• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsze od ośmiu lat spotkanie gdańskich kombatantów z ministrem

Spotkanie kombatantów z ministrem, czyli domowy chleb, aparaty słuchowe i nowe święta

To było pierwsze od ponad ośmiu lat spotkanie szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ze środowiskami kombatanckimi w Gdańsku. - Za poprzedniego rządu nikt nie chciał się z nami spotkać - podkreślali kombatanci i ich przedstawiciele. A spraw, którymi ich zdaniem należy się zająć, jest sporo. To m.in. kwestia podwyższenia podstawy renty inwalidy wojennego/ wojskowego, kwestia dofinansowania zakupu aparatów słuchowych, ale też ustanowienia nowych świąt narodowych.
24.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mężczyzna w średnim wieku, w ciemnej marynarce mówi do mikrofonu, przed nim siedzi kilku starszych mężczyzn, widać na zdjęciu ich rozmazane głowy
24 maja, w Centrum Dolna Brama, odbyło się spotkanie szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Lecha Parella z gdańskimi środowiskami kombatanckimi
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przywitanie po polsku, czyli chlebem i… masłem

Spotkanie zorganizowano w piątek, 24 maja, w Centrum Dolna Brama, które mieści się na Dolnym Mieście w Gdańsku. Lokalizacja nieprzypadkowa, gdyż działa tu Centrum Kombatanta i Edukacji Patriotycznej. Na miejscu zjawili się więc przedstawiciele kilkunastu organizacji kombatanckich działających w naszym mieście. 

Szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, od trzech miesięcy, jest gdańszczanin Lech Parell. Na “Dolną Bramę” dotarł wraz z delegacją z Urzędu:  Wojciechem Lesiakiem, dyrektorem Gabinetu Szefa Urzędu, Katarzyną Kwiatkowską, dyrektor Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji oraz płk Arturem Frączkiem, dyrektorem Departamentu Uroczystości. 

Ze środowiskiem kombatanckim postanowił przywitać się… po staropolsku. Przyniósł ze sobą dwa bochenki chleba, które sam upiekł. Uczestnikom spotkania bardzo to pieczywo smakowało.

na zdjęciu na pierwszym planie srebrny plater na którym leży pokrojony chleb, patrzy na niego troje starszych osób, które siedzą przy stole
Na spotkanie ze środowiskiem kombatantów minister Lech Parell przyjechał z wypiekanym przez niego chlebem
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Spotkanie robocze, bardzo merytoryczne

W czasach poprzedniego rządu, a więc przez ponad osiem lat, nikt z tego Urzędu nie chciał się spotykać, i rozmawiać, z kombatantami - podkreślano to kilkukrotnie podczas piątkowego spotkania. A miało ono charakter roboczy. Nie podjęto żadnych konkretnych decyzji. Była to natomiast okazja, by przedstawić szefowi UKiOR postulaty, problemy i pomysły kombatantów oraz osób związanych ze środowiskiem kombatanckim. 

Większość zgłaszanych spraw dotyczyła finansów. Kombatanci to osoby starsze, nierzadko bardzo schorowane, ze skromnymi emeryturami bądź rentami. Wielu z nich wymaga specjalistycznej stałej opieki. Okazuje się, że jedną z najczęstszych spraw, z jaką zgłaszają się do tego urzędu, jest dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych. Przyznał to zresztą minister Parell.

W piątek środowiska kombatanckie usłyszały, że budżet Urzędu na ten rok na dofinansowanie właśnie tych aparatów już się wyczerpał. Mimo to zachęcano, by składać wnioski na takie wsparcie już na przyszły rok. Można też starać się o dofinansowanie do innego sprzętu medycznego, m.in. wózków inwalidzkich.

Gdańsk wśród najlepszych w rankingu Perły Samorządu

na zdjęciu duża biała sala, w której ustawiono kilka stołów w kształcie litery u, siedzi przy nim około dwudziestu starszych osób
Spotkanie odbyło się w gmachu, w którym działa Centrum Kombatanta i Edukacji Patriotycznej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podwyższenie renty inwalidzkiej, opłaty dla opiekunów

W trakcie spotkania z przedstawicielami Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Związek Inwalidów Wojennych RP zaapelował o podwyższenie podstawy wymiaru renty inwalidy wojennego/ wojskowego i osób uprawnionych po inwalidach. Zaproponował też zrównanie uprawnień inwalidów wojskowych ze służby zasadniczej z inwalidami wojennymi w dostępie do darmowych leków. 

Przedstawiciele Urzędu zwracali uwagę, że nie zajmują się inwalidami wojskowymi, to obszar pracy Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgłoszony wniosek dotyczył głównie inwalidów wojskowych. Obiecano jednak, że sprawa zostanie przeanalizowana także przez ten urząd.

Związek Solidarności Polskich Kombatantów i Osób Represjonowanych poprosił m.in. o uregulowanie sposobu opłaty dla opiekunów niepełnosprawnych kombatantów. Dyskutowano przy okazji o innych formach profesjonalnej opieki nad kombatantami. Tę kwestię przedstawiciele Urzędu obiecali dokładnie przeanalizować. 

Nowa wystawa w Muzeum Gdańska - o Wrzeszczu czasów PRL

Natomiast Związek Sybiraków dopytywał o to, dlaczego dodatek kombatancki jest zróżnicowany i jego wysokość zależy od okresu represji. Inny jest dla osób z lat 1939 - 1957, a inny dla osób represjonowanych w latach 80.

- To bardzo skomplikowana sprawa. Wiele z tych świadczeń było ustanawianych w bardzo różnych okresach, i w związku z tym nie mamy tu do czynienia z jednolitym prawem. Na przestrzeni lat różnie interpretował tę sytuację ZUS. W różnych okresach były też przyznawane renty specjalne, choćby w ubiegłym roku kilka tysięcy rent specjalnych przyznał weteranom premier Morawiecki. Celem tego było właśnie zrównanie, mniej więcej, ich sytuacji z sytuacją działaczy opozycji antykomunistycznej. Ale to sprawia, że tylko pewna grupa jest objęta tym świadczeniem - tłumaczył minister Lech Parell, dodając, że są dążenia do tego, aby te świadczenia faktycznie wyrównywać wszystkim kombatantom. 

Zobacz więcej zdjęć ze spotkania środowisk kombatanckich z ministrem Lechem Parellem

Nowe święta narodowe?

Podczas spotkania padła też propozycja ustanowienia nowych świąt narodowych: 

  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej - 14 lutego. Zaproponowana data jest związana z rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, wydanym właśnie 14 lutego 1942 roku, o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową,
  • Dzień Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego - 27 września.

- Bardzo podoba mi się ten pomysł. Poprzemy ten wniosek - zapewnił minister Lech Parell.

Spotkanie z gdańskim środowiskiem kombatanckim trwało ponad dwie godziny. Jego inicjatorem był Wojciech Rakowski, prezes zarządu fundacji “Kotwica i Gryf” Koła Wrzeszcz Żołnierzy AK.

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.