• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku nie ma zgody na przemoc. Jak Miasto wspiera ofiary przemocy domowej? 

W Gdańsku nie ma zgody na przemoc. Jak Miasto wspiera ofiary przemocy domowej? 

- Zmienia się świadomość społeczna dotycząca przemocy - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W Gdańsku są miejsca, w których przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę ofiary przemocy domowej znajdą schronie i wsparcie. We wtorek, 10 grudnia, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, przedstawiono założenia kolejnej edycji "Gdańskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej".
10.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa siedmiu kobiet pozujących na tle ścianki z herbem Gdańska i logo miasta, co podkreśla oficjalny charakter wydarzenia. Kobiety reprezentują różne instytucje i organizacje, zaangażowane w działania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Nz. Od lewej Marta Magott, radna klubu Wszystko dla Gdańska obok Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkom. Ewelina Szulczak z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Agnieszka Chomiuk, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Żaneta Geryk, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Praw Człowieka, Anna Libiszewska, kierowniczka CIK i Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Interwencyjne wsparcie MOPR ukraińskich dzieci i młodzieży - wystarczy zadzwonić

Jednym z fundamentów dobrego życia każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa, które wspierane jest także przez samorząd.  Dzień 10 grudnia na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, z tej okazji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbył się briefing prasowy, podczas którego przedstawiono założenia kolejnej edycji "Gdańskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej".

W briefingu wzięły udział: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Agnieszka Chomiuk - dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Żaneta Geryk - przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Praw Człowieka Rady Miasta Gdańska, Marta Magott - wiceprzewodnicząca tejże komisji oraz podkom. Ewelina Szulczak z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Aleksandra Dulkiewicz: - "W Gdańsku nie ma zgody na przemoc"

- W 2023 roku w ośrodku Interwencji Kryzysowej przeprowadziliśmy dziesięć tysięcy interwencji, postanowiliśmy też działać nie tylko z osobami, które są ofiarami przemocy, ale także z tymi, którzy się tej przemocy dopuszczają - podkreśliła prezydent Dulkiewicz. - W Gdańsku działa specjalny telefon dla osób, które mają problem z używaniem przemocy, jest też miejsce do którego można się zgłosić. Zmienia się świadomość społeczna, świadomość, że jako społeczeństwo nie powinniśmy zamykać oczu na to, co się dzieje za ścianą, w najbliższej okolicy. Są miejsca, do których można się zgłosić anonimowo, są telefony działające 24 godziny na dobę, po to żebyśmy się w naszym mieście czuli bezpiecznie, niezależnie od tego czy jesteśmy kobietą, mężczyzną, dzieckiem, osobą z niepełnosprawnością, obcokrajowcem.

Na zdjęciu znajduje się kobieta w żółtej marynarce, która przemawia podczas konferencji prasowej, otoczona mikrofonami różnych mediów, takich jak TVP3, TOK FM i TVN24. W tle widać osoby stojące na tle baneru z logo miasta Gdańsk, co wskazuje na oficjalny charakter wydarzenia.
Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Prezydent Gdańska dodała, że podczas najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbędzie się w czwartek, 12 grudnia 2024 roku, radni podejmą decyzję na temat przyjęcia kolejnego już „Gdańskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej”. Będzie to kontynuacja obecnego programu na kolejne pięć lat - 2025 - 2030. 

Powiedzieć sobie „STOP” - terapia dla osób stosujących przemoc wobec bliskich

Każda gmina i powiat w kraju są zobowiązane do opracowania programów, które wyznaczają kierunki działań pomocowych i systemowe rozwiązania na rzecz osób doświadczających agresji od bliskich. Kwestię reguluje artykuł 6 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, z 29 lipca 2005 roku. Aktualnie obowiązujący program w tym zakresie wygasa 31 grudnia 2024 roku.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Jak działa?

Bardzo ważną rolę spełnia Ośrodek Interwencji Kryzysowej (OIK) MOPR, przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. Placówka służy specjalistycznym, interwencyjnym, całodobowym wsparciem mieszkankom i mieszkańcom, którzy znaleźli się w sytuacji ekstremalnej, trudnej. Specjalistki i specjaliści OIK są do dyspozycji osób potrzebujących, pod numerem  tel.: 58 511 01 21. 

W 2023 roku w Ośrodku udzielono ponad 10 tys. konsultacji z zakresu interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy, w tym ponad 800 osobom poniżej 18 roku życia. Porady świadczone były bezpośrednio w placówce, telefonicznie i przez e-mail.

Wchodzi tzw. “ustawa Kamilka”. Od września dzieci w szkołach pod specjalną ochroną

W samym 2024 roku OIK zarejestrował 792 zgłoszenia dotyczące przemocy, w tym 521 przypadków dotyczących kobiet, 202 - w sprawie dzieci oraz 69 w sprawie mężczyzn. W 2024 roku pracownicy Ośrodka przeprowadzili 188 interwencji związanych z przemocą wobec dzieci oraz 77 w sytuacjach zagrożenia wystąpienia zdarzeń suicydalnych.

W sytuacjach tego wymagających, OIK udziela schronienia osobom doświadczający przemocy - w hostelu interwencyjnym. W 2023 roku skorzystało z tego wsparcia prawie 100 osób. Działanie Programu koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a w jego realizację włączony jest cały wachlarz instytucji, jednostek i organizacji. Są to m.in. w zależności od danej tematyki, niektóre wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku (WRS, WE, WGK), szkoły, przedszkola i poradnie psychologiczno-pedagogiczne, podmioty lecznicze, Miejska Poradnia Terapii Uzależnień w Gdańsku, Straż Miejska, Prokuratury, Sądy, Komenda Miejska Policji w Gdańsku czy organizacje pozarządowe.

Na zdjęciu widoczna jest kobieta, która wypowiada się podczas konferencji prasowej, stojąc przed mikrofonami kilku mediów, takich jak TVP3 i TOK FM. W tle znajdują się inne osoby oraz baner z logo miasta Gdańsk, co sugeruje oficjalny charakter wydarzenia.
Nz. Monika Chabior dodała, że przemoc jest trudna także dla tych, którzy ją stosują, dlatego w  Gdańsku prowadzone są działania korekcyjne dla sprawców
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Na przełomie października i listopada 2024 roku projekt Programu na lata 2025- 2030 został poddany społecznym konsultacjom - w ankiecie mieszkanki i mieszkańcy Gdańska oraz podmioty realizujące działania w zakresie zapobiegania przemocy domowej, mogli wyrazić swoje opinie i propozycje zmian w dokumencie.

Ochrona ofiar, działania korekcyjne dla sprawców przemocy 

- Przemoc jest zjawiskiem skomplikowanym i wymaga kompleksowego zaadresowania, dlatego współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, służbami, także sektorem publicznym i pozarządowym - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. - Nasz zespół interdyscyplinarny bardzo intensywnie pracuje, aby skutecznie odseparowywać sprawców od ofiar, prowadzimy te sprawy coraz skuteczniej, także dzięki zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, która zmieniła procedurę pracy z Niebieską Kartą. Chcemy też, żeby każdy wiedział, czym jest przemoc domowa i w jaki sposób się przed nią chronić, dlatego prowadzimy kampanię “Dom bez przemocy”.

Jak zatrzymać przemoc wobec dzieci? Rozmowa z twórcą Centrum Interwencji Kryzysowej

Monika Chabior dodała, że przemoc jest trudna także dla tych, którzy ją stosują, dlatego w Gdańsku prowadzone są działania korekcyjne dla sprawców. W latach 2021 - 2023 do Programu Korekcyjno-Edukacyjnego dla osób stosujących przemoc zgłosiły się 823 osoby, a 69 osób skorzystało z Programu Psychologiczno-Terapeutycznego; działania te będą kontynuowane do 2030 roku. 

