• Start
  • Wiadomości
  • Miliony dla UCK na sprzęt medyczny i wyposażenie laboratorium

Miliony dla UCK na sprzęt medyczny i wyposażenie laboratorium

Sześć milionów otrzymało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z Ministerstwa Zdrowia na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia laboratorium niezbędnego w opiece nad pacjentami zakażonymi COVID-19 oraz innymi chorobami zakaźnymi.
07.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Postacie w kombinezonach medycznych trzymają w ręku próbówki
Z dofinansowania skorzysta również Laboratorium Hematologii z Pracownią Diagnostyki Molekularnej COVID-19, będące w trakcie rozbudowy. W nowej siedzibie powierzchnia laboratorium będzie ponad 3-krotnie większa i stworzone zostaną w jej obrębie dwie osobne pracownie, co znacznie zwiększy potencjał w zakresie diagnostyki COVID-19.
Fot. Sylwia Mierzewska UCK

- Obecnie odczuwalne jest pewne rozprężenie związane z pandemią. Jednak wirus nie zniknął, wciąż istnieje, powodując u niektórych pacjentów ciężkie, czasem nieodwracalne komplikacje zdrowotne - powiedział Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. - Jako szpital wysokospecjalistyczny musimy być przygotowani, by takim chorym, często z poważnymi chorobami współistniejącymi, pomóc. To zadanie znacząco ułatwi dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia 

Półtora miliona złotych rocznie z budżetu miasta na wsparcie gdańskich szpitali

Za pieniądze z ministerstwa zakupiony zostanie aparat RTG, o wartości prawie 4 mln zł, przeznaczony do badań naczyniowych w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej I Kliniki Kardiologii. Pracownia ta wykonuje unikalne w skali województwa zabiegi ratujące zdrowie i życie pacjentom w ciężkim stanie z przyczyn sercowo-naczyniowych (zawał serca, zatorowość płucna). Dzięki dofinansowaniu Uniwersyteckie Centrum Kliniczne uzyska możliwość zapewnienia pełnej dostępności tego typu leczenia również dla pacjentów z podejrzeniem lub z już stwierdzonym zakażeniem COVID-19. Sprzęt ten będzie także udostępniany zespołowi radiologii interwencyjnej UCK i  wykorzystywany w trombektomii mechanicznej. UCK jest jedyną placówką w  województwie, w której realizowany jest program całodobowego interwencyjnego leczenia udarów mózgu.

 

Trzech mężczyzn w średnim wieku trzyma planszę z napisem 6 milionów
Symboliczny czek na 6 milionów złotych wręczył osobiście minister Adam Niedzielski (pierwszy z lewej). Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia laboratorium niezbędnego w opiece nad pacjentami zakażonymi COVID-19 oraz innymi chorobami zakaźnymi.
Fot. Sylwia Mierzewska UCK

 

Kliniki Chirurgii i  Urologii Dzieci i Młodzieży otrzyma ramię C do aparatu RTG oraz USG z głowicami śródoperacyjnymi o łącznej wartości 1 mln złotych. Chirurgia dziecięca w UCK, jako jedyny ośrodek w województwie pomorskim, zajmuje się wysokospecjalistycznymi operacjami dzieci m.in. chorych onkologicznie, także tych zakażonych COVID-19. Warto dodać, że rentgenowskie ramię C jest stosowane do zakładania wkłuć centralnych u pacjentów z COVID-19 o ciężkim przebiegu lub z ciężką postacią  wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci po przechorowaniu COVID-19, tzw. PIMS (pediatric inflammatory multisystem syndrome).

Nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej działa przy w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika

Z dofinansowania skorzysta również Laboratorium Hematologii z Pracownią Diagnostyki Molekularnej COVID-19, będące w trakcie rozbudowy. W nowej siedzibie powierzchnia laboratorium będzie ponad 3-krotnie większa i stworzone zostaną w jej obrębie dwie osobne pracownie, co znacznie zwiększy potencjał w zakresie diagnostyki COVID-19. Powstające pracownie mają spełniać wyższe niż obecnie standardy bezpieczeństwa biologicznego, konieczne jest zatem wyposażenie ich w specjalistyczny sprzęt.