• Start
  • Wiadomości
  • W ten weekend: Cavaliada, biennale, Festiwal Kawy i Czekolady...

W ten weekend moc atrakcji: Cavaliada, biennale, Festiwal Kawy i Czekolady...

Ten bardzo zimowy styczniowy weekend w pokrytym śniegiem Gdańsku upłynie pod znakiem dwóch dużych wydarzeń kulinarnych: Festiwalu Kawy i Czekolady, oraz Festiwalu Azjatyckiego. Ponadto odbywa się ważna impreza w Gdańskiej Galerii Miejskiej i atrakcja dla miłośników koni.
03.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pięcioro aktorów na oświetlonej na czerwono scenie
„Kordian” Juliusza Słowackiego po ponad 37 latach od ostatniej premiery powrócił na deski Teatru Wybrzeże w Gdańsku - w reżyserii Adama Orzechowskiego
fot. Dominik Werner / Teatr Wybrzeże

W sobotę koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego

Są ostatnie bilety na spektakl w Teatrze Wybrzeże w piątek, 3 lutego - o godzinie 19:00, na Scenie Malarnia (ul. Teatralna 2) zobaczymy „Kordiana” Juliusza Słowackiego - jeden z najsłynniejszych polskich dramatów epoki romantyzmu.

Twórcy inscenizacji - reżyser Adam Orzechowski i dramaturg Radosław Paczocha - starali się wykroczyć poza zanurzone w literaturze klasycznej odczytanie dzieła. Odwołując się do romantycznych mitów, zadają istotne dla człowieka dziś pytania o to, co ożywia polską młodzież: jakie idee, jakie marzenia, jakie wartości, i czy różne pokolenia Polaków oddychają jeszcze tą samą tradycją.

- W historii teatru różni reżyserzy próbowali odczytać „Kordiana” na różne sposoby. Ja myślę o „Kordianie” jako o tekście współczesnym. Chciałem opowiedzieć o tym romantycznym bohaterze jako o człowieku bardzo współczesnym, o nas samych. To głos młodego pokolenia trochę zapatrzonego w siebie, głodnego sukcesu, domagającego się dostrzeżenia „tu i teraz” - mówi reżyser.

Występują: Magdalena Gorzelańczyk, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Grzegorz Otrębski i Paweł Pogorzałek.

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia. W ten weekend grany jest 3 lutego o godzinie 19:00 i 4 lutego o godzinie 16:00. Bilety od 40 zł.

skok konia z jeźdźcą przez przeszkodę
Cavaliada 2023 to m.in. zawody międzynarodowe w skokach przez przeszkody, konkurencje jeździeckie, widowiskowe konkursy rozrywkowe, a także pokazy
fot. Cavaliada Sopot 2023

Koncert Karnawałowy w Filharmonii Bałtyckiej - Bal Gdański: Dolce Vita

Codziennie do niedzieli, 5 lutego, w Ergo Arenie (Plac Dwóch Miast) na styku Sopotu i Gdańska odbywają się atrakcje związane z Cavaliadą - międzynarodowymi zawodami jeździeckimi, które każdego roku przyciągają na trybuny tysiące osób. 

W programie m.in. pokazy, konkurs w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi; konkurs drużynowy, w którym dzieci na kucykach oraz dorosłe gwiazdy, podzieleni na ekipy, mają do pokonania trasę sztafety; konkurs szybkości w skokach przez przeszkody o wysokości 135 cm; bicie rekordu w skoku przez mur; i prestiżowy PKO Bank Polski Grand Prix - najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs zawodów, w którym startują tylko zawodnicy, którzy zakwalifikują się pierwszego bądź drugiego dnia.

Cavaliada 2023. Wielkie święto jeździectwa trwa w Ergo Arenie

młoda kobieta na tle obrazów
Na 7. Gdańskim Biennale Sztuki w Gdańskiej Galerii Miejskiej można oglądać prace ponad 30. artystów - w tym malarki Agaty Nowosielskiej
MontyPhoto

W Gdańskiej Galerii Miejskiej w piątek, 3 lutego, rozpoczyna się 7. Gdańskie Biennale Sztuki. W tym roku po raz kolejny prace wybrane przez radę kuratorską z pośród nadesłanych zgłoszeń, zostaną zaprezentowane w trzech oddziałach GGM, czyli w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 przy ul. Piwnej 27/29, Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 przy ul. Powroźniczej 13/15 i Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37.

To okazja, aby zaprezentować jednocześnie twórczość kilkudziesięciu artystek i artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest doskonałą okazją do uchwycenia obecnych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów. 

Swoje prace w tym roku prezentują: Alicja Bach, Maria Elena Bonet, Grzegorz Bożek, Marta Branicka, Patrycja Cichosz, Natalia Dopkoska, Krzysztof Gliszczyński, Marianna Grabska, Kamil Kak, Daniel Kotowski, Milena Krasnopiórko, Magdalena Król, Anna Kwiatkowska, Michał Łagowski, Piotr Tadeusz Mosur, Agata Nowosielska, Mateusz Pęk, Plenum Osób Opiekujących Się, Agata Przyżycka, Grażyna Rigall, Magdalena Sadłowska, Maciej Salamon, Hanna Shumska,  Anna Tyczyńska, Dorota Spłocharska, Katarzyna Swinarska, Alina Żemojdzin, Marta Grabicka, Tomaszewska Malina, Robert Turło, Marta Wawrzynowicz, Anna Witkowska, Tomasz Zerek.

Otwarty dla wszystkich wernisaż odbędzie się w piątek, 3 lutego, o godzinie 18:00 w oddziale GGM2 przy ulicy Powroźniczej 13/15. Prace we wszystkich oddziałach można oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków - od soboty do niedzieli, oraz od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-18:00. Wstęp wolny.

czekoladki na desce
Orzeźwiające owoce z nutą kwasowości oblane słodką belgijską czekoladą i posypane kolorowymi posypkami to jeden z przysmaków, które dostaniemy w sobotę i w niedzielę na Festiwalu Kawy i Czekolady
mat. Smacznego Targu

Niedziela w Oliwskim Ratuszu Kultury: koncert Cuarteto Re!Tango

W sobotę i niedzielę, 4-5 lutego, odbędzie się impreza, której nie może sobie odpuścić żaden fan kawy, herbaty, czekolady i wszelakich słodkości - Festiwal Kawy i Czekolady w Polsat Plus Arenie w Gdańsku (Pokoleń Lechii Gdańsk 1).

To wydarzenie, gdzie odwiedzający spotkają całą gamę przeróżnych wystawców. W ich ofercie znajdą się kawy z różnych zakątków świata, unikalne herbaty, owoce w czekoladzie, ciasta, ciasteczka czy karmelki cukierki. Swoimi wyrobami zachwycać będą również czekoladnicy z całego kraju - będą tu czekolady mleczne, gorzkie, wegańskie, płynne i dekoracyjne. 

Godziny trwania Festiwalu Kawy i Czekolady: sobota 12:00-20:00, niedziela 12:00-18:00. Wstęp wolny.

sushi na talerzu
W sobotę na stadionie nie zabraknie też klasyków kuchni azjatyckiej
mat. Smacznego Targu

Wydarzeniem towarzyszącym jest Festiwal Azjatycki w Polsat Plus Arenie - wydarzenie pokazujące, że aby spróbować kuchni azjatyckiej, nie trzeba wyjeżdżać do Azji, ba, nie trzeba nawet podróżować po Polsce w poszukiwaniu potraw z Japonii, Wietnamu czy Indii. 

Ze swoimi propozycjami zaprezentuje się szereg gastronomicznych wystawców. Będą dymiące tajskie stragany, oryginale chińskie pierogi, aromatyczny phad thai, gruzińskie chaczapuri, japoński ramen i wiele, wiele innych przysmaków - m.in. takich jak marynowana rzepa i czarny sezam, domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą czy wietnamskie kanapki bahn mi. Na miejscu znaleźć będzie można zarówno uwielbiane przez wszystkich klasyki kuchni wschodu jak i te oryginalne niedostępne na co dzień dania.

Festiwal Azjatycki w Gdańsku odbywa się 4 i 5 lutego w godzinach: sobota 12:00-20:00, niedziela 12:00-18:00. Wstęp wolny.

Na 65. urodziny Misia Uszatka - wystawa oryginalnych ilustracji w NCK

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury