targ Miejski #2 - Ciuchy x Winyle x Sztuka x Warsztaty

W niedzielę, 11 czerwca na 100czni (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5) odbywa się po raz drugi Targ Miejski - wydarzenie, podczas którego wystawcy prezentują wybrane ciekawostki, znalezione w zakamarkach komisów winyle i ponadczasowe kreacje modowe. 

Znajdziemy tu towar z drugiej ręki lub lokalnej produkcji, wybierany ręcznie i tworzony z sercem, sprzedawany przez handlarzy poza głównym nurtem sprzedaży detalicznej.

Poza ulicznym targiem i strefą winyli organizatorzy zapraszają na warsztaty prowadzone w trakcie targów na czterech różnych stanowiskach - będzie można zrobić swoje customowe ciuchy, podejrzeć warsztat renowacji i malowania sneakersów, spróbować swoich sił w kaligrafii, czy dać nowe życie resztkom i skrawkom materiałów.

Początek o godzinie 12:00, koniec o godzinie 20:00. Wstęp, jak zawsze na 100czni, bezpłatny.

kobieta w dużej czerwonej sukni i turbanie
Nadia Mladjao, znana lepiej jako Imany, to francuska wokalistka komoryjskiego pochodzenia, która już od ponad dekady święci triumfy w całej Europie
mat. organizatora

Francuska gwiazda soul i pop w Gdańsku

W niedzielny (11 czerwca) wieczór Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) zaprasza na zaskakujące widowisko, jakiego jeszcze w Polsce nie było - koncert Imany, zatytułowany „Voodoo Cello” .

Ta, urodzona we Francji artystka popowo-soulowa, jest aktualnie w trasie koncertowej - w Gdańsku zagra w towarzystwie orkiestry składającej się z ośmiu wiolonczel. „Voodoo Cello” to koncert-spektakl w wykonaniu Imany, który opowiada historię tajemniczej kapłanki, wykorzystując do tego utwory z repertuaru Radiohead, The Beatles, Donny Summer, Bonnie Tyler, Madonny czy Boba Marleya.

Przez ostatnie dziesięć lat Imany oczarowywała swoim głosem polską publiczność. Jej single, takie jak „You Will Never Know” czy „Don't Be So Shy” zdobywały szczyt radiowych list przebojów, a album „The Shape of a Broken Heart” był jedną z najlepiej sprzedających się płyt w naszym kraju - krążek uzyskał status potrójnej Platynowej Płyty.

Na potrzeby trasy, kostiumy dla Imany przygotował dyrektor kreatywny francuskiego domu mody Balmain, Olivier Rousteing. Za scenografię odpowiedzialny jest Eugenio Recuenco, współpracujący z Vogue Espana, Vogue UK, Vanity Fair, Saint Laurent, Playstation, Lavazza czy Motorola. Jego prace były wystawiane na całym świecie - m.in. w Hiszpanii, Madrycie, Paryżu, Londynie czy Chinach.

Początek koncertu o godzinie 21:00. Bilety: 179-249 zł, do kupienia online: www.eventim.pl.

Mystic Festival 2023

TV

44. ZJAZD HANZY W GDAŃSKU