• Start
  • Wiadomości
  • Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

Narodziny pięciorga małych gepardów to wielki sukces hodowlany. W tym roku, poza gdańskim ogrodem, gepardy urodziły się tylko w jednym ogrodzie w Europie, w ZOO Stuttgart. Zwiedzający zobaczą je na żywo za kilka tygodni.
24.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańskie małe gepardy czują się dobrze
Gdańskie małe gepardy czują się dobrze. To cztery kotki i jeden kotek
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Gdańskie gepardy - 5 kociąt urodziło się we wrześniu

Poród nastąpił w nocy z 11 na 12 sierpnia 2022, na wybiegu urodziły się 4 samiczki i 1 samczyk. Młode otworzyły oczy po 7 dniach. Pierwsze ważenie wykonano w 9 dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas 0,7kg - 0,9kg. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1.45 - 1.65kg, a aktualnie wynosi 2.30 - 2.60kg. We wrześniu młode zostały również dwukrotnie odrobaczone.

24 września gdański ogród zoologiczny oficjalnie poinformował o nowym przychówku. Na konferencji prasowej obecna była prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, która pogratulowała pracownikom zoo ogromnego sukcesu hodowlanego.

- To duża radość. Po pierwsze dlatego, że gepardy są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, nie tylko z tego powodu, że miejsca, w których mogą bytować ulegają zmniejszeniu przez działalność człowieka, ale także niestety są przedmiotem nielegalnych polowań, a małe gepardy także przedmiotem nielegalnego handlu - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz relację wideo:


- Odchowanie gepardów jest szalenie trudne. Na wolności nieduży procent urodzonych kociąt dożywa wieku dojrzałego. On ma dużo cech, które są charakterystyczne dla psów. Jest zupełnie inna specyfika kojarzenia par. One się inaczej zachowują - wyjaśniał Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - To jest jedyny kot, który gdy zapragnie rozmnażań, to samce nie toczą ze sobą krwawych bojów o dominację, o względy samicy. To samica decyduje, z którym partnerem chce zajść w ciążę i mieć dzieci. Ale, żeby to było skuteczne potrzebny jest drugi partner, który ma też swoją rolę.

Samica - jak mówił słuchaczom dyrektor Michał Targowski - cudownym głosem, przypominającym śpiew ptaków, rżenie konia czy szczekanie psa wabi samca, kiedy gotowa jest na rozmnażanie.

- Do dzisiaj nie jesteśmy pewni, czy to ten pierwszy samiec był skuteczny, czy ten drugi, który pełnił rolę wspomagającą – powiedział dyrektor gdańskiego zoo.

Piękna Vega - matka małych gepardów (nz. jeszcze ciężarna) to samica ze Szwecji
Piękna Vega - matka małych gepardów (nz. jeszcze ciężarna) to samica ze Szwecji
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Matką kociąt jest Vega, niespełna 4-letnia samica, urodzona w szwedzkim zoo Borås. Do gdańskiego ogrodu przyjechała w czerwcu 2021 r.

Na ratunek psu. Wpadł do dziury po nielegalnym wydobyciu bursztynu 

Kwestia ojca jest nieco bardziej skomplikowana: kocięta z jednego miotu pochodzą od dwóch różnych samców. Ojcami są 7-letni bracia urodzeni w Rostocku, Akin i Thabo, którzy przyjechali do nas we wrześniu 2017 roku.

- To rzeczywiście dla nas wielkie święto, czekaliśmy na nie i pracowaliśmy bardzo długo. Chcę podkreślić, że jest wielka praca zbiorowa. - mówiła Beata Kuźniar, kierowniczka działu zwierząt drapieżnych w Gdański Ogrodzie Zoologicznym. - Cały czas byliśmy w kontakcie z koordynatorem gatunku. Byliśmy w kontakcie z rodzimymi ogrodami, z których pochodzą nasze zwierzęta.

Ojcowie gepardów to bracia Akin i Thabo z Niemiec
Ojcowie gepardów to bracia Akin i Thabo z Niemiec
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Opieka nad małymi gepardami

W pawilonie kocięta są poddawane naświetlaniu lampą UV dwa razy dziennie. W tym czasie matka Vega wychodzi na spacer na wybieg.

W wieku 8-9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Wtedy będą mogły zostać wypuszczone na okólnik. Szczepienia zostaną powtórzenie po 3 tygodniach i kolejnych 4 tygodniach.

Ze względu na wrażliwość młodych, nie będą one widoczne dla zwiedzających jeszcze przez kilka tygodni.

Pracownicy gdańskiego ZOO udokumentowali ich każdą chwilę od pierwszych spotkań rodziców do opieki nad maluchami.

Zobacz film udostępniony przez ZOO:

Ciekawostki o gepardach

Gepardy są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zagraża im: utrata i fragmentacja siedlisk, zmniejszenie naturalnej bazy pokarmowej, nielegalne polowania, handel skórami i żywymi młodymi gepardami. W Afryce i Azji zamieszkują otwarte tereny trawiaste, półpustynne, sawanny, suche lasy, środowiska górskie. W Iranie: tereny równinne i solniska.

Wspólne dzieciństwo gepardów. Zwiedzający zobaczą je na żywo za kilka tygodni
Wspólne dzieciństwo gdańskich gepardów. Zwiedzający zobaczą je na żywo za kilka tygodni
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Gepardy to najszybsze ssaki na świecie. W ciągu trzech sekund potrafią się rozpędzić do prawie 100 km/h, a najszybsze osiągnąć prędkość ponad 120 km/h! Pędzący gepard więcej czasu znajduje się w powietrzu niż dotyka ziemi. Ich długi ogon i pazury, które podczas biegu pozostają częściowo wysunięte zapewniają niespotykaną płynność ruchu i zdolność błyskawicznej zmiany kierunku biegu.

Naświetlaniu lampą UV
Naświetlaniu lampą UV
mat. Gdański Ogród Zoologiczny


To jedyne wielkie koty, które nie potrafią ryczeć. Umieją za to szczekać. Charakterystyczną cechą gepardów jest bardzo dobry wzrok.

oprac. MW

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów