SP 87 w Sobieszewie ma już 60 lat. Zobacz, jak świętowała jubileusz i poznaj jej historię

Szkoła Podstawowa nr 87 ma swoją siedzibę w wyjątkowym miejscu - w pobliżu jest las, plaża i rezerwat przyrody Ptasi Raj. Placówka szkolna na Wyspie Sobieszewskiej jest jedną z "tysiąclatek", które powstały wówczas w całej Polsce. Przez kilkanaście ostatnich lat organizowała konkurs piosenki marynistycznej. SP 87 weszła w seniorski wiek. Kończy właśnie 60 lat. Obchody jubileuszu odbyły się w piątek, 17 listopada. W uroczystej gali uczestniczył Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
15.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę ludzi stojących przed budynkiem szkoły podstawowej nr 87 w Gdańsku. Budynek jest dwupiętrowy, z białymi ścianami i czerwonym dachem. Na parterze budynku znajduje się wejście z rampą dla niepełnosprawnych. Przed wejściem do budynku stoi flaga Polski. Ludzie na zdjęciu są ubrani w różny sposób, ale większość z nich ma na sobie stroje szkolne
SP 87 to jedyna szkoła podstawowa na Wyspie Sobieszewskiej
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Jakie były początki SP 87?

Fundatorem szkoły w Sobieszewie jako “Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego” była Centrala Rolniczej Spółdzielni Pracy „Samopomoc Chłopska”. Kamień węgielny pod budynek został wmurowany 7 listopada 1962 r. Szkoła przybrała imię Janka Krasickiego, młodzieżowego działacza ruchu komunistycznego. Placówka pozbyła się tego patrona na początku lat 90. ub. wieku. 
Warto pamiętać, że do 1973 r. szkoła wraz z Sobieszewem należała administracyjnie do gminy Pruszcz Gdański
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające tłum osób na otwarciu szkoły
Uroczystość otwarcia szkoły w Sobieszewie we wrześniu 1963 r.
mat. SP 87

Jakie zmiany zaszły w szkole w XXI wieku?

W latach 2000-2002 dokonano gruntownej modernizacji i rozbudowy placówki przy ul. Tęczowej 6. W 2004 r. powołano Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego Nr 1, w skład którego weszło Szkoła Podstawowa nr 87 i Przedszkole nr 61.

W rytmie disco i w czynie społecznym - powrót do przeszłości podczas 50 urodzin Szkoły Podstawowej nr 79

Od 2004 r. w jednej z sal przedszkola znajduje się Szkolny Oddział Przedszkolny dzieci 5 i 6-letnich tzw. "zerówka". Od 2006 r. w przedszkolu funkcjonują dwa oddziały przedszkolne dla dzieci 3 i 4-letnich oraz 4 i 5-letnich.
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające baletnice w szkole
Występ baletnic na Dzień Kobiet w 1964 r.
mat. SP 87
 
Od roku szkolnego 2017- 2018 powrócił oddział klasy VII, natomiast od roku 2018 - 2019 funkcjonuje także klasa VIII.

Na czym polega wyjątkowość SP 87?

- Nasza szkoła jest wyjątkowa, bo w niej żadne dziecko nie jest anonimowe. Pozwala to pomagać uczniom i nawiązywać z nimi bliskie relacje. Jesteśmy placówką małą, kameralną. Znamy nie tylko dzieci ale także, ich rodziców i dziadków, którzy często kończyli naszą szkołę - opowiada Elżbieta Głomska, dyrektorka ZKPiP Nr 1. 
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające dzieci szkolne w różnych przebraniach
Kolejne zdjęcie z kroniki szkolnej - kółko recytatorskie w przedstawieniu "Dominik i dwanaście królewien"
mat. SP 87
 

Ciekawostką jest to, że w SP 87 uczy obecnie czterech nauczycieli, którzy mieszkają na Wyspie Sobieszewskiej i są jej absolwentami.

Szkoła z Przymorza Wielkiego wkracza w dojrzały wiek. SP nr 44 ma już 50 lat

- Od wielu lat realizujemy naszą misję „Żyjemy w zgodzie ze środowiskiem. Umiemy żyć z innymi i dla innych”. Podejmujemy się licznych akcji ekologicznych np. Sprzątanie Świata. Uczymy dzieci dbałości o środowisko naturalne. Kształtujemy postawy prozdrowotne np. przez coroczną akcję „Wiem co jem” - tłumaczy Elżbieta Głomska. 
 
W SP 87 aktywnie działa także wolontariat. Zaangażowanie uczniów w tę sferę życia publicznego przyniosło wyróżnienia w akcjach miejskich np. w Termosferze.
Przemarsz dzieci szkolnych ubranych w galowe stroje ulicą miasta
Uroczysty przemarsz uczniów SP 87 ulicami Sobieszewa w 1995 r. z okazji 100-lecia wykonania Przekopu Wisły od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej
mat. SP 87
 
Szkoła Podstawowa 87 organizuje dla uczniów kilkanaście kół zainteresowań oraz zajęć dodatkowych m.in. Kreatywne prace plastyczne, Koło sportowe „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”, Robotyka i programowanie „Legorob” oraz Zajęcia kreatywne "Historia i herbata".

Zamierzenia i zadania na najbliższe lata

Dyrektorka SP 87 ma ambitne plany dotyczące przyszłości szkoły.  
- Byliśmy organizatorami piętnastu międzyszkolnych konkursów piosenki marynistycznej. Nasz projekt przerwała pandemia COVID-19. Mamy nadzieję, że jeszcze do niego wrócimy. Chcielibyśmy też nadać naszej szkole nowe imię, jesteśmy akurat w trakcie zbierania pomysłów - dodaje Elżbieta Głomska.
Zdjęcie w szkole, na którym widać uśmiechniętego mężczyznę w okularach stojącego obok uśmiechniętej kobiet, w tle ubrane na biało dzieci
W 2013 r. Szkoła Podstawowa nr 87 obchodziła jubileusz 50-lecia. Gościem uroczystej akademii był śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, po lewej: dyrektorka szkoły Elżbieta Głomska
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
Z bardziej przyziemnych spraw dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 87 marzy się też odnowienie budynków i poszerzenie zaplecza szkoły.
 
LISTA DYREKTORÓW SP 87: 
 
  • Wacław Grzanka (1963-1973)
  • Kazimiera Tuniewicz (1973-1986)
  • Zofia Nowak (1986-2010)
  • Elżbieta Głomska (od 2010 r. do teraz)

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W SP 87 Z OKAZJI 60. ROCZNICY POWSTANIA SZKOŁY: