• Start
  • Wiadomości
  • Doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem? Dzwoń po pomoc

Doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem? Dzwoń do Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR

Jeśli doświadczasz przemocy od bliskich, sięgnij po wsparcie. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa Cię krzywdzić. Specjalistyczną, bezpłatną pomoc oferuje mieszkankom i mieszkańcom Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR, przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Gdańsku.
16.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Na zdjęciu widzimy zbliżenie na głowę dziewczynki, która zakrywa uszy i twarz dłonią. Ma blond włosy, skóra dziecka jest jasna, a na małym ramieniu widoczne są drobne ślady, które mogą być naturalnymi znakami na skórze lub lekkimi zadrapaniami.
Przemoc domowa jest problemem społecznym, który może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy status. Przybiera różne formy m.in. od psychicznej, fizycznej po ekonomiczną czy seksualną
fot. Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne

Dom bez przemocy. Zadzwoń jeśli doświadczasz lub widzisz przemoc 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku od kilku lat prowadzi kampanię pomocową, informacyjną i profilaktyczną pt. „Dom bez przemocy”. Jest ona adresowana do osób doświadczających agresji od bliskich oraz do świadków takich sytuacji. Wystarczy zadzwonić pod całodobowy numer tel.: 797 909 112 lub napisać na adres e-mail: mopr-wsparcie@gdansk.gda.pl, by otrzymać adekwatne wsparcie.

Pomaganie jest ich powołaniem i misją - MOPR uhonorował wyjątkowe osobowości

Pomocowe kontakty uruchomił Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR. Tylko od początku 2024 roku do połowy kwietnia br. specjalistki i specjaliści OIK odebrali ponad 160 zgłoszeń od osób doznających przemocy domowej lub od świadków takich zdarzeń. Potrzebującym udzielono różnych form wsparcia, adekwatnie do sytuacji. OIK oferuje pomoc także uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy przebywającym w mieście, którzy doświadczają społ. problemu. Dzwoniąc pod numer tel.: +48 508 293 279 (czynny pon. - sob., w godz. 8.00 - 20.00), otrzymają wsparcie w języku ukraińskim.

Poradnictwo psychologiczne, działania ratownicze

OIK MOPR m.in. prowadzi całodobowe, indywidualne poradnictwo psychologiczne w sytuacjach kryzysowych i doświadczania przemocy domowej. Podejmuje też interwencyjne działania ratownicze w miejscu pobytu potrzebującej osoby, zwłaszcza w kryzysie suicydalnym. W ekstremalnie trudnych sytuacjach, nieodpłatnie udziela czasowego schronienia m.in. osobom, rodzinom doznającym przemocy domowej. 

MOPR szuka chętnych do wsparcia młodych ludzi, którzy muszą się w życiu usamodzielnić

Specjalistki i specjaliści OIK informują o dostępnej ofercie pomocy w mieście. W razie konieczności, adekwatnie do sytuacji potrzebującego człowieka, udzielają mu interwencyjnego, wielowymiarowego wsparcia w życiowym kryzysie. Kierują osobę doświadczającą agresji od bliskich do instytucji bądź organizacji pozarządowych, które świadczą np. pomoc psychologiczną, prawną, terapeutyczną i socjalną.

Prowadzone pomocowe, profilaktyczne działania wpisują się w kampanię społeczną „Gdańsk Miastem Równości”. Więcej wiadomości o ofercie wsparcia dostępnych jest na stronie „Dom bez przemocy”, gdańskiego MOPR.

 opr. AK

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy