Czas wielkiego wyklucia w gdańskim zoo. Na świat przyszło 15 pingwinów

Aż o 15 małych pingwinów powiększyło się stado tego gatunku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (GOZ). Wychowanie pisklęcia zajmuje około dwóch miesięcy. Na wolności zwierzę to zamieszkuje wybrzeża Afryki Południowej. Spotkać go można zwykle do 40 kilometrów od linii brzegu.
21.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać małego pingwina, siedzącego w gnieździe
Na razie małe pingwiny nie mają jeszcze charakterystycznych kontrastowych biało-czarnych fraków
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Jak liczne jest stado pingwinów?

- Jest 15 młodych z 9 par, a aktualnie grupa pingwinów w naszym zoo liczy ponad 80 osobników. Co roku rodzą się u nas zimową porą i w podobnych miesiącach pojawiają się na świecie w naturze - informuje Paweł Ciesielski, inspektor ds. edukacji GOZ. 

W gdańskim ZOO urodził się szympans. Mały Sam ma niespełna miesiąc

Ciekawostki o pingwinie

Pingwin przylądkowy (łac. Spheniscus demersus, ang. African Penguin) żywi się głównie rybami o długości 50-120 mm. W niektórych lokalizacjach głowonogi stanowią ważne źródło pożywienia.
 
Pierwsze próby lęgów występują u pingwinów 4-6-letnich. Pary łączą się na całe życie, a coroczne toki tych samych par tylko umacniają ich więź. Zaloty polegają na prezentacji wdzięków samca, ogłaszaniu powstania pary wspólnym trąbieniem, a następnie budowie gniazda. W zoo dla pingwinów przygotowane są budki lęgowe.

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

Gatunek rozmnaża się przez cały rok. Gniazdują w koloniach, czasem samotnie. Samice składają zazwyczaj dwa jaja, które następnie są wysiadywane przez oboje rodziców przez około 40 dni.
Na zdjęciu widać parę pingwinów, siedzącą w gnieździe z jajkiem. Są czarne z białym brzuchem i mają długi dziób
W czasie lęgów pingwinom wykształca się tak zwana plama lęgowa: na ich brzuchu pojawia się pofałdowany, mocno ukrwiony, nieopierzony obszar, który idealnie okrywa wysiadywane jajo i ogrzewa je
mat. Gdański Ogród Zoolgiczny
 
Warto wiedzieć, że każdy pingwin ma inny układ plam na wewnętrznej stronie skrzydeł oraz różne rozmieszczenie kropeczek na brzuchu.