• Start
  • Wiadomości
  • Zoo rozstrzygnęło konkurs na imię dla małej wielbłądzicy

Zoo rozstrzygnęło konkurs na imię dla małej wielbłądzicy. Jak się będzie wabić?

Mająca trzy tygodnie wielbłądzica dwugarbna otrzymała w niedzielę, 2 kwietnia, imię od miłośników oliwskiego zwierzyńca. W konkursie, zorganizowanym na Facebooku przez gdańskie zoo, najwięcej głosów na imię dla małej baktrianki zdobyła Karpatka. 
02.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pysk małego wielbłąda
Mała baktrianka głosami internautów otrzymała imię Karpatka
fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP.pl

Jakie imiona dla zwierzęcia trafiły do finału konkursu?

Konkurs na imię dla małej wielbłądzicy był dwuetapowy. Najpierw przez kilka dni internauci zgłaszali swoje dowolne propozycje, z których organizator zabawy Gdański Ogród Zoologiczny (GOZ) wybrał następnie we wtorek, 28 marca, trzy. Były to Radunia, Tereska i Karpatka. Z tych trzech imion najwięcej głosów uzyskała ta ostatnia.

Ile osób uczestniczyło w konkursie?

Zastępca dyrektora GOZ Emilia Salach mówi, że plebiscyty, w których fani gdańskiego zoo mogą wybrać imię dla zwierzaka zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. 

Już w tym roku w zoo zamieszkają lemury. Tego gatunku nie było do tej pory w oliwskim zwierzyńcu

- Bardzo lubimy mieć wpływ w tym zakresie i nie ma to znaczenia, czy konkurs dotyczy drapieżnego lwa, wielbłąda, czy pingwina. W zabawie, która wskazała imię dla naszej nowo narodzonej baktrianki wzięło udział dużo ponad 2 tysiące osób. Liczymy na osobiste odwiedziny maleńkiej, która radośnie hasa u boku dzielnej mamy - dodaje Emilia Salach. 
 
 
Mały wielbłąd o czarnej sierści siedzący na ziemi
W konkursie na imię dla baktrianki wzięło udział ponad 2 tysiące osób
fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP.pl

Ile wielbłądów żyje w zoo?

Wielbłądzica, która nie jest już bezimienna, przyszła na świat 18 marca. Jej rodzicami są Warszawka, która ma 17 lat i przebywa w oliwskim zwierzyńcu od 2008 r. oraz 5-letni Elvis z Francji mieszkający w zoo od 2018 r. 
 
W stadzie wielbłądów dwugarbnych (nazwa łac. Camelus bactrianus, ang. Baktrian camel - przyp. red.) w Gdańsku jest jeszcze samica z Krakowa

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

Miejskie zoo ma też 6 wielbłądów jednogarbnych (dromaderów). To 30-letnia samica z Egiptu, 5-letnia samica urodzona w Gdańsku, dwa samce w wieku 9 i 15 lat oraz dwie samice urodzone w oliwskiej placówce 10 miesięcy temu.

Co jada wielbłąd?

Wielbłąd dwugarbny żyje w Azji Środkowej na stepach, półpustyniach, pustyniach i terenach górzystych. 
 
Zdjęcie wielbłąda z napisem Mam na imię Karpatka
mat. Facebook/ Gdański Ogród Zoologiczny
Prowadzi dzienny tryb życia. Nocą śpi pod gołym niebem, a w ciągu dnia poszukuje jedzenia. Wielbłąd ma niezwykłą zdolność przetrwania długiego okresu bez wody. Kiedy pije, może wypić jednorazowo nawet do 120 litrów wody.
Wielbłąd jest roślinożerny. Dziko żyjące osobniki zjadają m.in. tamaryszek, dziki czosnek i halofity. W garbach gromadzone są zapasy substancji odżywczych w postaci tłuszczu, który może zostać powtórnie przekształcony w energię i wodę metaboliczną, niezbędną do życia w trudnych warunkach pustynnych.

Co to jest inochod?

Ciąża wielbłąda trwa od 12 do 14 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno młode, które pije mleko matki przez cały rok. Długość życia wynosi od 30 do 50 lat.

W gdańskim zoo przyszedł na świat pingwin albinos. WIDEO I ZDJĘCIA

Aby utrzymać wilgoć w ciele, wielbłąd niewiele się poci, a także ma bardzo skoncentrowany mocz. Dobrze znosi duże wahania temperatury. 
 
Specyficzny sposób poruszania się wielbłąda nazywany jest inochodem – nogi z jednej strony ciała przemieszczają się jednocześnie.