Zapraszamy na wykład dr Dobromiły Rzyskiej-Laube, która opowie o zainteresowaniach kolekcjonerskich hrabiów Sierakowskich: o tym, kto zapoczątkował tworzenie zbiorów artystycznych i jak zmieniały się gusta kolejnych pokoleń. Przybliży także próby ocalenia kolekcji, jej losy w czasie wojny i w okresie powojennym oraz starania podejmowane w ostatnich latach w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, mające na celu scalenie zachowanych fragmentów zbioru.
(Nie)zapomniane: Sierakowscy - kolekcjonerzy sztuki. Czy w pałacu w Waplewie Wielkim ściany zdobiły dzieła Tycjana i Dürera?
Dr Dobromiła Rzyska-Laube jest doktorem nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce. Rozprawę doktorską pod tytułem: "Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze" obroniła w 2019 roku u prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej. Obecnie jest Kuratorem Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Informacje praktyczne:
- 31 marca 2026 (wtorek), godz. 18:00-19:00
- Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- wstęp wolny, nie obowiązują zapisy
(Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku to cykl wykładów, pokazów i spotkań poświęconych dziejom zbiorów muzeum, ich proweniencji oraz losom wojennym. W ramach programu prezentowane są badania nad historią kolekcji, procesami odzyskiwania dzieł sztuki i odkryciami dotyczącymi dawnych nabytków, często połączone z prezentacją obiektów na co dzień niedostępnych publiczności. Cykl stanowi część projektu badawczego Muzeum Narodowego w Gdańsku dotyczącego strat wojennych i historii instytucji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych