• Start
  • Wiadomości
  • Ranking Perły Samorządu 2020: Gdańsk najlepszy wśród dużych miast, sukces Sopotu i Gdyni

Ranking Perły Samorządu 2020: Gdańsk najlepszy wśród dużych miast, sukces Sopotu i Gdyni

Największe perły polskiego samorządu są w Trójmieście. W kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców zwyciężył Gdańsk, wśród miast do 100 tys. mieszkańców najlepszy okazał się Sopot. W kategorii najlepszych liderów samorządowych w dużych miastach wygrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a prezydent Aleksandra Dulkiewicz zajęła 3. miejsce. 
12.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wejście do Urzędu Miejskiego. Samorząd Gdańska należy do najczęściej nagradzanych w Polsce - prezydent Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła podczas gali, że na ścianach w Urzędzie Miejskim brakuje już miejsca na dyplomy. Nagroda Perły Samorządu 2020 jest efektem umiejętnej kontynuacji działań rozpoczętych przez prezydenta Pawła Adamowicza
Wejście do Urzędu Miejskiego. Samorząd Gdańska należy do najczęściej nagradzanych w Polsce - prezydent Aleksandra Dulkiewicz powiedziała półżartem podczas gali, że na ścianach w Urzędzie Miejskim brakuje już miejsca na dyplomy. Nagroda Perły Samorządu 2020 jest efektem umiejętnej kontynuacji działań rozpoczętych przez prezydenta Pawła Adamowicza
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Takie są wyniki rankingu Perły Samorządu 2020, zorganizowanego przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej w 30. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Dane, na podstawie których oceniono gminy i miasta, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów zweryfikowała renomowana międzynarodowa firma doradcza Deloitte, specjalizująca się w audycie finansowym.

Laureatów ogłoszono w poniedziałek wieczorem, 12 października, w Muzeum Emigracji w Gdyni - podczas gali towarzyszącej dwudniowemu kongresowi Perły Samorządu 2020. Miasto Gdynia jest gospodarzem i drugim z organizatorów tego wydarzenia. Była to już VIII edycja konkursu. Ze względu na obostrzenia epidemiczne kongres i galę przygotowano w wersji online, bez udziału publiczności. Dyplomy w wersji elektronicznej wysłano jeszcze w czasie gali, drogą e-mailową. Statuetki dla zwycięzców poszczególnych kategorii wysłane będą pocztą.

 

 

Poniedziałkowy wieczór był bardzo miły przede wszystkim dla samorządów Trójmiasta, ale także dla trzech innych gmin województwa pomorskiego:

  • W kategorii miast powyżej 100 tys. miast zwyciężył Gdańsk, wyprzedzając Kraków, Łódź i Gdynię

 

  • W kategorii miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców wygrał Sopot, przed Ełkiem i Kędzierzynem-Koźlem; wyróżnienie otrzymał Starogard Gdański (miejsce 10.) 

 

  • W kategorii liderów samorządowych gmin wiejskich wyróżnienia otrzymali Magdalena Kołodziejczak (wójt gminy wiejskiej Pruszcz Gdański) i Leszek Kuliński (wójt Kobylnicy)

 

  • W kategorii liderów samorządowych miast do 100 tys. mieszkańców czwarte miejsce zajął Janusz Stankowiak, burmistrz Starogardu Gdańskiego

 

  • Liderem samorządowym nr 1 wśród prezydentów miast powyżej 100 tys. mieszkańców został Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni. Pozostałe “medalowe” miejsca zajęły: prezydent Hanna Zdanowska (Łódź) i prezydent Aleksandra Dulkiewicz  

 

Szczegółowe dane na temat VIII edycji konkursu Perła Samorządu 2020 będą opublikowane w środę, 14 października, na łamach specjalnego dodatku do Dziennika Gazety Prawnej.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas gali rozdania nagród była w swoim mieszkaniu, przed komputerem. Dzięki łączom internetowym mogła podziękować za nagrodę i wygłosić krótkie przemówienie
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas gali rozdania nagród była w swoim mieszkaniu, przed komputerem. Dzięki łączom internetowym mogła podziękować za nagrodę i wygłosić krótkie przemówienie
Fb Dziennika Gazeta Prawna

 

Prezydent Dulkiewicz powiedziała podczas gali: - To szczególnie ważne wyróżnienie w roku 30-lecia samorządności w Polsce, Bardzo dziękuję kapitule, ale też Dziennikowi Gazecie Prawnej, bo naprawdę pilnujecie też tych tematów samorządowych i za to wam bardzo dziękuję. A co do samego Gdańska: to siła w naszych mieszkańcach, siła w moich współpracownikach. Jestem z nich bardzo, bardzo dumna. A o tych ważnych sprawach, o które zabiegamy w imieniu nie tylko naszych lokalnych wspólnot, ale też w imieniu każdej gminy, każdego powiatu, każdego regionu - mówię przede wszystkim o finansowaniu samorządów. Mówił już o tym pan prezydent Karnowski. Na pewno, mówiąc po sportowemu, a myślę, że mnie wypada po wczorajszym meczu na naszej bursztynowej arenie (mecz piłkarskich reprezentacji Polski i Włoch - przyp. red.) na pewno nogi nie odstawimy, bo to wszystko dla dobra naszych mieszkańców, silnie rozwijających się wspólnot lokalnych w naszej ojczyźnie, Rzeczypospolitej Polskiej.  

 

  • Gdańsk otrzymał także I wyróżnienie w osobnym konkursie Medialna Perła Samorządu - w kategorii media elektroniczne dla miast powyżej 100 tys. Członkowie kapituły rankingu Perły Samorządu 2020 docenili przede wszystkim gdański profil Spotify, ale też sposób, w jaki Gdańsk korzysta z mediów elektronicznych w kontakcie z mieszkańcami. Nagrody głównej w tej kategorii nie przyznano.

ZOBACZ TEŻ:

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim