• Start
  • Wiadomości
  • Do niedzieli tramwaj "9" jako znak solidarności z osobami LGBTQIA+

Tęczowa “dziewiątka”. Do niedzieli tramwaj jako znak solidarności z osobami LGBTQIA+

W piątek, 24 maja, na gdańskie tory wyjedzie wyjątkowy tramwaj. Wyjątkowy, bo jego sufit będą zdobić…kolory tęczy! Będzie kursował do niedzieli, 26 maja, na linii nr 9, relacji Strzyża - Stogi. Tęczowy tramwaj to inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, organizatora IX Trójmiejskiego Marszu Równości, który przejdzie ulicami Gdańska w sobotę, 25 maja.   
23.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pięć osób pozuje do zdjęcia we wnętrzu tramwaju
Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska z osobami działającymi w Tolerado, które wyszły z inicjatywą ozdobienia tramwaju tęczą. Pośrodku, w białej bluzce, stoi radna Marta Magott
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Tęcza niesie postulaty

Tramwaj będzie można spotkać od piątku rano do niedzieli, na linii nr 9. Data nieprzypadkowa, bowiem już po raz 9. Trójmiejski Marsz Równości ruszy ulicami Gdańska w sobotę, 25 maja, o godz. 16.00.

Jak co roku, postulatami Marszu są m.in.:

  • prawo do małżeństw jednopłciowych wraz z możliwością adopcji
  • refundowana tranzycja i godna opieka państwa dla osób transpłciowych i niebinarnych
  • ochrona przed nienawiścią motywowaną homofobią w każdej przestrzeni
  • prawo do swobodnego wyrażania swojej tożsamości i ekspresji i decydowania o swoim ciele

Chodzi o solidarność

- Podczas Trójmiejskich Dni Równości, które trwają teraz w Gdańsku na różne sposoby staramy się okazać naszą solidarność z osobami LGBTQIA+ i celebrować naszą różnorodność i wspólnotę w Gdańsku - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Jednym z nich jest tęczowy tramwaj, tęczowa dziewiątka, która będzie od piątku do niedzieli kursować między Strzyżą a Stogami.

- Cieszę się, że w tym roku razem z nami jest GAiT, który udostępnił nam tęczowy tramwaj na linii 9 - tak samo jak dziewiąty trójmiejski marsz równości - mówi Marta Magott, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT+ Tolerado i radna Miasta Gdańska. - Przy okazji takich akcji wszystkim tym dziesiątkom tysięcy osób LGBTQIA+, które mieszkają w Gdańsku, okazujemy szacunek i wsparcie, którego potrzebują na co dzień - dodaje Monika Chabior.

Widok sufitu tramwaju z naklejonymi tęczowymi pasami
Z przyczyn technicznych nie można było pokryć całego sufitu kolorami. Wymyślono więc, że tęczowe barwy będą znajdowały się na szerokich pasach, które naklejono po obu stronach sufitowego oświetlenia - na całej długości tramwaju
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Ważny pozytywny przekaz

Rzeczywistość się zmienia, jednak społeczności LGBTQIA+ wciąż nie mają większości podstawowych praw.

- Budowanie widzialności społeczności LGBTQIA+ było zawsze jednym z podstawowych zadań jakie przed nami stały - dodaje Magott. - W świecie, który jest w większości heteronormatywny, możliwość głośnego i śmiałego pokazania „jesteśmy tu” jest nieoceniona.

Jak podkreśla Marta Magott, osobom LGBTQIA+ wciąż nieprzychylna jest spora część społeczeństwa, a także klasy politycznej. 

Dlatego dużą wagę ma pozytywny przekaz, zachęcający do otwarcia się na różnorodność i równość, które nikomu niczego nie zabierają, a wręcz ubogacają społeczeństwo. 

- Stąd coroczne, radosne marsze równości, stąd kolejne działania edukacyjne i afirmacyjne - mówi Marta Magott. - Tym samym pokazujemy, że nasze Miasto jest otwarte, bezpieczne i dostępne dla każdej osoby!

TV

44. ZJAZD HANZY W GDAŃSKU