W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym duża radość. Na świat przyszedł mały szympans

Gdański Ogród Zoologicznym urodził się szympans. To wyjątkowy i ważne wydarzenie, bo te zwierzęta zagrożone są wyginięciem. Maluch na razie cały swój czas spędza z mamą Lolą.
10.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dumna i czuła Lola ze swoim dzieckiem
Dumna i czuła Lola ze swoim dzieckiem
źródło: Gdański Ogród Zoologiczny/Facebook

Urodziny szympansa w gdańskim zoo

9 czerwca gdańskie zoo na swoim profilu społecznościowym pochwaliło się urodzinami małego szympansa. Przyszedł od na świat kilka dni temu”:

Chcemy podzielić się z Wami naszym małym sekretem. 1 czerwca w Dzień Dziecka powitaliśmy na świecie nowego członka naszej szympansiej rodziny. To wyjątkowo ważne wydarzenie, ponieważ szympansy zwyczajne są zagrożone wyginięciem. Każdy nowy osobnik tego gatunku zwiększa szanse na przetrwanie naszych krewniaków. Gatunek ten jest objęty programem hodowlanym EEP (European Endangered Species Programme/Europejski Program Ochrony Zwierząt).

- czytamy we wpisie.

Pod informacją o narodzinach szympansa od razu pojawiło się mnóstwo komentarzy. Internauci gratulują mamie i opisują swoją radość i wzruszenie.

Lola jest bardzo czułą matką i nie rozstaje się z maluchem
Lola jest bardzo czułą matką i nie rozstaje się z maluchem
źródło: Gdański Ogród Zoologiczny/Facebook

Ciekawostki o szympansie

Szympans zwyczajny (Pan troglodytes) występuje na wolności w centralnej i wschodnia część Afryki. Mieszka w tropikalnych lasach deszczowych, na obszarach leśnych sawanny oraz w lasach górskich. Szympansy żyją w grupach (25-35 osobników). Potrafią się ze sobą komunikować za pomocą dźwięków, gestów i mimiki. Są to zwierzęta wszystkożerne. W skład ich diety wchodzą owoce, liście, nasiona, kwiaty, kora, miód, grzyby, jaja, owady, a także średnich rozmiarów ssaki. Używają narzędzi zrobionych z fragmentów roślin do wydobywania z gniazd pszczół, mrówek i termitów.

Pisklęta, podloty i młode zwierzaki: pomyśl, zanim zaczniesz ratować. PORADNIK

Co ciekawe, DNA szympansów jest w 98% takie samo jak DNA ludzi. Szympansy są pod całkowitą ochroną we wszystkich krajach w których występują. Ich zabijanie, chwytanie i handel żywymi zwierzętami lub fragmentami ich ciał jest nielegalny.

Jakie imię będzie nosić mały gdański szympans?

Szympansy rozmnażają się przez cały rok. Okres ciąży trwa ok. 8 tygodni. Samice opiekują się młodymi aż do uzyskania przez nich samodzielności, czyli aż osiągną wiek 4-5 lat. Mały szympans, który urodził się w Gdańsku cały swój czas spędza blisko swojej mamy. Pracownicy zoo opisują pierwsze chwile małego szympansa na świecie i zastrzegają, że na razie nie można określić jego płci.

Maluch ma dopiero tydzień, więc spędza czas głównie kurczowo trzymając się swojej mamy. Jego rodzicami są 35 letnia doświadczona Lola oraz 9 letni Sambor. Ciąża u szympansów trwa około 230 dni, a samica opiekuje się potomstwem do uzyskania przez nie samodzielności, czyli wieku 4-5 lat. Płeć młodego szympansa poznamy, gdy trochę podrośnie i będzie można go dokładniej obserwować.

- piszą pracownicy zoo.

Musimy więc trochę poczekać zanim poznamy imię małego szympansa. Pracownicy zoo w Oliwie informują, że wszystkie gdańskie szympansy można zobaczyć w ich pawilonie lub na ich wybiegu. Apelują też o zachowanie ciszy i spokoju, żeby nie stresować malucha.