W gdańskim ZOO urodził się szympans. Mały Sam ma niespełna miesiąc

Do bardzo udanych może zaliczyć końcówkę ubiegłego roku Gdański Ogród Zoologiczny. Niecały miesiąc temu na świat przyszło kolejne szympansiątko. Sam, bo tak ma na imię mała małpka, jest jeszcze na tyle mały, że bardzo kurczowo trzyma się matki.
03.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szympans
Mały Sam póki co uwielbia przytulać się do mamy 
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Sam ma dwie starsze siostry

Radosną wiadomością ZOO Gdańsk pochwaliło się we wtorek 3 stycznia na Facebooku.

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym duża radość. Na świat przyszedł mały szympans

Mały szympans otrzymał imię Sam. Można go zobaczyć na samym początku filmiku, kiedy tuli się do swojej mamy Lozany. Później widzimy już jego dwie starsze siostry, urodzone w czerwcu zeszłego roku, które coraz odważniej poznają świat.

ZOBACZ FILM Z GDAŃSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO Z MAŁYM SZYMPANSEM:

 

Szympans prawie jak człowiek

Szympans zwyczajny (łac. Pan troglodytes) żyje na wolności w centralnej i wschodniej Afryce. Występuje w tropikalnych lasach deszczowych, na obszarach leśnych sawanny oraz w lasach górskich.

Zwierzę żyje w grupach liczących od 25 do 35 osobników, składających się zarówno z samców jak i samic. Do komunikacji używa dźwięków, gestów i mimiki. Noce spędza na drzewach, w gniazdach, budowanych codziennie na nowo.

Szympans jest wszystkożerny. W skład jego diety wchodzą owoce, liście, nasiona, kwiaty, kora, miód, grzyby, jaja, owady oraz średnich rozmiarów ssaki. Używa narzędzi zrobionych z fragmentów roślin do wydobywania z gniazd pszczół, mrówek i termitów.

Odeszła szympansica Kasia. Mieszkanka gdańskiego zoo była najstarszą szympansicą wśród polskich ogrodów zoologicznych

Szympansy rozmnażają się przez cały rok. Okres ciąży trwa średnio 230 dni. Samica opiekuje się młodym do uzyskania przez niego samodzielności w wieku 4-5 lat.

DNA szympansów jest w 98 procentach takie samo jak DNA ludzi.

Szympansy są pod całkowitą ochroną we wszystkich krajach w których występują.