• Start
  • Wiadomości
  • W ciągu 5 lat okolice plaży na Stogach czeka transformacja

W ciągu 5 lat wejście na plażę Stogi całkowicie się odmieni. Wyniki przetargu. WIZUALIZACJE

Spółka Omega 3My wygrała, ogłoszony przez Gdański Ośrodek Sportu, przetarg na zagospodarowanie wejścia na plażę na Stogach i dzierżawę tego terenu na 25 lat. Koszt planowanych tam inwestycji, które mają być wykonane przez firmę w ciągu pięciu lat, szacowany jest na ok. 13 mln zł. - To będzie jakościowo i estetycznie duża zmiana - zapewnia Leszek Paszkowski, dyrektor GOS. 
25.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać drewniany znak stojący obok grupy parasoli. Znak jest pomalowany na biało i ma czarny napis Park . Parasole są kolorowe i rozłożone w różnych kierunkach. Tło zdjęcia to drzewa i trawa.
Stogi to jedna z najpopularniejszych plaż w Gdańsku, można do niej łatwo dojechać np. tramwajem
Fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Kiedy będzie podpisana umowa z dzierżawcą?

Zarejestrowana w Gdańsku spółka Omega 3My, była jedynym podmiotem gospodarczym, który stanął do przetargu. 
 
- Przygotowujemy się teraz do podpisania umowy z wykonawcą. Nastąpi to do 15 grudnia. Rozstrzygnięcie przetargu to jest dopiero początek drogi - mówi Leszek Paszkowski, dyrektor GOS. 

Terminal gazowy FSRU na Zatoce Gdańskiej. Ważna inwestycja, która budzi wiele obaw

Obszar gminny przy kąpielisku Gdańsk Stogi, ul. Wydmy 1, objęty przetargiem Gdańskiego Ośrodka Sportu, wynosi niespełna 16 tysięcy metrów kwadratowych. 

Co jest na terenie dzierżawy?

Na nieruchomości znajdują się:
 
  • Dwa budynki gastronomiczne o powierzchni użytkowej 148,90 m kw. oraz 80,22 m kw., przy czym pierwszy z nich posiada taras o powierzchni 137,70 m kw.
  • Plac zabaw dla dzieci o powierzchni 2082,70 m kw.
  • Obiekt hotelowy (pensjonatowo – gastronomiczny) - przeznaczony do wykończenia - o powierzchni użytkowej 798,06 m kw.
Na zdjęciu widać projekt nowej strefy wejściowej na plażę Stogi w Gdańsku. Projekt obejmuje drewniany budynek z kasami biletowymi, toaletami i przebieralniami. Przed budynkiem znajduje się plac z ławkami i zielenią. Z placu prowadzą schody na plażę.
Zakończony przez Gdański Ośrodek Sportu przetarg sprawi, że wizja architektów ma szansę się zrealizować
mat. mat. Piotr Person Architekt

Cztery strefy inwestycji i zagospodarowania

W przetargu GOS okolica przy plaży na Stogach została podzielona na cztery części:
 
  • Frontowa strefa parkowa z reprezentacyjnym placem wejściowym
  • Strefa placu plażowego z promenadą
  • Strefa sportu i rekreacji
  • Strefa hotelu z zapleczem

W jakim okresie będzie zrealizowana inwestycja?

Zasady przetargu GOS ściśle regulowały, w jakich terminach przyszły dzierżawca ma zrealizować zagospodarowanie każdej z wymienionych stref. 
I tak np. w ciągu 14 miesięcy od dnia wydania nieruchomości (to nastąpi nie później niż do końca lutego 2024 r. - przyp. red.) Omega 3My zobowiązana będzie dokończyć budowę budynku hotelowego. Obiekt ten jest od kilku lat w stanie surowym zamkniętym. Poprzedni inwestor - spółka “Plaża”, która dzierżawi od GOS teren wejścia na plażę na Stogach do końca 2023 r. - nie zdołał oddać hotelu do użytkowania.  
Na zdjęciu widać projekt nowej strefy wejściowej na plażę. Projekt obejmuje drewniany budynek z kasami biletowymi, toaletami i przebieralniami. Przed budynkiem znajduje się plac z ławkami i zielenią. Z placu prowadzą schody na plażę.
Stogi mają szansę stać się prawdziwą "perełką" wśród gdańskich kąpielisk
mat. Piotr Person Architekt
 
Gdański Ośrodek Sportu zakłada, że całość terenu przy wejściu na plażę na Stogach zostanie przeobrażona przez zwycięzcę przetargu w ciągu pięciu lat.  
 
