Rewelacyjne informacje z zoo. Pierwsze narodziny kariamów czerwononogich

Po raz pierwszy w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (GOZ) doszło do narodzin kariamów czerwononogich. Na świat przyszły dwa pisklęta. W naturze ptaki te występują w Brazylii, Urugwaju i północnej Argentynie. Gdy są w niebezpieczeństwie potrafią uciekać bardzo szybko, osiągając prędkość ponad ok. 40 km/h. W oliwskim zwierzyńcu kariamy czerwononogie zajmują jedną z wolier obok kondorów.
18.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pisklę ptaka siedzące na ziemi
To pierwszy w historii gdańskiego zoo przychówek kariamów czerwononogich
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Jak zachowują się młode kariamy?

- Dorosłe osobniki dzięki charakterystycznym odgłosom bardzo łatwo można namierzyć nawet z odległych zakątków zoo. Młode jeszcze się chowają przed oczami zwiedzających, ale już stawiają pierwsze kroki. Nadal są podkarmiane przez rodziców - informuje w mediach społecznościowych GOZ. 

Gdzie żyją kariamy?

Kariama czerwononoga (łac. Cariama cristata, ang. Red-legged Seriema) na wolności żyje na łąkach w pobliżu rzek i strumieni w Brazylii, Urugwaju i północnej Argentynie.
Pisklę egzotycznego ptaka
Na wolności kariamy żyją w Brazylii, Urugwaju i północnej Argentynie
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Ptaki budują gniazdo na drzewie. Pisklęta opuszczają je w ciągu jednego miesiąca, a dorosłe upierzenie osiągają po kolejnych czterech miesiącach.

Jakie jest menu kariamów?

Kariama czerwononoga żywi się głównie stawonogami, larwami owadów, jaszczurkami, wężami i drobnymi kręgowcami.
Duży i mały egzotyczny ptak
Pisklę kariama czerwononogiego pod opieką rodzica
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Żeruje samotnie lub w małych grupach spacerując powoli i szukając zdobyczy w krzakach i trawach. Uśmierca jaszczurki, węże lub inną zdobycz uderzając nią o ziemię lub skałę. Jeśli ofiara jest zbyt duża, aby połknąć ją w całości, dzieli ją na mniejsze kawałki.
Pisklę egzotycznego ptaka
Młode kariamy jeszcze się chowają przed oczami zwiedzających
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Jak szybko biegają kariamy?

Zaniepokojony ptak próbuje się ukryć kładąc się na ziemi. Jeśli to nie pomoże decyduje się na ucieczkę. Gatunek jest zdolny do szybkiego biegu, ponad 40 km/h. Kariamy wznoszą się w powietrze dopiero wtedy, gdy drapieżnik nie rezygnuje z pościgu.

“Ja odchodzę, kondory zostają”. Michał Targowski benefisem żegna zoo WIDEO I ZDJĘCIA