W latach 2021- 2023 do Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdańsku wpłynęło ponad 2,5 tysiąca spraw dotyczących przemocy domowej, co pokazuje skalę problemu i znaczenie działań interwencyjnych.

- Myślę, że to bardzo ważne, żeby pomoc była stała, komplementarna, ale też oparta o bardzo dobrą współpracę służb miejskich, instytucji i organizacji pozarządowych, które też wiele wysiłku wkładają w to, żeby uzupełniać ofertę miejską - dodała Agnieszka Chomiuk, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - W Gdańsku działa także miejski system interwencji kryzysowej, który skupia ponad 30 podmiotów działających w tym obszarze. Oczywiście ważnym punktem na mapie Gdańska jest działający w ramach MOPR-u Ośrodek Interwencji Kryzysowej zapewniający wszechstronną pomoc.

Na zdjęciu widzimy funkcjonariuszkę policji w mundurze, przemawiającą podczas konferencji prasowej, otoczoną mikrofonami różnych mediów. W tle znajdują się inne osoby oraz logo miasta Gdańsk, podkreślające oficjalny charakter wydarzenia.
Nz. Ewelina Szulczak, podkomisarz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej w Gdańsku

- Gdańscy policjanci każdego dnia przyjmują zgłoszenia dotyczące przestępstwa znęcania się psychicznego bądź fizycznego. Są to sytuacje bardzo trudne. Niemniej robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo osobom doświadczającym przemocy. Zarówno Ośrodek Interwencji Kryzysowej, jak i MOPR służą wsparciem funkcjonariuszom - mówi Ewelina Szulczak, podkomisarz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Niebawem mieszkańcy Gdańska będą mogli także bezpłatnie korzystać z broszury, która powstała dzięki środkom Urzędu Miejskiego w Gdańsku i dowiedzieć się z niej wiele na temat przemocy domowej: gdzie się zgłosić, co robić, jak zadziałać i jak pomagać. Jako koordynator procedury Niebieskiej Karty i jako policjantka, w imieniu moim i moich kolegów i koleżanek, chciałabym podziękować za to, że możemy służyć w mieście, w którym rządzący nie zgadzają się na przemoc domową.

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie, mediacje, szkolenia

Jak przypomniała radna Żaneta Geryk, w Gdańsku działa 10 placówek prowadzących poradnictwo w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. To np. OIK, Centrum Pomocy Dzieciom, Centrum Praw Kobiet. W 2023 roku udzielono w nich porad łącznie ponad 730 osobom, liczba przeprowadzonych rozmów i interwencji to ponad 5,4 tysięcy. 

Doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem? Dzwoń do Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR

- W Gdańsku działa także nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie wraz z mediacją - dodała Żaneta Geryk. - Ze wsparcia specjalistów korzystają także osoby, rodziny z problemem przemocy domowej. Od 2020 roku w Gdańsku działa punkt specjalistyczny nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, doświadczających problemów przemocy. Łącznie w tych punktach udzielono w ubiegłym roku 40 porad z powodu przemocy. Panie, które dotyka problem przemocy domowej, znajdują też całodobowe schronienie i wsparcie w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. W 2023 roku z tej formy pomocy skorzystało 55 osób.

Radna Marta Magott podkreśliła, że ważne są także działania edukacyjne dla kadr w placówkach pomocowych. Istotne jest podnoszenie kompetencji i nabywanie umiejętności dotyczących stosowania form pomocy rodzinom doświadczającym problemu. Dodała, że skuteczne rozwiązywanie problemów zależy nie tylko od podmiotów, ale także od społeczności lokalnej, którą trzeba wciągać w działania na rzecz potrzebujących mieszkanek i mieszkańców.

Całodobowy telefon interwencyjny obsługiwany przez specjalistów OIK - 797 909 112 - dla osób doświadczających przemocy domowej i świadków zdarzeń. 

TV

Tłumy gdańszczan na 14. Orszaku Trzech Króli w Gdańsku