• Start
  • Wiadomości
  • Szkoły przyjazne LGBTQ+. Weź udział w ankiecie, oceń swoją szkołę

Szkoły przyjazne LGBTQ+. Weź udział w ankiecie, oceń swoją szkołę

3 marca br. wystartowała kolejna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Program zainaugurowała Fundacja GrowSPACE wraz z ministrą ds. równości. Szkoły oceniać można na stronie maparownosci.pl. - Mogę sobie tylko wyobrażać, o ile więcej czasu, energii, poczucia wolności, wiary w siebie, czy spełnienia zyskałabym, gdyby ktoś kiedyś, na etapie szkolnym, powiedział mi, że bycie osobą LGBT jest całkowicie naturalne, a ja jestem akceptowana taką, jaką jestem - mówi Marta Magott, radna Miasta Gdańska.
06.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwójka uczniów w szkole przy tablicy z napisem Tęczowy piątek .
Tęczowy piątek w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Prowadzony przez Fundację GrowSPACE Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ powstał po to, aby ułatwić młodzieży wybór szkoły ponadpodstawowej, tak by była jak najbardziej bezpieczna, otwarta na różnorodność i tolerancyjna. Ranking pomaga też dyrekcji i kadrze nauczycielskiej poznać stosunek uczniów do placówki oraz podjąć działania, by szkoła była jeszcze bardziej równościowa.

W zeszłorocznym badaniu udział wzięło łącznie 20 tys. uczniów, nauczycieli i rodziców. Aż połowa głosów pochodziła spoza 10 największych miejscowości w Polsce. 

Tramwaj "9" jako znak solidarności z osobami LGBTQIA+

Oceń swoją szkołę

Głosowanie na stronie maparownosci.pl rozpoczęło się 3 marca.

- Ankieta umożliwia ocenę szkół pod kątem tolerancji, akceptacji i bezpieczeństwa oferowanego osobom uczniowskim. To największe tego typu badanie społeczne – informuje Fundacja GrowSPACE. - Dzięki odpowiedziom z całej Polski poznamy najbardziej otwarte na różnorodność szkoły w całym kraju. Wyniki zostaną przedstawione w formie Mapy Równości, obejmującej cały kraj i pokaże miejsca przyjazne młodzieży LGBTQ+. W tym roku szkoły, które wezmą udział w Rankingu będą premiowane w Rankingu Perspektyw.  

Głosować można do połowy kwietnia. Wynik ankiet przedstawione zostaną na przełomie maja i czerwca.

Aby zagłosować, należy:

  • Wybrać szkołę na mapie, można ją wyszukać po nazwie, miejscowości oraz adresie;
  • Kliknąć „oceń szkołę”, wówczas wyświetli się ankieta na temat stosunku szkoły do uczniów i uczennic LGBTQ+;
  • Wypełnić ankietę, co zajmie maksymalnie 7 minut;
  • Po odpowiedzi na wszystkie pytania – zatwierdzić odpowiedź.

Otwarta Szkoła

Hasłem tegorocznej edycji Rankingu jest „Otwarta Szkoła”.

- Szkoła często uważana jest za drugi dom. Zawsze to powtarzam i do tego się odnoszę, bo ten koncept wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy inicjatyw jak Ranking. Dzięki Rankingowi szkoły stają się bardziej bezpieczne i otwarte, a bez komfortu żadna osoba nie jest w stanie w pełni rozwijać potencjału edukacyjnego. Dlatego to takie ważne, by dbać o zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo młodych osób - mówi Nina Katka, koordynatorka województwa pomorskiego w fundacji GrowSPACE. 

Tęczowy Piątek w gdańskich szkołach

Na mapie Gdańska możemy znaleźć na razie tylko kilka szkół, które zostały ocenione w poprzednich edycjach przez wystarczającą liczbę głosujących. Są to:

  • III LO – szkoła przyjazna
  • I LO – szkoła przyjazna
  • Gdańskie Liceum Autonomiczne - szkoła przyjazna

Kilka innych szkół zostało do tej pory ocenionych przez zbyt małą liczbę uczestników ankiety, w której można uzyskać następujące oceny:

  • szkoła przyjazna i zaangażowana
  • szkoła przyjazna
  • szkoła umiarkowanie przyjazna
  • szkoła nieprzyjazna

- Mogę sobie tylko wyobrażać, o ile więcej czasu, energii, poczucia wolności, wiary w siebie, czy spełnienia zyskałabym, gdyby ktoś kiedyś, na etapie szkolnym, powiedział mi, że bycie osobą LGBT jest całkowicie naturalne, a ja jestem akceptowana taką, jaką jestem. I o tym właśnie jestem dla mnie ranking szkół przyjaznych osobom LGBT+ -mówi Marta Magott, radna Miasta Gdańska. - Jest zwróceniem uwagi na te miejsca, które na swoich sztandarach niosą wartości takie jak: szacunek, wolność, różnorodność, akceptacja, miłość do drugiego człowiek. Jest zwróceniem uwagi na przestrzenie bezpieczne, które poprzez postawę osób w nich pracujących udowadniają, że każda osoba, niezależnie od tego kim jest, może czuć się sobą i może rozwijać swoje wewnętrzne piękno.

Rozmowy Agnieszki Michajłow. Czy osoby LGBT dobrze czują się w Gdańsku?

Ranking został objęty Patronatem Honorowym m.in. przez Komisję Europejską (przedstawicielstwo w Polsce), Ministrę ds. Równości, Ministerstwo Edukacji, Rzeczniczkę Praw Dziecka, Prezydent Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

TV

2. Kongres Zdrowia Kobiet. Gdańszczanki badają piersi