Transfery w zoo w 2023 r. Jakie zwierzęta do nas przybyły, a które wyjechały w świat?

Nowe zwierzęta w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym w 2023 r. to nie tylko efekt narodzin. Niektóre gatunki przybyły do Gdańska w ramach transferu z innymi ogrodami w Europie. W ten sposób do naszego zoo trafiła np. duża grupa ptaków, ryś euroazjatycki oraz jeleniowata barasinga bagienna. I na odwrót, z Gdańska w świat ruszył np. samiec żyrafy ugandyjskiej i koty pustynne.  
20.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy zbliżenie na śpiącego rysia. Zwierzę leży z zamkniętymi oczami, wygodnie ułożone z głową spoczywającą na przednich łapach. Sierść rysia ma charakterystyczne brązowo-szare zabarwienie z wyraźnymi ciemniejszymi plamami, co jest typowe dla tego gatunku. Uszy zwierzęcia mają charakterystyczne pędzelki na końcach, co jest jedną z cech wyróżniających rysie. Tło jest nieostre, co pozwala skupić całą uwagę na zwierzęciu
Samiczka rysia Lira mieszkała wcześniej we wiedeńskim zoo
mat. ZOO Gdańsk

Jakie są zasady transferu zwierząt?

Jak dochodzi do wymiany zwierząt między ogrodami zoologicznymi? Gdańskie zoo, podobnie jak inne tego typu placówki, jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA) z siedzibą w Amsterdamie. Organizacja prowadzi rejestr wszystkich gatunków w zrzeszonych w EAZA ogrodach. Jeśli któryś z nich ma sukces hodowlany, to może “nadwyżkę” danej populacji udostępnić innemu ogrodowi zoologicznemu. 
 
- Wymiana zwierząt między ogrodami zoologicznymi, które są członkami EAZA, umożliwia zachowanie bezpiecznej puli genów gatunków zagrożonych wyginięciem - tłumaczy Paweł Ciesielski z działu edukacji i marketingu ZOO Gdańsk. 
Transfer osobników jest bezpłatny. Zamawiający zwierzę ogród zoologiczny musi natomiast pokryć koszty jego transportu.
Na zdjęciu mamy kolejną grafikę z serii "TRANSFERY 2023 ZOO", tym razem z naciskiem na "PRZYJECHAŁY PTAKI". Grafika pokazuje różne gatunki ptaków, które zostały przetransferowane do zoo w 2023 roku
 
mat. ZOO Gdańsk
 
- Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, wśród nich kilka polskich. Im większy gatunek, tym wyższa cena jego przewiezienia. Najkosztowniejszy transport może sięgać nawet kilkunastu tysięcy euro - dodaje Paweł Ciesielski. 

Najciekawsze transfery do Gdańska 2023 r.

W minionym roku gdańskie zoo przywitało sporo ptaków, również nowych gatunków. Były to m.in. drzewice dwubarwne z Dvur Kralove (Czechy). 
Ponadto, do samca świstuna chilijskiego dołączyła samica, a do samic damy niebieskobrzuchej dokoptował samiec. 
 
Z Holandii przyjechała samica sępnika różowogłowego (zwana inaczej urubu) tworząc parę z “kawalerem” mieszkającym już w oliwskim zwierzyńcu.
Na grafice przedstawione są zdjęcia różnych gatunków zwierząt, które są częścią programu transferów zoo w 2023 roku. Tytuł "TRANSFERY 2023 ZOO" jest centralnie umieszczony, a pod nim znajduje się podział na kategorie: GADY, GRYZONIE, KOPYTNE, DRAPIEŻNE
 
mat. ZOO Gdańsk
 
Po dłuższej przerwie do Gdańska wróciły lorysy niebieskobrzuche oraz barwnice zwyczajne. Pierwsze przyjechały z Brna (Czechy), a drugie z Heidelbergu (Niemcy).
 
Z kolei do samca rysia dołączyła samiczka o imieniu Lira, która dotarła do Gdańska ze stolicy Austrii, Wiednia.
Poza tym, w Gdańsku nowy adres znalazła samica oryksa szablorogiego z Niemiec oraz samica ursona z Poznania.
 
Oprócz tego, w ramach transferów w 2023 r. w terrariach zoo w Oliwie pojawiły się również nowe gatunki – czakuele zwyczajne oraz waran błękitny.

Z Gdańska w podróż po całej Europie

W ub. roku gdańskie zoo też opuściło kilka gatunków. Były wśród nich koty pustynne. Jeden z nich trafił do Izraela, a pozostałe znalazły swój nowy dom w niemieckich ogrodach zoologicznych: w Wuppertalu i Osnabrück
Z oliwskim zwierzyńcem pożegnało się też kilka zwierząt kopytnych. Samica oryksa szablorogiego zamieszkała w Chorwacji, a  samiec sitatungi sawannowej pozostał w Polsce - został mieszkańcem krakowskiego zoo.
Na zdjęciu jest grafika przedstawiająca różne zwierzęta, które zostały przetransferowane w ramach programu zoo w roku 2023. W centrum znajduje się duży napis "TRANSFERY 2023 ZOO" oraz słowo "WYJECHAŁY" na pomarańczowym tle.
 
mat. ZOO Gdańsk
 
Bez dwóch zdań największym transferem minionego roku był wyjazd Gienka - samca żyrafy ugandyjskiej. Olbrzym zamieszkał w holenderskim zoo Beekse Bergen, gdzie czekała na niego spora grupa samic. Miejsce Gienka w tym roku zajmie samica - Sauda, która przyjedzie do nas z Budapesztu.
 
Gdańskie zoo opuścił także patas rudy udając się do Francji oraz samiec żurawia mandżurskiego, obrawszy kierunek Pairi Daiza (Belgia).
Z kolei ptaki – turaki fioletowe i szpak balijski - trafiły do ogrodu zoologicznego w Kownie na Litwie.

 

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”