Iluminacje miejskie w Gdańsku od 5 grudnia

Warto być dzisiaj na Długim Pobrzeżu, żeby powitać w Gdańsku św. Mikołaja, który przypłynie statkiem po Motławie (godz. 17) . Zapalenie miejskich iluminacji - w tym 17-metrowej choinki na Długim Targu - zaplanowano na godz. 18. Nie zabraknie popularnej wśród fotografujących kurtyny świetlnej w Parku Oliwskim, świetlnego tramwaju na Moście Zielonym i wielu innych znanych już gdańszczanom ozdób, ale będą też nowości - wśród nich m.in. samolot na Zaspie. Wszystko w ramach miejskiej akcji Odpalamy Święta.
05.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Iluminacje zaświecą się już 5 grudnia
Iluminacje zaświecą się już 5 grudnia
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdzie w Gdańska wysiądzie na brzeg św. Mikołaj

W poniedziałek, 5 grudnia o godz. 17.00 od strony Targu Rybnego na Motławie pojawi się ozdobiony lampkami i świetlnymi łańcuchami żaglowiec „Bonawentura”. Na jego pokładzie płynąć będzie Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość zacumuje przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów i około godz. 17.30 wyruszy w barwnym korowodzie z Mostu Stągiewnego na Długi Targ. 

Świąteczne drzewko już przy Neptunie. Światełka rozbłysną w poniedziałek, 5 grudnia

Św. Mikołaj przybywający do dzieci (i dorosłych) Motławą, to już gdańska tradycja. Zawsze oczekiwany i radośnie witany przez tłumy gdańszczanek, gdańszczan i turystów. Nz. przybycie św. Mikołaja 5 grudnia 2018 roku
Św. Mikołaj przybywający do dzieci (i dorosłych) Motławą, to już gdańska tradycja. Zawsze oczekiwany i radośnie witany przez tłumy gdańszczanek, gdańszczan i turystów. Nz. przybycie św. Mikołaja 5 grudnia 2018 roku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Miejska choinka - 25 tysięcy lampek na Długim Targu

Gdańska Choinka to wydarzenie, które od ponad 30 lat odbywa się zawsze 5 grudnia. W tym roku świąteczne drzewko na Długim Targu pojawiło się - po ponad pięciu godzinach montażu - w środę, 30 listopada. Ma 17 metrów wysokości, a rozświetlać go będzie 25 tys. LED-owych lampek w kolorach bieli i złota.

Uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18.00. 

"Choinkowa" gdańska tradycja ma już ponad 30 lat, pierwsze drzewko ustawiono przy fontannie Neptuna w grudniu 1989 roku - była to pierwsza tego typu impreza w Polsce.

Świetlny samolot na Zaspie

Jedną z tegorocznych nowości iluminacyjnych będzie świetlny samolot, który pojawi się w Parku im. Jana Pawła II w dzielnicy Zaspa-Rozstaje. Znajdziecie go na skraju parku, od strony al. Rzeczpospolitej. Będzie przypominał dawne samoloty jednopłatowe. Jego wymiary wyniosą 5,6m/4,4 m/1,7 m. Na nim umieszczona zostanie dodatkowo ozdobna choinka. Będzie można do niego wsiąść i zrobić - zapewne oryginalne - pamiątkowe zdjęcia.

Sponsorem nietypowego samolotu jest gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy. Nieprzypadkowo pojawi się w tym roku, w tym miejscu. W przyszłym roku minie bowiem 50 lat, kiedy to podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska z Zaspy do Rębiechowa. Port lotniczy w Rębiechowie został otwarty w maju 1974 r.

Iluminacja przedstawiająca samolot, o tych samych wymiarach, pojawi się również w jednym z terminali portu lotniczego.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty

Dekoracja świetlna w nagrodę za frekwencję w Budżecie Obywatelskim

W tym roku, zachęcając do jak najliczniejszego głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Gdańsk zaoferowało dzielnicy, która odnotuje najwyższą frekwencję głosujących mieszkańców, nagrodę w postaci iluminacji świątecznej. Zwycięską dzielnicą okazała się Wyspa Sobieszewska, w której odnotowano frekwencję na poziomie 21,09 proc. Ustalono już, że nowa iluminacja zostanie oficjalnie przekazana i rozświetlona w Świbnie podczas uroczystego zapalenia światełek na dzielnicowej choince. Odbędzie się to 10 grudnia, o godz. 16, na placu przy skrzyżowaniu ulic Boguckiego i Świbnieńskiej, w sąsiedztwie przeprawy promowej.

W tym roku, poza portem lotniczym, za iluminacje świąteczne w różnych rejonach Gdańska, odpowiadać będzie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie.

 

Świetlny dźwig z prezentem, który w poprzednich latach można było oglądać przy Moście Zielonym, w tym roku pojawi się na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie
Świetlny dźwig z prezentem, który w poprzednich latach można było oglądać przy Moście Zielonym, w tym roku pojawi się na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Jakie iluminacje przygotuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni?

Tegoroczną nowością będzie zimowa dekoracja napisu GDAŃSK, znajdującego się na Ołowiance. Napis, przy którym mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia, obsypany będzie ledowymi śnieżynkami.

Tradycyjnie już udekorowane zostanie Główne i Stare Miasto. Na Trakcie Królewskim - na ul. Długiej i Długim Targu - zamontowane zostaną trójwymiarowe dekoracje latarniowe, a między kamienicami rozwieszone świetlne przewieszki. Iluminowaną „szatę” otrzyma również Termometr Fahrenheita. Świąteczne dekoracje pojawią się na ul. Grobla - tutaj lampki rozświetlą Fontannę Czterech Kwartałów, jak również na Targu Węglowym, gdzie mieszkańców i turystów witać będą iluminowane gdańskie lwy oraz na Targu Drzewnym. Tam ozdobione zostaną zarówno latarnie, jak i drzewa otaczające pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Iluminacji nie zabraknie także w innych dzielnicach Gdańska. Dekoracje pojawią się m.in. w Oliwie na ul. Opata Rybińskiego, we Wrzeszczu na ul. Klonowej i w Parku Chirona w Osowej.

Orszak św. Łucji odwiedził Gdańsk zapowiadając święta

Jakie iluminacje przygotowały Międzynarodowe Targi Gdańskie?

Dekoracje pojawią się w dziewięciu lokalizacjach. I tak, w Parku Kuźniczki we Wrzeszczu, zaplanowano m.in. świetlną altanę, dobosza, dekoracje latarniowe i napis "Wesołych Świąt". Na Moście Zielonym, podobnie jak w poprzednich latach, pojawi się świetlny tramwaj, a na Moście Stągiewnym - iluminacja autobusu. W Parku Oliwskim nie zabraknie magicznej kurtyny świetlnej, a także żaglówek 3D i królewskiego pawia - także w formacie 3D. Świetlne dekoracje pojawią się też w innych częściach parku.

W Parku im. Jana Pawła II na Zaspie pojawi się, wspomniany już, samolot, a także inne, mniejsze dekoracje, ale także związane z motywem samolotów. W Parku Oruńskim oświetlona zostanie tamtejsza altana, będzie też Łabędź 3D i iluminacja ogromnego prezentu. Przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście zaplanowano ustawienie lunety i siedziska Heweliusza, a także bursztynowe bombki na latarniach w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Bursztynu. Natomiast na Skwerze Kobzdeja, na Głównym Mieście, staną iluminacje nawiązujące do dawnych mieszczan. Będzie więc Dama, Chłopiec Gdański, Dworska Para i Gdańska Para. Do tego na tamtejszej pergoli zawieszona zostanie girlanda. Iluminacje pojawią się też na promenadzie prowadzącej do mola w Brzeźnie. Będą to trzy dźwigi, w tym jeden z prezentem, oraz kotwica.

Warto też przypomnieć, że kilkanaście iluminacji już świeci się po zmroku na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego, a więc na Targu Węglowym, ul. Tkackiej i Bogusławskiego.

 

W tym roku pojawią się charakterystyczne iluminacje znane gdańszczanom z poprzednich lat. Ale nie zabraknie też tegorocznych nowości
W tym roku pojawią się charakterystyczne iluminacje znane gdańszczanom z poprzednich lat. Ale nie zabraknie też tegorocznych nowości
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W tym roku oszczędniej

Ze względu na oszczędności, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zrezygnował w tym roku ze świetlnych ozdób na ul. Piwnej oraz na ul. Wajdeloty.

- Mniej będzie też iluminacji na słupach trakcji tramwajowej. Ich liczbę ograniczyliśmy z 92 do 27 kompletów iluminacji. Zrezygnowaliśmy również z planowanego zakupu nowych elementów - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ. - Montowane w tym roku elementy iluminacji są energooszczędne i odpowiadają obecnym normom energetycznym. Ponadto na bieżąco kontrolować będziemy pobieraną przez nich energię elektryczną -dodaje.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele MTG, podkreślając, że część kosztów za oświetlenie pokryją sponsorzy.

Międzynarodowe Targi Gdańskie również unieważniły ogłoszone postępowanie przetargowe na dostawę i montaż nowych elementów iluminacji.

- Instalacje, które są montowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie w dużej mierze dotyczą Jarmarku Bożonarodzeniowego. To ważne dla mieszkańców wydarzenie ma charakter komercyjny, w związku z czym nie generuje kosztów, które obciążają miejski budżet. Środki na pokrycie kosztów iluminacji, w większości, pochodzą od sponsorów - zaznacza Marek Krzemiński, rzecznik MTG.

Jarmark Bożonarodzeniowy tradycyjnie rozbłysnął świątecznymi lampkami - śnieżynkowymi bramami oraz świetlnym niebem na ul. Bogusławskiego. Na Targu Węglowym stanęła Leśna Altana, a na ul. Tkackiej - fotopunkty ze skrzydłami anioła w dwóch rozmiarach. Przy Katowni stanęły z kolei śnieżne sanie.

We wszystkich tych iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują one 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku pobierają 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona 1 lodówka. Jeden wieczór z iluminacjami na jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.

Od kilku dni w wybranych lokalizacjach montowane są sztuczne, choć urokliwe świąteczne drzewka dzielnicowe
Od kilku dni w wybranych lokalizacjach montowane są sztuczne, choć urokliwe świąteczne drzewka dzielnicowe
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kiedy zapalone zostaną lampki na choinkach dzielnicowych?

Poza iluminacjami, w gdańskich dzielnicach pojawią się także świąteczne drzewka, które uroczyście będą oświetlane już od 3-4 grudnia. W większości wydarzeń uczestniczyć będą, poza mieszkańcami i radnymi dzielnic, także radni miejscy i władze Gdańska. 

W tym roku 14 dzielnicowych choinek ozdobi Gdańsk. Gdzie i kiedy? 

Szczegółowy harmonogram zapalania choinek w poszczególnych dzielnicach:

3 grudnia

 • Chełm, plac przy ul. Styp-Rekowskiego, godz. 11
 • Osowa, Park Chirona, godz. 17.00
 • Jasień, ul. Damroki 2, godz. 18.30

4 grudnia

 • Sobieszewo, przy naturalnej choince, ul. Turystyczna 3, godz. 16.00

5 grudnia

 • Zaspa Rozstaje, Park Jana Pawła II, godz. 19

6 grudnia

 • Śródmieście, ul. Biskupia 4, godz. 17
 • Letnica, u zbiegu ulic Starowiejskiej i Uczniowskiej, godz. 18.30

7 grudnia

 • Nowy Port, Plac Wolności, godz. 16.30
 • Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska - przy ul. Człuchowskiej, godz. 18.30

8 grudnia

 • Śródmieście, skrzyżowanie ulic Toruńskiej i Wróbla, godz. 17.00
 • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, skwer u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.30

9 grudnia

 • Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00

10 grudnia

 • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16
 • Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16
 • Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę