W Gdańsku działa wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji - jakie są zasady korzystania?

Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą korzystać z oferty wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, przy alei Generała Józefa Hallera 115. Wystarczy pisemne wskazanie lekarza lub fizjoterapeuty o konieczności używania konkretnego urządzenia.
11.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sprzęt rehabilitacyjny, taki jak kule, balkoniki, wózek inwalidzki ustawione w pomieszczeniu
Gdański MOPR zachęca, by korzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Interwencyjne wsparcie MOPR ukraińskich dzieci i młodzieży - wystarczy zadzwonić

Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, wypożyczalnię prowadzi Stowarzyszenie „Wspólnota Serc”. Punkt jest czynny: w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz.: 7.30 - 15.30 oraz w środy w godz.: 10.00 - 18.00. Co istotne, wypożyczająca/y wpłaca tylko kaucję za urządzenie. Jej wysokość zależy od wartości pobranego sprzętu. Kaucja jest zwracana klientom, gdy oddają urządzenia. To dobra forma pomocy zwłaszcza dla potrzebujących osób, których nie stać na zakup sprzętu.

Jednorazowo urządzenie można wypożyczyć na okres do sześciu miesięcy, jednak w sytuacjach tego wymagających, uzasadnionych, czas użytkowania może być wydłużony. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel.: 58 301 30 16 (czynny w godzinach pracy punktu).

Szeroka oferta wypożyczalni

Wsparcie sprzętowe przydaje się m.in. osobom, które uległy wypadkowi lub ich stan zdrowia nagle się pogorszył. Urządzenia do rehabilitacji są też potrzebne mieszkankom i mieszkańcom z niepełnosprawnościami, którzy chcą zwiększyć swoją aktywność społeczną oraz zawodową. Do dyspozycji osób potrzebujących są m.in. wózki inwalidzkie zwykłe i aktywne, zestawy pionizujące, balkoniki, kule inwalidzkie łokciowe i pachowe oraz ortezy. Można też wypożyczyć np. łóżko rehabilitacyjne elektryczne, gorsety, podnośniki kąpielowe czy koncentratory tlenowe przenośne i stacjonarne. Są również rowery i aparaty do masażu.

W 2023 roku z oferty punktu skorzystało ok. 350 osób. Wypożyczyły one sprzęt na podstawie pisemnego wskazania od lekarza lub fizjoterapeuty, o konieczności zastosowania.

Oprac. AO

Nabór do Gdańskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych rozpoczęty

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów