• Start
  • Wiadomości
  • Interwencyjne wsparcie MOPR ukraińskich dzieci i młodzieży w Gdańsku także w 2024 roku

Interwencyjne wsparcie MOPR ukraińskich dzieci i młodzieży - wystarczy zadzwonić

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku przypomina ukraińskim rodzicom przebywającym w mieście, że pod numerem telefonu: +48 797 136 216, uzyskają informację o bezpłatnej ofercie wsparcia dla ich dzieci. Sygnały przyjmowane są także od dzieci i nastolatków, potrzebujących pomocy. 
09.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy czworo dzieci siedzących przy żółtym stole i skupionych na pracy z papierem i kredkami. Każde dziecko jest zanurzone w swojej aktywności twórczej, rysując lub pisząc. W tle widzimy klasę szkolną z tablicą, globusem i regałami z różnymi materiałami edukacyjnymi.
Telefon interwencyjny dla rodziców dzieci ukraińskich jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.30
fot. pexels-artem-podrez

Wielowymiarowa pomoc

To informacyjne wsparcie uruchomił w ubiegłym roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR, przy pl. Ks. Gustkowicza 13, w Nowym Porcie. Działa ono także w 2024 r. 

Sukces usługi Wirtualny Administrator. Ukraińcy chętnie załatwiają online sprawy urzędowe

Wystarczy zadzwonić pod numer tel. +48 797 136 216 (czynny w dni powszednie, w godz. od 7.30 do 14.30), by m.in. uzyskać wiadomość o dostępnej w mieście pomocy np. psychologicznej, pedagogicznej, socjalnej, aktywizującej oraz integrującej społecznie, dla najmłodszych uchodźczyń i uchodźców.

To wsparcie jest dla dzieci, młodzieży, ale też rodziców, opiekunów z Ukrainy, którzy są w sytuacji nagłej, ekstremalnej, kryzysowej. Przeżywają np. problemy adaptacyjne, które ich przerastają. Nie radzą sobie w nowej rzeczywistości, poza Ukrainą. Zdarza się, że barierę w porozumieniu, odnalezieniu w grupie rówieśniczej i społeczności, stanowi np. słaba znajomość języka polskiego.

Nagroda "Malwy" dla opiekunów. Służą z pasją osobom starszym i z niepełnosprawnościami

- Pomocowy telefon obsługuje specjalistka, która udziela informacji w językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim. To istotne. Od razu likwidujemy bowiem barierę językową, która mogłaby utrudnić komunikację i udzielenie szybko adekwatnej pomocy dziecku, nastolatkowi czy na przykład rodzicowi w życiowym kryzysie. Wszystkim nam zależy, aby uchodźczynie i uchodźcy pod każdym względem czuli się w mieście bezpiecznie – mówi Anna Libiszewska, kierowniczka OIK MOPR w Nowym Porcie.

Ważna błyskawiczna reakcja

Zgłoszenia przyjmowane są też m.in. od nauczycieli, wychowawców szkolnych, pedagogów, mieszkanek i mieszkańców, którzy widzą potrzebę pomocy np. nastolatkowi. W razie konieczności specjalistka udzieli konsultacji, skieruje do odpowiedniej pomocowej instytucji lub organizacji pozarządowej w Gdańsku.

Rodzic, dziecko mogą też porozmawiać o swoich problemach z dyżurującymi w OIK psycholożkami z Ukrainy. Ta możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistkami jest niezwykle istotna zwłaszcza, gdy sprawa dotyczy np. przemocy domowej lub dyskryminacji społecznej. W takich sytuacjach trzeba przecież błyskawicznych reakcji i udzielenia skutecznego wsparcia.

oprac. RP

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska