
Wspólne posiedzenie komisarzy UE z członkami polskiego rządu odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Jaki jest temat rozmów w Gdańsku?
W Komisji Europejskiej zasiada 27 komisarzy, reprezentujących każdy kraj członkowski UE. Odpowiadają za różne dziedziny m.in. handel, środowisko, rolnictwo. Polskę w KE reprezentuje Piotr Serafin. Jest on komisarzem ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej.
Tematem rozmów w Gdańsku będą polskie priorytety na czas prezydencji w Radzie UE, której hasłem jest „Bezpieczeństwo, Europo!”.
Pierwotnie wizyta Kolegium Komisarzy UE w Gdańsku miała się odbyć 9-10 stycznia. Została jednak odwołana z powodu choroby przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.
Program spotkania komisarzy UE z polskim rządem
Piątkowy zjazd komisarzy unijnych rozpocznie przed południem powitanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przez premiera Donalda Tuska w ogrodzie zimowym ECS.
Zobacz, jak pracuje ekipa nurków przy moście Siennickim
Następnie, oboje zwiedzą wystawę stałą ECS. Przewodnikiem po ekspozycji będzie dyrektor gdańskiej placówki Basil Kerski. Punktem kulminacyjnym zwiedzania będzie powieszenie przez Donalda Tuska oraz Ursulę von der Leyen zawieszek na tzw. ścianie wolności. To wielkie słowo Solidarność, które składa się z tysięcy czerwonych karteczek na tle dużego białego pola, na którym także wiszą kartki papieru.
Pozostawienie na czerwonej lub białej zawieszce pisemnego komentarza i przesłania to już stały zwyczaj, kiedy wystawę ECS oglądają przywódcy państw i osobistości z zagranicy.

Rzeczpospolita Polska należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Nz. gdańskie obchody 17-lecia członkostwa w UE, 1 maja 2021 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
W programie spotkania komisarzy UE z polskim rządem jest omówienie wyzwań stojących przed Unią Europejską oraz plan prac Rady UE na czas polskiej prezydencji, czyli końca czerwca 2025 r.
Ministrowie i komisarze obradować będą w ramach kilku klastrów tematycznych. Będą one dotyczyć bezpieczeństwa, obronności, spraw międzynarodowych, gospodarki, konkurencyjności, dobrobytu oraz demokracji i praworządności.
Sygnał z Gdańska do Mińska: nie porzucimy Białorusi
Kilkugodzinne spotkanie zakończy wspólna konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.
Wraz osobami towarzyszącymi delegacja komisarzy z Brukseli w naszym mieście będzie liczyć ponad 50 osób.
Uwaga kierowcy!
Przyjazd do naszego miasta unijnych władz wiąże się z kilkoma, drobnymi utrudnieniami w ruchu. Obowiązują one do piątku, 7 lutego, do godz. 15.00.
- ul. Targ Rybny i ul. Grodzka w obszarze hotelu Hilton - brak możliwości zatrzymywania się z wyłączeniem osób uprawnionych zgodnie z treścią tabliczek oraz wyłączenie postoju TAXI
- ul. Chlebnicka i Piwna w rejonie Dworu Artusa - brak możliwości zatrzymywania się z wyłączeniem osób uprawnionych zgodnie z treścią tabliczek
- ul. Doki i Nowomiejska w rejonie ECS - brak możliwości zatrzymywania się z wyłączeniem osób uprawnionych zgodnie z treścią tabliczek.
- zamknięcie ulicy Nowomiejskiej - od ul. Jana z Kolna oraz od ul. Popiełuszki
To nasza druga prezydencja
Polska sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE po raz drugi. Po raz pierwszy identyczne zadanie na rzecz umacniania wspólnoty europejskiej nasz kraj wykonał 14 lat temu, w pierwszej połowie 2011 r.
Po naszym kraju Radzie UE przewodniczyć będzie Dania (lipiec-grudzień 2025), a następnie Cypr (styczeń-czerwiec 2026). Z tymi dwoma państwami Polska ściśle współpracuje podczas swojej prezydencji. Trzy kolejne kraje członkowskie UE opracowują m.in. wspólnie 18-miesięczny program działań. System trio prezydencji wprowadzony został w 2009 r. traktatem lizbońskim.

Oficjalne logo polskiej prezydencji w Radzie UE. Jego twórcą jest Jerzy Janiszewski. To artysta, który stworzył symbol Solidarności w 1980 r., a także znak polskiej prezydencji w 2011 r.
mat. prasowe
Do 31 grudnia 2024 r. prezydencję Rady UE sprawowały Węgry.
Przypomnijmy, że Rada Unii Europejskiej, to jeden z trzech filarów instytucjonalnych UE, obok Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Uczestnicy Forum Kościuszkowskiego pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców
Rada UE znana również jako Rada Ministrów, składa się z ministrów rządów 27 państw członkowskich. Odgrywa kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji, współpracując z Parlamentem Europejskim w zakresie legislacji. Rada UE odpowiada za ustalanie kierunków polityki oraz koordynację działań w takich obszarach jak bezpieczeństwo, zdrowie publiczne i ochrona środowiska.