• Start
  • Wiadomości
  • Nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej działa przy w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika

Nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej działa przy w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika

W czwartek, 7 kwietnia 2022 roku po ponad dwóch latach od wmurowania kamienia węgielnego uroczyście otwarto budynek Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Nowy czterokondygnacyjny gmach znajduje się przy Nowych Ogrodach 1-6 w miejscu po dawnych Zakładach Zaopatrzenia Ortopedycznego.
06.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Sprzęt medyczny
Budowa i wyposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej, które powstało przy Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku Ponad kosztowało 39 mln zł. Znalazły się tu m.in. w tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, RTG, USG i kardiomonitory
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Przeszedłeś COVID-19? Zbadaj się w ramach metropolitalnego Programu Profilaktyki Cukrzycy

Ten gdański szpital nie posiadał do tej pory własnego Zakładu Diagnostyki Obrazowej, tego rodzaju usługi świadczyły na jego rzecz podmioty zewnętrzne. Przedsięwzięcie obejmowało rozbiórkę ówczesnych budynków, budowę nowego czterokondygnacyjnego nowoczesnego budynku Diagnostyki Obrazowej i pełne jego wyposażenie. Główne wejście do budynku prowadzi od strony ul. Nowe Ogrody. Zaplanowano również wyjście ewakuacyjne z budynku od strony ul. Pohulanki.

Takie położenie nowego budynku umożliwia dobre skomunikowanie z główną częścią szpitala, w tym SOR-em, blokami operacyjnymi i pozostałymi oddziałami. Zakład pracuje w systemie całodobowym przez siedem dni w tygodniu wykonując badania dla pacjentów przychodzących na badania z zewnątrz i pacjentów szpitala.

Dzięki utworzeniu Zakładu Diagnostyki Obrazowej przy Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku poprawi się dostępność i jakość badań obrazowych, zwiększy komfort pacjentów w trakcie leczenia. Nowoczesny sprzęt będzie służył pacjentom przed postawieniem diagnozy, przy ustalaniu procesu terapeutycznego, przy kontroli postępów leczenia, a także do badań profilaktycznych.

Na parterze Centrum zaprojektowano podział na dwie strefy dostępu: ogólnodostępną (z przedsionkiem, klatką schodową, windami szpitalnymi, węzłem sanitarnym, rejestracją obsługującą zabiegi i poczekalnią dla pacjentów) i strefę dostępną dla pacjentów (z pomieszczeniami przeznaczonymi na diagnostykę, rezonans magnetyczny ze sterownią i pomieszczeniem technicznym, pomieszczenie przygotowywania pacjentów, pomieszczenie poczekalni dla pacjentów przed badaniem).

Nowczesny, dwupiętrowy budynek przy ulicy
Dzięki utworzeniu Zakładu Diagnostyki Obrazowej przy Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku poprawi się dostępność i jakość badań obrazowych, zwiększy komfort pacjentów w trakcie leczenia
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

MOPR. Wspierajmy dzieci i kobiety z Ukrainy - wciąż potrzebują pomocy

Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia związane z diagnostyką obrazową. W części budynku od strony ul. Pohulanki umieszczone zostały dwie pracownie RTG ze wspólną sterownią, pracownia RTG 3D, pracownia tomografu komputerowego wraz ze sterownią i pom. technicznym, pokojem przygotowania pacjentów oraz pomieszczenia gospodarcze, personelu i inne. Znalazła się tu również rejestracja RTG. W części budynku od strony ul. Nowe Ogrody zaplanowano pokoje planowania leczenia za pomocą urządzenia Gamma Knife, poczekalnię dla pacjentów i dwa gabinety USG. Zakupiono też wyposażenie medyczne dla diagnostyki obrazowej: aparaty  USG, aparat RTG kostno-płucny, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, aparat RTG typu telekomando oraz aparaty RTG FDR NANO DR-XD.

Oficjalne otwarcie nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej
Oficjalne otwarcie nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Podstawowe dane liczbowe obiektu:

  • powierzchnia użytkowa 2185,71 m2   
  • wysokość budynku 17,75 m
  • liczba kondygnacji 4

Finansowanie zakupu wyposażenia medycznego odbyło się m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 - 2020 „Poprawa dostępności do wysokiej, jakości specjalistycznych usług zdrowotnych celem leczenia chorób cywilizacyjnych dla mieszkańców Pomorza poprzez rozbudowę Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku” i na podstawie decyzji podjętej przez Zarząd Województwa Pomorskiego dotyczącej kolejnego wsparcia podmiotów leczniczych w środki niezbędne do skutecznej walki z COVID-19.

Samorząd Województwa Pomorskiego jako podmiot odpowiedzialny za koordynację polityki zdrowotnej w regionie, wyraził wolę wsparcia podmiotów leczniczych z terenu województwa pomorskiego. W związku z powyższym w roku 2019 podpisano umowę o przekazanie środków publicznych w ramach dotacji na kwotę 2 500 000 zł, w ramach której częściowo sfinansowano roboty budowlane. W roku 2021 SWP przekazał w ramach pomocy finansowej z Gminy Miasta Gdańska  środki  w wysokości 1 200 000 zł na dofinasowanie zakupu rezonansu magnetycznego.

Okres realizacji: 2019 - 2022

Wartość całkowita inwestycji: 39 479 891 zł, w tym:

Roboty budowlane: 23 572 161,83 zł

Wyposażenie medyczne wraz z wyposażeniem oraz niezbędnymi pracami budowlanymi: 15 907 729,17 zł 

 

TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?