W terminie do 12 miesięcy od dnia wydania nieruchomości dzierżawca zobowiązany będzie przedstawić GOS do zaakceptowania koncepcję zagospodarowania nieruchomości. Wtedy dowiemy się np. jakie nowe punkty gastronomiczne pojawią się przy plaży na Stogach.

Pierwsze prace dedykowane osobom niepełnosprawnym

Leszek Paszkowski wyjaśnia, że inwestycje przyszłego dzierżawcy terenu będzie dzielone na etapy.  

Krakowiec - Górki Zachodnie. Mieszkańcy pełni obaw o lądową część planowanego gazociągu

- W mojej ocenie, im sprawniej zwycięzca przetargu zaprojektuje i wykona przewidziane prace, tym szybciej będzie czerpał dochody z użytkowania terenu - dodaje dyrektor GOS. 
Na zdjęciu widać plan nowej strefy wejściowej na plażę. Drewniany budynek z kasami biletowymi, toaletami i przebieralniami jest podzielony na dwie części. W części północnej znajduje się kasa biletowa, toaleta i przebieralnia dla kobiet. W części południowej znajduje się toaleta dla mężczyzn i przebieralnia dla rodzin.
W zwycięskiej pracy jury konkursu doceniło szczególnie koncept “jednej czytelnej przestrzeni publicznej w postaci obszernego placu z możliwością wykorzystania go na różne funkcje w sposób bardzo uporządkowany, sezonowo lub całorocznie”
mat. Piotr Person Architekt
 
Podkreśla, że etapowanie prac inwestycyjnych pozwoli zachować ciągłość funkcjonowania kąpieliska. 
 
- Kolejna rzecz, na której nam zależy to poprawa dostępności kąpieliska dla osób z ograniczeniem ruchowym. To będzie jeden z pierwszych elementów procesu inwestycyjnego. W szczególności dzierżawca zobowiązany będzie do wykonania pochylni przy ul. Nowotnej - tłumaczy Leszek Paszkowski. 

Kluczowy głos i opinia mieszkańców

Miasto Gdańsk ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej strefy wejściowej na plażę Stogi. Został rozstrzygnięty w czerwcu 2022 r. I nagrodę zdobyła koncepcja studia Piotr Person Architekt z Warszawy

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz służbowo na Stogach. Rozmawiała o codziennych problemach dzielnicy

Leszek Paszkowski dodaje, że spółka Omega 3My przekształci teren przy wejściu na plażę w Stogach według własnego projektu, ale uwzględniającego wytyczne zwycięskiego projektu konkursu urbanistyczno-architektonicznego.
Wizualizacja przestrzeni z ludźmi i budynkami wraz z mapką o charakterze architektonicznym
Zwycięską pracą wybrał siedmioosobowy sąd konkursowy, w którym zasiadali m.in. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska oraz Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu
mat. Piotr Person Architekt
 
- Warto przypomnieć, że planowany proces inwestycyjny przy wejściu na plażę na Stogach poprzedziło wiele spotkań, warsztatów i konsultacji z mieszkańcami. Założenia zawarte w przetargu były więc efektem pracy zbiorowej. Liczymy na to, że inwestycja w istotny sposób zmieni oblicze wejścia na kąpielisko na Stogach, poprawi jego jakość i estetykę - mówi dyrektor GOS. 

Dlaczego dzierżawa na ćwierć wieku?

Kończąca się z dniem 1 stycznia 2024 r. umowa z obecnym dzierżawcą nieruchomości została zawarta z GOS na 10 lat. Co spowodowało, że tym razem przetarg GOS na datę zakończenia zarządzania terenem wskazał rok 2049? Przesądziła o tym analiza wykonana przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA). 
- Dokument wykazał, że tylko długoletnia dzierżawa daje inwestorowi szansę zwrotu poniesionych nakładów - dodaje Leszek Paszkowski. 

Jaka będzie stawka czynszu i koszt inwestycji?

Miesięczna wysokość czynszu (bez podatku VAT i opłat eksploatacyjnych), jaką będzie płacić Omega 3My, wyniesie 1,23 złotych (netto) za metr kwadratowy. 
Szacowany przez GOS koszt inwestycji przy wejściu na plażę na Stogach, według danych na 2022 r., to ok. 13 milionów złotych.
 

TV

Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe. Pogoda nie zniechęciła