• Start
  • Wiadomości
  • Miejska choinka już przy Neptunie. Uroczyście rozbłyśnie w poniedziałek, 5 grudnia

Świąteczne drzewko już przy Neptunie. Światełka rozbłysną w poniedziałek, 5 grudnia

Po ponad pięciu godzinach montażu, w środę, 30 listopada, na Długim Targu stanęła największa w mieście choinka. Świąteczne drzewko ma 17 metrów wysokości, a rozświetlać go będzie 25 tys. LED-owych lampek w kolorach bieli i złota. "Choinkowa" gdańska tradycja ma już ponad 30 lat, pierwsze drzewko ustawiono przy fontannie Neptuna w grudniu 1989 roku.
30.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Miejska choinka już stoi przy Fontannie Neptuna. Zostanie rozświetlona, tradycyjnie, 5 grudnia
Miejska choinka już stoi przy Fontannie Neptuna. Zostanie rozświetlona, tradycyjnie, 5 grudnia
Fot.Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Montaż sztucznej choinki na Długim Targu

W Gdańsku od kilku lat ustawiana jest sztuczna choinka, aby nie trzeba było wycinać w lesie naturalnego świerku. Na Długi Targ przyjechała z magazynu, w którym czeka cały rok na grudniowy, świąteczny czas. W tym roku jej elementy pojawiły się w pobliżu fontanny Neptuna w środowy poranek, po godz. 9. Ustawianiem i montowaniem jej części zajęli się specjaliści z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Prace zakończyły się po godz. 14.

Iluminacje miejskie w Gdańsku rozbłysną 5 grudnia

Na choince zawisły złote śnieżynki, złote, srebrne i zielone bombki, a na czubku drzewa znalazła się gwiazda LED-owa 3D.

Na odpalenie wszystkich lampek i gwiazdy mieszkańcy muszą jednak poczekać do poniedziałku, 5 grudnia, kiedy to do Gdańska przypłynie św. Mikołaj i oficjalnie rozświetli choinkę.

Zobacz film z montażu choinki na Długim Targu

Co będzie się działo 5 grudnia w Gdańsku?

Na Motławie od strony Targu Rybnego, około godz. 17, pojawi się ozdobiony lampkami i świetlnymi łańcuchami żaglowiec „Bonawentura”. Na jego pokładzie płynąć będzie Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość zacumuje przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów i około godz. 17.30 wyruszy w barwnym korowodzie z mostu Stągiewnego na Długi Targ, aby tam, w obecności prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, uroczyście odpalić światełka na największej gdańskiej choince.

Wydarzeniu towarzyszyć będą występy artystyczne Teatru GAK i Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz koncert zespołu Taraban i kwartetu jazzowego.

W tym roku 14 dzielnicowych choinek ozdobi Gdańsk. Gdzie i kiedy? Zobacz harmonogram

Gdańska Choinka to wydarzenie, które odbywa się od ponad 30 lat. Przy fontannie Neptuna ustawiane jest zawsze drzewko udekorowane lampkami, bombkami i innymi gwiazdkowymi ozdobami. Pierwsze ustawienie choinki na Długim Targu przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie na niej świeczek odbyło się w grudniu 1989 roku - była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. W tym roku uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18.00.

ZOBACZ JAK PRZEBIEGAŁY PRACE MONTAŻOWE MIEJSKIEJ CHOINKI, KTÓRE WYKONANO 30 LISTOPADA

 

TV

W Gdańsku tkają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska