Jarmark Kaszubski na Ołowiance do niedzieli. Za nami pierwszy dzień i tłumy

Od czwartku do niedzieli, 8-11 czerwca, na Ołowiance odbywa się Jarmark Kaszubski, gdzie można podziwiać i zaopatrzyć się w rękodzieło, artykuły spożywcze i potrawy przygotowane przez producentów regionalnych, twórców ludowych, koła gospodyń wiejskich oraz regionalnych browarników. Wydarzenie jest częścią 2. Gdańskich Dni Kaszubskich, które potrwają do środy.
08.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
jarmark na świeżym powietrzu, na zdjęciu ludzie przy stoisku
Jarmark Kaszubski oferuje kilkanaście stoisk z rękodziełem i potrawami regionalnymi, a także strefę relaksu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Od czwartku do środy, 8-14 czerwca, w Gdańsku odbywa się największe kaszubskie wydarzenie kulinarno-kulturalne - 2.  Gdańskie Dni Kaszubskie. To okazja do tego, by spędzić czas z kaszubską muzyką, rybackim rzemiosłem, rękodziełem, regionalną kuchnią oraz historią i literaturą. Warto zwrócić uwagę m.in. na czterodniowy Jarmark Kaszubski - regionalny targ na Ołowiance, który trwa od czwartku do niedzieli, 8-11 czerwca.

Gdańskie Dni Kaszubskie od czwartku. Jarmark, koncerty, wystawy i inne atrakcje

- Zaprosiliśmy na Jarmark Kaszubski przede wszystkim niszowych twórców, rękodzielników i producentów regionalnych z Kaszub i Pomorza - mówi Łukasz Richert, dyrektor biura Zrzeszenia-Kaszubsko Pomorskiego. - Mieszkańcom i turystom, którzy w ten długi weekend szczególnie tłumnie korzystają z uroków starego miasta, chcemy pokazać, że w historii, kulturze i edukacji Kaszubów Gdańsk jest bardzo ważny - zawsze był traktowany praktycznie jako stolica, tu miał powstać Dom Kaszubski, tu tętni i skupiona jest bardzo silnie kaszubska działalność naukowa i kulturalna. Chcemy pokazać w ten weekend to, z czego jesteśmy szczególnie dumni.

na pierwszym planie chleby i wypieki, w tle kobieta sięga po wypiek
Na miejscu można skosztować świeżych wypieków - czekają m.in. chleby żytnie i słodkie drożdżówki
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Duże zainteresowanie jeszcze przed otwarciem

Ubiegłoroczny Jarmark Kaszubski odnotował kilka tysięcy odwiedzających. Ta edycja zapowiada się podobnie - piękna pogoda, Boże Ciało i długi weekend przyciągnęły na Ołowiankę tłumy. Jeszcze przed rozstawieniem stoisk i inauguracją Jarmarku o godzinie 14:00, mieszkańcy i turyści z ciekawością zaglądali na teren imprezy i dopytywali, co będzie się działo.

Kaszubskie rękodzieło

Stoisk ja Jarmarku Kaszubskim nie jest wiele, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Popularnością cieszy się kaszubskie rzemiosło - na kramach znalazły się pierniczki ozdobne, obrazy, rysunki, ceramika, szkło, odzież, biżuteria, wianki, magnesy czy zabawki. 

Jarmark Kaszubski nie mógłby się też obejść bez tekstyliów domowych z kaszubskim haftem - sprzedawcy oferują m.in. woreczki z lawendą na mole, serwetki i obrusy, fartuszki, torby szmaciane czy plecaki worki.

- Poza takimi miejscami, jak takie targi, ciężko jest znaleźć równie ciekawe przedmioty. Dużo dzisiaj z córką kupiłyśmy - są piękne kolczyki, różne dekoracje do domu - mówi zadowolona pani Dorota.

dwa stoiska artystyczne z obrazami i rękodziełem
Miłośników rękodzieła artystycznego ucieszą stoiska z obrazami, rysunkami i ceramiką
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Artykuły spożywcze i pyszne wypieki

Nikt sobie chyba nie wyobraża jarmarku kulturalno-kulinarnego bez spożywczych produktów regionalnych - sprzedawcy oferują sery kozie, octy smakowe i miodowe syropy. Znany miłośnikom Jarmarku św. Dominika nagradzany wytwórca ryb w zalewie, także ma tu swoje stoisko.

- Mamy ryby morskie i słodkowodne, sałatki śledziowe w różnych smakach - na słono, na słodko, pikantne... Sami robimy śledzie marynowane. Do tego jest u nas pasztet pieczony ze śledzia z grzybami, ryba po grecku, paprykarz domowy, rolmopsiki w różnej postaci - zachęca sprzedawca.

Na miejscu jest nie tylko okazja do zrobienia zakupów, ale i do skosztowania wypieków przygotowanych przez producentów regionalnych. W koszach czekają smakowite chleby, drożdżówki, muffinki i paluchy w dwóch wersjach smakowych. Na ochłodę - lemoniada.

tłumy przechadzają się po jarmarku
Zainteresowanie imprezami regionalnymi zawsze jest bardzo duże - nie inaczej jest w przypadku Jarmarku Kaszubskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nie tyko kaszubskie wyroby

Co prawda jarmark jest kaszubski, ale znajdziemy tu także niezwiązane z kaszubską kulturą, a szalenie popularne świece sojowe czy wyroby z makramy. Miłośniczki stylu boho mogą się tu zaopatrzyć w poduszki, kwietniki i torebki, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem, ze względu na walory użytkowe i estetykę - uwagę przykuwa kunszt wykonanego bez użycia narzędzi sznurkowego splotu. Wykonanie takiego przedmiotu zajmuje około 24 godziny. 

Na miejscu znajdziemy też duże stoisko z książkami poświęconymi całemu regionowi pomorskiemu.

- Mieszkamy niedaleko, a przyszliśmy tutaj specjalnie po książkę „Smaki Gdańska”. Zainteresowały nas przepisy tradycyjne. Na jarmarku przyciągnęły nas też sery. Mąż jest Kaszubą - mówi pani Magda. - Tak, i jestem z tego dumny - uśmiecha się mąż.

mężczyzna gra na skrzypcach, żółte tło
Równolegle z Jarmarkiem Kaszubskim rozpoczął się Kaszëbë Music Festival - wydarzenie jest dwudniowe, odbywa się 8 i 10 czerwca
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kaszëbë Music Festival i zajęcia dla dzieci

Ofertę stoisk uzupełniają wydarzenia towarzyszące - na najmłodszych czekają zajęcia warsztatowe, podczas których mogą zapoznać się z tajemnicami regionu. 

Wraz z rozpoczęciem Jarmarku Kaszubskiego, na Ołowiance odbyła się również inauguracja niezwykłego kaszubskiego festiwalu muzycznego: Kaszëbë Music Festival. To bezpłatny, dwudniowy, odbywający się 8 i 10 czerwca kulturalny event, stanowiący okazję do poznania bogatego dziedzictwa kaszubskiej kultury, i niezapomniane doświadczenie dla wszystkich miłośników muzyki.

Koncerty w czwartek, 8 czerwca:

 • 14:00 - Otwarcie Kaszëbë Music Festiwal
 • 14:15 - Slavko the Violinist
 • 15:30 - Chór XIX LO
 • 16:45 - ZPiT Gdańsk (GAK)
 • 18:15 - Zespół Drëszë
 • 19:15 - ZPiT Neptun 

Koncerty w sobotę, 10 czerwca:

 • 13:45 Otwarcie Kaszëbë Music Festiwal
 • 14:00 KZPiT „Sierakowice”
 • 15:15 Zofia Muchowska
 • 16:30 Jastarnicka Orkiestra Dęta
 • 18:00 Kiev Office

Zobacz fotorelację z pierwszego dnia Jarmarku Kaszubskiego:

Program wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach 2. Gdańskich Dni Kaszubskich, wraz ze szczegółowymi informacjami, na kaszubi.pl.

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.