• Start
  • Wiadomości
  • The Dumplings, Bovska i inni. Weekendowe atrakcje - nie tylko na Jarmarku

The Dumplings, Bovska i inni. Muzyczne atrakcje w ten weekend - nie tylko na Jarmarku św. Dominika

Od piątku do niedzieli w Gdańsku na pewno nie będzie nudno. Do wyboru mamy liczne koncerty - w tym bezpłatne na dużej scenie plenerowej na Targu Węglowym, pokazy filmowe, spacery z przewodnikami, wystawy...
03.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
The Dumplings - ceniony polski duet muzyczny, wykonujący muzykę electropop będzie gwiazdą wieczoru na dużej scenie Targu Węglowego
The Dumplings - ceniony polski duet muzyczny, wykonujący muzykę electropop będzie gwiazdą wieczoru na dużej scenie Targu Węglowego
mat. prasowe

Melodyjny electropop w piątek, 3 sierpnia. Rozbrzmi na Targu Węglowym - z okazji 758. Jarmarku św. Dominika wystąpi zespół The Dumplings.

Muzyczny duet pochodzi z Zabrza. W swojej twórczości łączą dwie pozornie różne osobowości i odmienne style - Justyna Święs to fanka klasycznych brzmień i spokoju, Kuba Karaś lubi natomiast głęboki bas i samplowe eksperymenty. Od niedawna na koncertach zespół wspomagany jest także przez perkusistę, Wojciecha Kostrzewę.

Mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy: „No Bad Days” (2014) oraz „Sea You Later” (2015) i Fryderyka w kategorii Debiut 2014. Zagrali setki koncertów, m.in. podczas dużych festiwali w Polsce i na świecie, takich jak Off Festival, Open'er, Spring Break, Colours of Ostrava, Sziget Festival. Liverpool Sound City, The Great Escape w Brighton, Europavox we Francji i legendarny festiwal dla młodych zespołów - SXSW w Austin w Teksasie.

Koncert rozpocznie się o godz. 21. Wstęp wolny.

Bovska, właściwie Magda Grabowska-Wacławek - polska ilustratorka, wokalistka, autorka tekstów i piosenek, określana jednym z najważniejszych debiutów muzycznych
Bovska, właściwie Magda Grabowska-Wacławek - polska ilustratorka, wokalistka, autorka tekstów i piosenek, określana jednym z najważniejszych debiutów muzycznych
mat. prasowe

Dzień później scenę na Targu Węglowym przejmie Bovska - artystka niezależna, łamiąca stereotypy, bawiąca się słowem i konwencjami.

Choć Magda Grabowska-Wacławek - bo tak naprawdę nazywa się Bovska - zadebiutowała ledwo dwa lata temu, dziś wyznacza trendy. Jej pierwsza płyta została wyprzedana w dwa dni po premierze, jej utwory biją w internecie rekordy popularności (odtworzono je ponad 15 milionów razy), a jej wielki przebój zatytułowany „Kaktus” grany był w czołówce serialu TVN „Druga Szansa”.

Na swoim koncie ma nominację do nagrody MTV Europe Music Award 2016 w kategorii najlepszy polski wykonawca i dwukrotną nominację do nagrody Fryderyki: w kategorii fonograficzny debiut roku (2017) i w kategorii album roku elektronika (2018).

Była jedyną gwiazdą z Europy, która wystąpiła podczas festiwalu Shimokitazawa Sound Cruising w Tokio w 2017 roku.

Koncert rozpocznie się o godz. 21. Wstęp wolny.

Koncerty muzyki barokowej odbywają się w kameralnych wnętrzach Piwnicy Romańskiej
Koncerty muzyki barokowej odbywają się w kameralnych wnętrzach Piwnicy Romańskiej
mat. Fundacji Silva Rerum

Miłośnikom bardziej klasycznych brzmień przypominamy, że w Piwnicy Romańskiej (Gdańsk, plac Dominikański 1) trwa Festiwal EUROPA +/- 1700. To kameralne wydarzenie artystyczne skierowane do miłośników muzyki epoki baroku oraz ludzi ciekawych, jak taka muzyka zabrzmi na instrumentach historycznych lub ich kopiach, wykonana zgodnie z praktyką wykonawczą tamtych czasów.

Ideą festiwalu jest prezentacja dzieł wybitnych kompozytorów tworzących w XVII i XVIII wieku, ale także tych, których twórczość jest mało znana i rzadko prezentowana na europejskich scenach muzycznych, mimo że wzbogaca dziedzictwo kulturowe naszego kontynentu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod patronatem jednego z najwybitniejszych kompozytorów francuskich. François Couperina. W tym roku przypada 350 rocznica jego urodzin.

W sobotę, 4 sierpnia, pod hasłem „Klawesyn w dwóch odsłonach” usłyszymy twórczość kompozytorów włoskich i francuskich w wykonaniu Małgorzaty Skotnickiej i Maksyma Zajączkiewicza.

