• Start
  • Wiadomości
  • Świąteczna choinka już na Długim Targu. Najwyższa w mieście, z 25 tysiącami ledowych lampek 

Świąteczna choinka już na Długim Targu. Najwyższa w mieście, z 25 tysiącami ledowych lampek 

Wysoka na 17 metrów choinka jest sztuczna, aby nie trzeba było wycinać w lesie naturalnego świerku. Na Długi Targ przyjechała z magazynu, w którym czeka cały rok na grudniowy świąteczny czas. W środę, 1 grudnia 2021 roku można było zobaczyć montaż bożonarodzeniowego drzewka.
01.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragmenty gdańskich kamienic, zielona choinka
Świąteczna choinka już na Długim Targu. Na odpalenie wszystkich lampek i gwiazdy mieszkańcy muszą poczekać do niedzieli 5 grudnia, kiedy do Gdańska przypłynie Mikołaj i oficjalnie rozświetli choinkę. 
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Choinka jest sztuczna, złożona z kilku elementów. Jeszcze kilka lat temu w pobliżu fontanny Neptuna, gdzie zwykle staje gdańska choinka, stał naturalny świerk wybrany przez leśników w pomorskich lasach. Jednak przed pięcioma laty prezydent Paweł Adamowicz pod wpływem nalegań ekologów zdecydował o rezygnacji z naturalnego drzewa. W jego miejsce co roku stawiana jest ta sama sztuczna choinka.

 

 

Na tegorocznym bożonarodzeniowym drzewku podobnie jak w poprzednich latach zabłyśnie 25 tysięcy energooszczędnych lampek ledowych świecących białym światłem, lampkami zostaną też owinięte gałęzie sztucznego drzewka. Zawisną złote śnieżynki, złote, srebrne i zielone bombki, na czubku drzewa znajdzie się gwiazda ledowa 3D. 

 

 

Fragment starej kamiennicy, meżczyźni w roboczych strojach, fragment dźwigu, sztuczny korzeń drzewka w częściach, sztuczne, zielone gałęzie drzewka
Sztuczna choinka na Długi Targ przyjechała z magazynu, w którym czeka cały rok na grudniowy świąteczny czas. W środę, 1 grudnia 2021 roku można było zobaczyć montaż bożonarodzeniowego drzewka.
Fot. Dominik Paszlinski/gdansk.pl

 

Na odpalenie wszystkich lampek i gwiazdy mieszkańcy muszą poczekać do niedzieli 5 grudnia, kiedy to do Gdańska przypłynie Mikołaj i oficjalnie rozświetli choinkę. 

 

 

Choinki pojawią się też w różnych dzielnicach Gdańska, w tym roku w 11 lokalizacjach, światełkami zabłysną 6 grudnia. W tym roku dojdą kolejne lokalizacje wskazane przez mieszkańców: na Zaspie Rozstajach, Osowie i Letnicy. 

 TV

W zoo zamieszkały dwa lemury