
Inwestycję w zoo współfinansuje spółka komunalna InvestGDA, odpowiedzialna za ściąganie inwestycji do miasta
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
Jak budowany jest pawilon dla lemurów?
O postępie prac nad przyszłym domem dla lemurów GOZ pochwalił się w mediach społecznościowych.
- Tylko mrugnęliśmy i nagle spod ziemi wyłoniła się taka oto konstrukcja. Jeszcze 2 tygodnie temu był tylko fundament, a dzisiaj mamy cały szkielet. Całość współfinansowana jest przez InvestGDA - czytamy we wpisie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego na Facebooku.
Wykonawcą pawilonu lemurów jest Danmar Domy Drewniane, a o konstrukcję dachową zadbała ekipa EURO Wiązary. Prace rozpoczęły się na początku września.

Prace nad budową pawilonu dla lemurów ruszyły we wrześniu
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
Obiekt dla lemurów będzie miał 102 metry kwadratowe. Do postawienia konstrukcji wykorzystano kilkanaście potężnych elementów, z których stworzono ściany.
Kiedy zobaczymy lemury w zoo?
Budowa pawilonu dla lemurów zakończy się do końca tego roku. Obiekt wraz z wybiegiem dla zwierząt znajduje się obok tarasu nowej, całorocznej restauracji.
“Ja odchodzę, kondory zostają”. Michał Targowski benefisem żegna zoo WIDEO I ZDJĘCIA
Pierwsze biało-czarne lemury wari - samiec i samica - mają być sprowadzone do Gdańska z ogrodów zoologicznych w Wielkiej Brytanii na wiosnę 2024 r.
Podstawowe informacje o gatunku
Wari biało-czarne (łac. Varecia variegata) to gatunek endemiczny występujący wyłącznie we wschodniej części Madagaskaru, w pierwotnych lasach tej wyspy. To największy gatunek lemurowatych. Masa jego ciała waha się od 2,5 do 4,8 kilogramów, samice są większe od samców.

Pierwsze dwa osobniki wari zamieszkają w pawilonie na wiosnę 2024 r.
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. W ostatnich 20 latach populacja tego lemura zmniejszyła się o około 80 procent. Głównym zagrożeniem dla wari jest naturalny drapieżnik (jastrząb) oraz człowiek polujący dla skór i mięsa. Na wymieranie tego gatunku wpływa też nielegalna wycinka lasów i degradacja środowiska.
Lemury prowadzą nadrzewny tryb życia. Aktywne są głównie za dnia. Wari są świetnymi skoczkami - rekordziści skoczą nawet 8 metrów.
Zoo rozstrzygnęło konkurs na imię dla małej wielbłądzicy. Jak się będzie wabić?
Zwierzęta rodem z Madagaskaru są roślinożerne. Pełnią ważną rolę w ekosystemie, rozsiewając nasiona w środowisku naturalnym.
Samica w ciąży buduje nawet 15 różnych gniazd, w których odchowuje młode. Gniazda zmieniane są kilkukrotnie w ciągu doby. Po 6 tygodniach matce w odchowie pomagają inne osobniki ze stada, również ojciec.