Gdańsk na podium wśród najlepszych dużych miast Polski w rankingu Perły Samorządu

W czwartek, 23 maja po raz dwunasty ogłoszono ranking Perły Samorządu, organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną. Gdańsk ponownie okazał się jednym z najlepszych, zajmując trzecie miejsce w kategorii gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców. Gala stanowiła zwieńczenie dwudniowego Kongresu Perły Samorządu, który tradycyjnie odbył się w Gdyni, z udziałem liderów samorządowych, ekspertów, przedstawicieli rządu i organizacji pozarządowych, a także ludzi mediów z całego kraju.
24.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w okularach prezentuje dyplom rankingu Perły Samorządu 2024
Wyróżnienie odebrał Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych
fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Czołówka dużych miast

W czwartek, 23 maja wieczorem, w Muzeum Miasta Gdyni ogłoszono laureatów tegorocznego rankingu Perły Samorządu. Gdańsk zajął trzecie miejsce w kategorii gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców, zaraz za Łodzią i Toruniem.

- Zajęcie trzeciego miejsca to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że nasze starania na rzecz rozwoju miasta są dostrzegane i doceniane. Gdańsk to miejsce o bogatej historii i tradycji, ale również miasto dynamicznie rozwijające się, otwarte na innowacje i nowe możliwości - mówił Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. - Ta nagroda to nie tylko wynik pracy samorządu, ale przede wszystkim owoc zaangażowania i współpracy mieszkańców, przedsiębiorców oraz licznych organizacji pozarządowych. 

Piotr Kryszewski podkreślił, że dzięki wspólnym wysiłkom udaje się tworzyć miasto, jako przestrzeń przyjazną do życia, pracy i rozwoju. Gdańsk stawia na zrównoważony rozwój, innowacje i jakość życia swoich mieszkańców. 

- Razem budujemy przyszłość, z której możemy być dumni.

Na scenie stoją obok siebie elegancko ubrane osoby, każda z nich w rękach prezentuje dyplom
Jak co roku Dziennik Gazeta Prawna kongres Perły Samorządu zorganizowała w Gdyni. W czwartek wieczorem, 23 maja, w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się gala rankingu Perły Samorządu 2024 - Gdańsk znalazł się w ścisłej czołówce najlepszych dużych miast
fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Czym są Perły Samorządu?

Perły Samorządu to ogólnopolski ranking Dziennika Gazety Prawnej, skierowany do przedstawicieli administracji lokalnej, agend rządowych, biznesu, nauki oraz mediów. Tegoroczna edycja jest dwunastą. 

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta do 100 tys. mieszkańców, miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyróżnienia od kilku lat przyznawane są także w rankingu Skarbnik Samorządu.

Dwudniowy kongres Perły Samorządu (22-23 maja) odbył się tradycyjnie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Uczestniczyli w nim liczni samorządowcy, eksperci, przedstawiciele rządu, działacze organizacji samorządowych, ludzie mediów. Głównymi tematami spotkań i debat były: wyzwania ustrojowe, współpraca władzy centralnej i lokalnej, finanse samorządów, inwestycje, wykorzystanie sztucznej inteligencji i nowoczesnych narzędzi a także społecznej energii.  

Kobieta po lewej, siedzi obok mężczyzny, który jest po prawej i trzyma dyplom - to Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska
W gali uczestniczyła m.in. wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, która sama jeszcze niedawno była zastępcą prezydenta Wejherowa i na ogłoszeniu wyników rankingu Perły Samorządu 2024 mocno trzymała kciuki za pomorskie samorządy
fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Gdańsk od lat w czołówce

Tegoroczna edycja rankingu Perły Samorządu jest dwunastą. Gdańsk od lat należy do krajowej czołówki. Poniżej przypominamy wyniki czterech ostatnich edycji. 

  • 2023 rok

W kategorii Skarbnik Samorządu zwyciężyła Izabela Kuś, skarbnik Gdańska.

 

  • 2022 rok

Gdańsk zajął drugie miejsce, natomiast w podsumowaniu dziesięciolecia - został najlepszym samorządem dekady wśród gmin powyżej 100 tysięcy mieszkańców!

Gdańsk najlepszym samorządem dekady

 

  • 2021 rok

Gdańsk zajął w drugie miejsce w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Tak samo wysoko oceniono Aleksandrę Dulkiewicz w kategorii Włodarz, a Izabela Kuś zajęła trzecie miejsce w kategorii Skarbnik. Miastu przyznano również wyróżnienie dla miast turystycznych za prowadzone rozwiązania finansowo-zarządcze umożliwiające funkcjonowanie i rozwój sektora turystycznego.

Kongres Perły Samorządu 2021 - nagrody w trzech kategoriach i wyróżnienie dla Gdańska

 

  • 2020 rok

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców zwyciężył Gdańsk. W kategorii najlepszych liderów samorządowych prezydent Aleksandra Dulkiewicz zajęła trzecie miejsce.

Ranking Perły Samorządu 2020: Gdańsk najlepszy wśród dużych miast, sukces Sopotu i Gdyni

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?