Koncert rozpocznie się o godz. 22. Bilety w cenie 10/20 zł (zniżki przysługują uczniom, studentom, emerytom oraz posiadaczom Karty do Kultury), do kupienia na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na koncert w Piwnicy Romańskiej, organizatorzy proszą o rezerwację miejsc: silva.rerum.pl@gmail.com.

Jedna z prac Anny Waligórskiej, którą można zobaczyć na wystawie
Jedna z prac Anny Waligórskiej, którą można zobaczyć na wystawie
mat. prasowe

W ten weekend wiele będzie się działo także w gdańskich galeriach. Klub Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) w sobotę, 4 sierpnia, zaprasza na wernisaż wystawy Anny Waligórskiej pt. „Małe prozy”.

- Moje obrazy łączą w sobie wiarę i zwątpienie w tradycyjne posłanie sztuki. Z jednej strony - dzięki realistycznej poetyce - są „przyswajalne” i „dobrze obecne”, z drugiej natomiast charakteryzuje je rodzaj zagmatwania, intelektualne zasupłanie, biorące swój początek w autorefleksji, w zastanowieniu nad możliwościami malarskiego przedstawienia - mówi artystka. - Celem mojego malarstwa nie jest osiągnięcie zgodności czy równoważności między obrazem a pierwowzorem. Nie chodzi mi ani o przezroczystą reprezentację, ani o substytucję rzeczywistości. Nie chcę naśladować, lecz przede wszystkim tworzyć sensy. Obraz jest oknem, które pozwala zajrzeć w głąb przedstawienia, a nie jedynie ślizgać się po powierzchni.

Anna Waligórska (ur. 1979 r. w Bydgoszczy) - w 2005 roku obroniła dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego. Oprócz malarstwa zajmuje się malarstwem ściennym i witrażem. Od 2007 r. pracuje na ASP na stanowisku asystenta pracowni malarstwa ściennego i witrażu. Swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest laureatką międzynarodowego konkursu na projekt wizualny dziewięciu przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - projekt został zrealizowany w 2015 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 4 sierpnia, o godz. 19. Wystawa potrwa do 2 września 2018 r. Wstęp wolny.

Od 2011 roku Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają po Zaspie i Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, z czasem do projektu dołączyły inne dzielnice, jak np. Dolne Miasto
Od 2011 roku Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają po Zaspie i Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, z czasem do projektu dołączyły inne dzielnice, jak np. Dolne Miasto
Fot. Bartosz Bańka

Piękna pogoda za oknem to także dobra okazja, by zwiedzić Gdańsk alternatywnie - odkryć nieznane zaułki gdańskich dzielnic, ich historię i fascynujące opowieści mieszkańców - Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.

- Zwykle oprowadzam po tzw. Oruńskim Rynku, który jest historycznym centrum Oruni. Później idziemy do Parku Oruńskiego. Jeżeli grupa jest w miarę sprawna i są dobre warunki atmosferyczne to podchodzimy pod zbiornik wodny Stara Orunia, skąd rozpościera się wspaniały widok na Gdańsk i Żuławy - zachęca Krzysztof Ostaszewski, Lokalny Przewodnik po Oruni.- Druga opcją jest przejście na drugą stronę torów kolejowych, gdzie omawiam dawny cmentarz oruński i docieramy aż pod Domek Grabarza i kończymy wycieczkę. Mówię o zabytkowych obiektach, niszczeniu wsi Orunia podczas konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych oraz niesamowitego, każdorazowego odbudowywania się po nich.

- W czasie wycieczki uczestnicy i uczestniczki zobaczą jak wygląda Raj, Niebo i Piekło, Uszy Dionizosa czy iluzja optyczna Drogi do Wieczności. Przed Pałacem Opatów będziemy podziwiać barokowy salon ogrodowy. Z parku przejdziemy na wzgórze Pachołek, gdzie na wytrwałych czeka nagroda w postaci pięknej panoramy Gdańska i Zatoki Gdańskiej - dodaje Katarzyna Tarnowska, Lokalna Przewodniczka po Oliwie.

Harmonogram spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek:

ZASPA

Spacery po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00. Start: pod Plamą GAK, ul. Pilotów 11.

BISKUPIA GÓRKA

Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy, start o godz. 17.30 spod Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów 2 oraz w soboty, start o godz. 12.00.

DOLNE MIASTO

Spacery po Dolnym Mieście odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, oraz niedziele o godz. 12.00. Start spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14.

NOWY PORT

Spacery w Nowym Porcie odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Start pod dawnym Morskim Domem Kultury przy ul. Marynarki Polskiej 15.

ORUNIA

Spacery po Oruni odbywają się we wtorki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Miejsce startu: Kawiarnia Kuźnia przy ul. Gościnnej 10.

OLIWA

Spacery po Oliwie odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o 12.00. Miejsce startu spacerów: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

HARMONOGRAM SPACERÓW PO STOCZNI GDAŃSKIEJ

Spacery po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej odbywają się w środy i piątki o godz. 17.00 i niedziele o godz. 12.00. Miejsce startu spacerów: Brama Historyczna nr 2. Plac Solidarności 1.

Zwiedzanie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy: kontakt@ikm.gda.pl.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!