• Start
  • Wiadomości
  • Święty Mikołaj przypłynął, iluminacje i choinka na Długim Targu rozświetlone

Święty Mikołaj przypłynął, iluminacje i choinka na Długim Targu rozświetlone. ZDJĘCIA i WIDEO

W poniedziałek, 5 grudnia, do Gdańska zawitał Święty Mikołaj. Około godz. 17.00 przypłynął do Długiego Pobrzeża na pokładzie żaglowca "Bonaventura", potem na Długim Targu wziął udział w oficjalnym zapaleniu 25 tysięcy lampek na 17-metrowej sztucznej choince. W mieście rozbłysły też inne iluminacje.
05.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Choinka na Długim Targu ma 17 metrów wysokości, świeci się na niej 25 tys. LED-owych lampek w kolorach bieli i złota
Choinka na Długim Targu ma 17 metrów wysokości, świeci się na niej 25 tys. LED-owych lampek w kolorach bieli i złota
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Iluminacje w Gdańsku - oszczędniej, ale nie mniej efektownie

Gdańska Choinka - ponad 30-letnia tradycja

- W tym roku będzie skromniej, ale równie efektownie. Gdańskie iluminacje należą do energooszczędnych i odpowiadają obecnym normom energetycznym - zapowiadała pod koniec listopada prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańska Choinka to wydarzenie, które od ponad 30 lat odbywa się zawsze 5 grudnia. Pierwsze drzewko ustawiono przy fontannie Neptuna w grudniu 1989 roku - była to pierwsza tego typu wydarzenie w Polsce.

Świąteczne drzewko w Gdańsku od kilku lat jest sztuczne, na Długim Targu pojawiło się - po ponad pięciu godzinach montażu - już w środę, 30 listopada. Ma 17 metrów wysokości.

Mikołaje na motocyklach przejechały przez Trójmiasto po raz dwudziesty

 

Święty Mikołaj wpłynął w okolice Długiego Pobrzeża na żaglowcu Bonawentura  ...
Święty Mikołaj wpłynął w okolice Długiego Pobrzeża na żaglowcu "Bonawentura" ...
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
... potem przesiadł się na łódkę
... potem przesiadł się na łódkę
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Święty Mikołaj przypłynął żaglowcem

W poniedziałek, 5 grudnia, około godz. 17.00 od strony Targu Rybnego na Motławie pojawił się ozdobiony lampkami i świetlnymi łańcuchami żaglowiec „Bonawentura”. Na jego pokładzie przypłynął Święty Mikołaj, który przesiadł się do łódki, potem ... samochodu, którym dojechał na scenę ustawioną na Długim Targu. Tutaj dostojnego gościa przywitał Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska.

Około godz. 18.00 oficjalnie na 17-metrowej choince rozbłysło 25 tysięcy energooszczędnych lampek ledowych świecących białym i złotym światłem. Na świątecznym drzewku zawisły także złote śnieżynki, złote, srebrne i zielone bombki a na czubku drzewa - gwiazda ledowa 3D. 

Choinki już świecą w dzielnicach Chełm, Osowa i Jasień

 

Święty Mikołaj na scenie w towarzystwie m.in. Piotra Grzelaka, zastępcy prezydent Gdańska
Święty Mikołaj na scenie w towarzystwie m.in. Piotra Grzelaka, zastępcy prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Choinka świeci na Wyspie Sobieszewskiej. W kolejce czekają następne w innych dzielnicach


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PRZYBYCIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA I CHOINKI NA DŁUGIM TARGU

 

Rozbłysły iluminacje w mieście

W poniedziałek, 5 grudnia, rozświetlone zostały także inne iluminacje. Nie zabrakło popularnej wśród fotografujących kurtyny świetlnej w Parku Oliwskim, świetlnego tramwaju na Moście Zielonym i wielu innych znanych już gdańszczanom ozdób,

Jedną z tegorocznych nowości iluminacyjnych jest świetlny samolot w Parku im. Jana Pawła II w dzielnicy Zaspa-Rozstaje. Znajdziecie go na skraju parku, od strony al. Rzeczpospolitej. Przypomina dawne samoloty dwupłatowe, ma wymiary 5,6 m / 4,4 m / 1,7 m. Na nim umieszczona została dodatkowo ozdobna choinka. Można do niego wsiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Sponsorem nietypowego samolotu jest gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy. 

 

Rozświetlony samolot stanął na terenie dawnego pasa startowego na Zaspie
Rozświetlony samolot stanął na terenie dawnego pasa startowego na Zaspie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Iluminacje przygotowane przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Tegoroczną nowością jest zimowa dekoracja napisu GDAŃSK, znajdującego się na Ołowiance. Napis, przy którym mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia, obsypany jest ledowymi śnieżynkami.

Tradycyjnie już udekorowane zostało Główne i Stare Miasto. Na Trakcie Królewskim - na ul. Długiej i Długim Targu - zamontowano trójwymiarowe dekoracje latarniowe, a między kamienicami rozwieszono świetlne przewieszki. Iluminowaną „szatę” otrzymał Termometr Fahrenheita. Świąteczne dekoracje pojawiły się na ul. Grobla - tutaj lampki rozświetlają Fontannę Czterech Kwartałów, jak również na Targu Węglowym, gdzie mieszkańców i turystów witają iluminowane gdańskie lwy oraz na Targu Drzewnym, gdzie ozdobione zostały latarnie i drzewa otaczające pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Iluminacji nie zabrakło w innych dzielnicach: w Oliwie na ul. Opata Rybińskiego, we Wrzeszczu na ul. Klonowej i w Parku Chirona w Osowej.

Iluminacje przygotowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie

Dekoracje pojawiły się w dziewięciu lokalizacjach. W Parku Kuźniczki we Wrzeszczu są świetlna altana, dobosz, dekoracje latarniowe i napis "Wesołych Świąt". Na Moście Zielonym, podobnie jak w poprzednich latach, pojawił się świetlny tramwaj, a na Moście Stągiewnym - iluminacja autobusu. W Parku Oliwskim nie zabrakło magicznej kurtyny świetlnej, żaglówek 3D i królewskiego pawia - także w formacie 3D. Świetlne dekoracje pojawiły się też w innych częściach parku.

W Parku Oruńskim oświetlona została tamtejsza altana, są też Łabędź 3D i iluminacja ogromnego prezentu. Przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście luneta i siedziska Heweliusza, a także bursztynowe bombki na latarniach w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. Na Skwerze Kobzdeja, na Głównym Mieście - iluminacje nawiązujące do dawnych mieszczan, czyli Dama, Chłopiec Gdański, Dworska Para i Gdańska Para. Trzy świetlne dźwigi, w tym jeden z prezentem, oraz kotwica pojawiły się na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie. 

Kilkanaście iluminacji świeci się po zmroku na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego, a więc na Targu Węglowym, ul. Tkackiej i Bogusławskiego. 

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów