• Start
  • Wiadomości
  • Tłumy na otwarciu kładki. Zobacz pierwsze reakcje [FOTOGALERIA]

Tłumy na otwarciu kładki. Zobacz pierwsze reakcje [FOTOGALERIA]

Ruchoma kładka nad Motławą otwarta. W pierwszym wspólnym spacerze uczestniczyły rzesze mieszkańców i turystów, którzy już pół godziny przed planowanym otwarciem pojawili się nad rzeką.
( Publikacja: 17.06.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tłumy spacerujących w pierwszych chwilach po uroczystym otwarciu kładki

Przęsło idzie w dół

Po godzinie 21-ej, kiedy słońce chowało się już za horyzont, opuszczone zostało przęsło kładki. Dokonali tego osobiście w sterowni prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Potem przeszli kładką wraz z mieszkańcami. 

Kto wymyślił kładkę?

Wcześniej, podczas krótkiej uroczystości otwarcia prezydent Adamowicz przypomniał pewne zdarzenie sprzed wielu lat, kiedy to odwiedził go w urzędzie dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej prof. Roman Perucki. To on pierwszy rzucił pomysł mostu, który połączyłby dwa brzegi Motławy na wysokości Filharmonii. Ożywiłoby to Ołowiankę i tę część miasta i ułatwiło dotarcie publiczności na koncerty. Sam prof. Perucki powiedział nam skromnie, że nie tylko chodziło mu o Filharmonię, ale przede wszystkim o mieszkańców.

Zobacz jak spacerowicze ocenili kładkę po pierwszym przejściu:

Dla przypomnienia, jak funkcjonować będzie kładka

Przeprawa w sezonie żeglugowym (od 1 kwietnia do 30 października) będzie możliwa o pełnych godzinach: od godz. 7 do godz. 24. W pozostałych godzinach, oraz poza sezonem, przęsło kładki będzie podnoszone na prośbę jednostki pływającej. Czas pozostawienia kładki otwartej dla żeglugi wyniesie od 10 do 30 minut. Dla Policji czy pracowników WOPR obiekt będzie otwierany na żądanie. Co ważne, ze względów bezpieczeństwa most nie będzie otwierany przy wietrze powyżej 16 m/s.

Dzień po otwarciu w niedzielę 18.06 też wiele osób przyszło na spacer po kładce. 

Zobacz fotogalerię: