• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku otwarto Konsulat Honorowy Sri Lanki. Jedyny w Polsce północnej

W Gdańsku otwarto Konsulat Honorowy Sri Lanki. Jedyny w Polsce północnej

Pozwoli zacieśnić kontakty biznesowe i współpracę gospodarczą, umożliwi wymiany studenckie i zareklamuje Gdańsk w Azji Południowej - to, w dużym skrócie, zadania Konsulatu Honorowego Sri Lanki. Nowo otwarta placówka jest obecnie jedyną tego typu aktywnie działającą w Polsce. Mieści się na Wyspie Spichrzów, przy ulicy Chmielnej 26. Uroczysta inauguracja działalności konsulatu odbyła się w piątek, 11 września.
( Publikacja: 13.09.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konsul honorowy Jacek Czauderna i ambasador Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki - JE Chandrasekara Atapattu Herath Mudiyanselage Wijeratne
Konsul honorowy Jacek Czauderna i ambasador Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki - JE Chandrasekara Atapattu Herath Mudiyanselage Wijeratne
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Sri Lanka to cieszące się popularnością wśród turystów, słynące z przepięknych krajobrazów państwo w Azji Południowej. Ludność tego kraju przekracza 20 milionów. Jego stolicą jest Sri Dźajawardanapura Kotte, a największym miastem Kolombo, liczące 647 tysięcy mieszkańców. I to właśnie ono uznawane jest na świecie za centrum biznesowe, mieszczą się tam także siedziby dyplomatów i urzędników państwowych. Pod koniec ubiegłego roku LOT uruchomił regularne bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa-Kolombo, aby współpraca biznesowa i gospodarcza pomiędzy Polską a Sri Lanką mogła się w pełni rozwinąć.

Teraz szczególnym zacieśnieniem współpracy z lankijskimi przyjaciółmi i partnerami biznesowymi będzie mógł pochwalić się Gdańsk i całe Pomorze, a także nasze sąsiednie województwo. W piątek, 11 września, w Dworze Artusa odbyła się oficjalna inauguracja działalności Konsulatu Honorowego Republiki Sri Lanki, którego siedziba otwarta została na Wyspie Spichrzów - przy ulicy Chmielnej 26. Na uroczystości obecni byli m.in. ambasador Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki - JE Chandrasekara Atapattu Herath Mudiyanselage Wijeratne i konsul honorowy Jacek Czauderna.

- Naszym celem jest jest zacieśnienie współpracy gospodarczej pomiędzy regionem Pomorza, Warmii i Mazur (konsulat honorowy w Gdańsku będzie miał w swojej jurysdykcji dwa województwa: pomorskie i warmińsko-mazurskie) a Sri Lanką. Przede wszystkim zależy nam na nawiązaniu kontaktów biznesowych i gospodarczych pomiędzy przedsiębiorcami lankijskimi i polskimi, z nastawieniem na region - mówi konsul honorowy Jacek Czauderna.

Jak zapowiada, kolejną ważną funkcją konsulatu obok wspierania kwestii gospodarczych, w tym działań obu krajów w zakresie handlu morskiego i usług portowych, będzie ożywienie wymiany studentów pomiędzy Kolombo a regionem Pomorza.

- Odbyliśmy już w tej sprawie spotkanie z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem i z wicemarszałkiem województwa pomorskiego Wiesławem Byczkowskim. Mamy ambitne plany, żeby przyjmować studentów ze Sri Lanki, żeby kształcili się w naszym regionie. To jeszcze nigdy w Polsce nie miało miejsca. Tym bardziej zależy nam na tym, żeby rozpocząć współpracę na tym polu - dodaje konsul.

Jacek Czauderna zdradza przy tym, że oba urzędy - wojewody i marszałka - takiej współpracy dały już zielone światło, oraz zaoferowały pełne wsparcie przy organizacji programów wymiany. Wszystko więc w rękach pomorskich uczelni i uczelni w Kolombo.

Do zadań konsulatu należeć będzie także rozbudowa współpracy w sferze kultury i organizacji wspólnych wydarzeń, takich jak targi czy konferencje. 19 października rozpocznie się kilkudniowe webinarium gospodarcze Trade Week Poland-Sri Lanka, organizowane przez rządową organizację Export Development Board w Kolombo, Ambasadę Sri Lanki w Warszawie oraz Konsulat Honorowy Sri Lanki w Gdańsku. Podczas wydarzenia prowadzone będą negocjacje business-to-business między przedsiębiorcami lankijskimi i polskimi.

Konsulat Honorowy Sri Lanki w Gdańsku jest obecnie jedyną tego typu placówką w Polsce. Formalnie funkcjonuje jeszcze konsulat w Gliwicach, ale nie jest on już aktywny operacyjnie. Gdańskie biuro konsularne jest pierwszym w regionie Polski północnej. W samej Polsce mieszka 300 zarejestrowanych obywateli Sri Lanki, w Gdańsku 25.